Akut Vakfı ve İBB Akom’dan Dev Eğitim Projesi

abbas

Global Mod
Global Mod
AKUT VAKFI ve İBB AKOM, “İstanbul Seninle Güvende!” sloganıyla başlattıkları Afet Gönüllüleri projesi kapsamında 5.450 İstanbulluyu sarsıntıya hazırlıyor!

AKUT VAKFI, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ortak akla dayalı belediyecilik hizmeti sunmak ve mahallî demokrasiyi güçlendirmek hedefiyle geliştirdiği İştirakçi Bütçe Uygulaması kapsamında, 5 bin proje önerisi ortasında bedellendirilen 27 projeden biri olan “Afet Gönüllüleri” projesinin uygulamasına başlıyor.

Proje kapsamında, AKUT VAKFI eğitmenleri 2022 yılının sonuna dek “Mahalle Afet İstekli Sisteminin Oluşturulması ve Yaygınlaştırılması” maksadıyla İBB AKOM ile İstanbul genelinde 5.450 vatandaşa “Toplanma Alanlarında Tertip ve Birinci Müdahale Ekibi” isimli toplum bilinçlendirme eğitimleri verecek.

Ekrem İmamoğlu projeyi anlattı:

Eğitimlerin tanıtım sunumu 17 Eylül Cumartesi sabahı Florya Kent Ormanı’nda gerçekleştirildi. Toplantının başlangıcında İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun tanıtım konuşması yayınlandı. İstanbul’un sarsıntı riskine değinerek kelamlarına başlayan İmamoğlu, süratli müdahalenin ve donanımlı gönüllülerin muhtemel afetlerde hasarı minimize etmekte kıymetli ölçüde fark yaratması niçiniyle bu projeye başladıklarını belirtti. AKOM liderliğinde AKUT VAKFI yürütücülüğünde sürdürülecek projeye vatandaşları davet eden İmamoğlu, zelzeleyle ilgili yapılacak önleyici çalışmaların şahsen takipçisi ve iştirakçisi olacağını vurguladı.

görüşmede AKUT VAKFI Lideri Nasuh Mahruki, İBB İtfaiye Daire Lideri Remzi Albayrak, İBB Strateji Geliştirme Daire Lideri Barbaros Büyüksağnak, AKOM Müdürü Selçuk Tütüncü, AKUT VAKFI Lideri Ali Nasuh Mahruki ve AKOM Danışmanı Prof. Dr. Şerif Barış da kelam alarak projenin ehemmiyetine değindiler.

Nasuh Mahruki çalışmaları ayrıntılandırdı:

AKUT VAKFI Lideri Nasuh Mahruki, “Toplanma Alanlarında Organizasyon eğitimimiz ile başta sarsıntı olmak üzere tahliye gerektiren tabiat yahut insan kaynaklı tüm afet ve acil durumlarda; Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında toplanma alanlarında bakılırsav almak üzere yetkilendirilmiş nazaranvliler bölgeye ulaşana kadar, paniğin engellenmesi ve en acil gereksinimlerin tespit edilebilmesi maksadıyla mahallelerdeki gönüllülere bir dizi eğitim vererek kaos kaynaklı ikincil riskleri minimize etmeyi hedefliyoruz. Bu eğitimler ile gönüllülerimize muhtemel afet yahut acil durumlarda toplanma alanlarında organize olmayı ve gereksinimleri sınıflamayı anlatıyoruz.” dedi. “5 bini aşkın vatandaşımıza sunmayı planladığımız bu eğitim ile yetkililer bölgeye ulaşana kadar yaşanacak kaosun önüne geçmeyi; engelli ve hasta bireyler, bebekler, yaş almış mahalle sakinleri üzere kırılgan kümelerin maruz kalacakları tehlike riskini bertaraf etmeyi; çocukların ve evcil hayvanların kaybolmasını engellemeyi; var ise yaralıları yetkililerle buluşturacak bağlantısı acilen sağlamayı ve bu biçimdelikle halkımızın ziyan gorebilirliğini en aza indirmeyi amaçlıyoruz.” diyen Nasuh Mahruki, İME-İlk Müdahale Grubu eğitimlerinin ise afet daha sonrası 12 saat içerisinde ulaşılabilecek kazazedelere yönelik olarak planlandığını aktardı. “450 vatandaşımıza sunmayı planladığımız bu eğitim ile akredite arama-kurtarma grupları bölgeye ulaşana kadar, ağır teknik ekipman kullanmaksızın kurtarılabilecek kazazedelere ulaşarak can kayıplarını minimize etmeyi amaçlıyoruz. Bina denetimi, bina tahliye, kazazedenin yer tespiti, ulaşma, sedyeleme-sabitleme ve yaralıyı inançlı alana nakil etaplarından oluşan bu eğitimin içerisinde afet birinci yardımını da anlatıyoruz.” diyen Nasuh Mahruki, AKUT VAKFI gönüllülerinin 30 yıla yaklaşan afet ve acil durum idaresi deneyiminden yola çıkarak başlattıkları eğitim projesine katkı sunan tüm kamu nazaranvlilerine ve paydaş sivil toplum örgütlerine teşekkürlerini iletti.

AKOM ve İstanbul İftaiyesi tarafınca desteklenen projenin eğitim ayağını üstüne alan AKUT VAKFI’na TRAC, MUHTAÇLIK HARİTASI, HAYATA TAKVİYE, ÇYDD, İSTANBUL GÖNÜLLÜLERİ, MAKUT, İSTANBUL ARAMA KURTARMA, NESAR, MKF, İNOGRA, TAP üzere bir hayli sivil toplum örgütü de istekli takviyesi sunacak. Yıl sonunda bitmesi planlanan proje kapsamında eğitim almak isteyen vatandaşlar, AKOM’un web sayfasından “Afet Gönüllüleri” sekmesine tıklayarak müracaatta bulunabilirler.

Proje kapsamında eğitim almak için: http://akom.ibb.istanbul/afet-gonulluleri/

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı