Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: “Bin 541 hayatını kaybeden vatandaşımız var”

Musa

New member
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 vilayette büyük bir yıkıma niye olan zelzeleye ait, “Toplam prestiji ile baktığımızda bin 541 ömrünü kaybeden vatandaşımız var, 9 bin 733 yaralı ve 3 bin 471 yıkılan bina mevcut” dedi.

Merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan olmak üzere 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde yaşanan sarsıntının akabinde AFAD Genel Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay açıklamalarda bulundu. Şu ana kadar enkaz altında bin 541 vatandaşın ömrünü kaybettiğini 9 bin 733 yaralı ve 3 bin 471 yıkılan binanın mevcut olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Gece prestiji ile bugün Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7.7 büyüklüğündeki zelzelenin akabinde artçı zelzeleler devam ederken ne yazık ki ikinci bağımsız zelzelesi yaşadık. aslına bakarsanız onu da ilan edip kamuoyu ile paylaştık. İkinci olarak bağımsız 7.6 büyüklüğünde Elbistan-Ekinözü merkezli zelzele yaşadık. İki sarsıntı ile alakalı 145 artçı zelzele yaşadık, bunların 3’ü 6 büyüklüğünden çok, 5 ve 6 içinde 15 sarsıntımız var. bir daha çalışmalarımız sık aralıklar ile sizlerle paylaşıldı. Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere anbean çalışmaları takip etti. Cumhurbaşkanımız belli bir süre burada uyum merkezinde çalışmalarını yürüttüler daha sonrasında külliyede fiilen afet idaresinin başında. Bakanlarımız 10 vilayette hem vilayet birebir vakitte ilçe merkezinde faaliyetlerini yürütüyorlar. bir daha hayatını kaybedenleri, yaralıları ve yıkılan bina sayılarını güncelleyecek olursak. Kahramanmaraş’ta 234 kaybımız var, bin 700 yaralımız var 310 yıkılan binamız var. Hatay’da 520 can kaybımız var, 700 yaralı ve bin 278 yıkılan bina, Osmaniye’de 205 hayatını kaybeden vatandaşımız, bin 3 yaralı ve 101 yıkılan bina, Adıyaman’da 20 kaybımız, 200 yaralımız, 600 yıkılan binamız var, Şanlıurfa’da 30 kaybımız bin 71 yaralı, 201 yıkılan bina, Gaziantep’te 309 kaybımız, bin 597 yaralı ve 581 yıkılan bina, Kilis’te 13 kaybımız, 244 yaralı ve 50 yıkılan bina, Adana’da 58 kaybımız, 720 yaralı ve 54 yıkılan bina, Malatya’da 106 kayıp, bin 941 ve 300 yıkılan binamız, Elazığ’da da 6 yıkılan binanın olduğunu öğrendik. Toplam prestiji ile baktığımızda bin 541 hayatını kaybeden vatandaşımız var, 9 bin 733 yaralı ve 3 bin 471 yıkılan bina mevcut. hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılara acil şifalar diliyorum. ömrünü kaybedenlerin ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Tüm takımlarımız gerek merkezde gerekse her vilayette tüm çabayı bakanlıklarımız, ilgili ünitelerimiz, valiliklerimiz, kaymakamlıklarımız, köylerimize kadar ve tıpkı biçimde STK’lar, mahallî idarelerimiz bütün güçleri ile alanda çaba göstermekteler” sözlerini kullandı.

“Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelen arama-kurtarma takımlarının birden fazla Hatay’a geçmiş durumda”

Afet bölgelerinde AFAD başta olmak üzere 9 bin 698 arama-kurtarma işçisinin bulunduğunu lisana getiren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, şu tabirlere yer verdi:

“Şu an prestiji ile alanda toplam 9 bin 698 arama-kurtarma çalışanı bulunmakta. Bunlar, gerek AFAD’tan gerek JAK’tan gerek PAK’tan gerek DAK’tan gerekse güvenlik korucularımızdan gerekse Ulusal Eğitim Bakanlığı’nda da oluşan arama-kurtarma işçileri var. Ulusal Eğitim Bakanlığı’ndan gelen arama-kurtarma takımlarının birçok Hatay’a geçmiş durumda. bir daha 14 bin 720 işçi ile takviye gönüllüleri dahil alandayız. An prestiji ile bunlar gerekli grup ekipman ve gereç ile birlikte.”

“Yeni kazalara, yeni afetlere niçiniyet vermemek için olabildiğince hassas davranıyoruz”

Deprem niçini ile afet bölgelerine kara yolu ile ulaşımda aksaklıkların yaşandığını aktaran Oktay, “Bizim için acil olan, barınma, beslenme ve güç kaynağının bölgeye ulaşım kaideleri. Bizde bir taraftan arama-kurtarma ve her türlü afetle gayret ile ilgili çalışmalarımızı yürütürken yeni kazalara, yeni afetlere niçiniyet vermemek için olabildiğince hassas davranıyoruz. Hava kaidelerinden dolayı hava araçlarının kullanılması konusunu kastediyorum. bir daha karada da belli bölgelerde, Osmaniye Nurdağı, Narlı, Malatya Yazlıhan, Adıyaman Çelikhan, Sürgü’de kapalı yollarımız var. ötürüsıyla gereçlerin yerlerine ulaştırılası ile alakalı işimizi zorlaştırıyor ama servis güzergahları kullanmaya çalışıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

An prestiji ile 6 vilayette yalnızca 11 trafo merkezinde elektrik verilemediğini lisana getiren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, öteki vilayetlerin tamamına denetimli olarak elektrik verildiğini söylemiş oldu. Yıkılan binalar ve sokakta zahmet olan yerler var ise burada bir daha valiliklerle ve ilgili ünitelerle denetimli olarak elektrik sağlandığını belirtti.

“Tüm kapasiteyi barınma alanı olarak kullanacağız”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in eğitim öğretime verilen 1 haftalık orta verildiği açıklamasını hatırlatan Oktay, “Okullar 13 Şubat’a kadar tatil edildi. ötürüsıyla bu okullarımızla alakalı gerek yurtlarda, pansiyonlarda, öğretmenevlerinde, kapalı spor salonlarının tamamı barınma maksatlı pahalandırılacak. bir daha 12 ili kapsayan üniversitelerimizde YÖK eğitime orta vermiş durumda. birebir vakitte, üniversitelerin gerek yurt kapasiteleri gerekse kapalı spor salonları gerekse uygun olan binaları barınma için pahalandırılacak. Afet bölgesi haricindeki vilayetlerdeki üniversiteler, Konya, Karaman, Mersin, Niğde, Kayseri, Sivas, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Mardin, Bingöl ve Antalya’daki tüm kapasiteyi barınma alanı olarak kullanacağız” diye konuştu.

“Bazı yapısal olmayan, yüzeyde çatlakların olduğunu gördük”

Afet bölgesindeki barajların denetimlerinin ilgili kurumlarla yürütüldüğünü aktaran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Bölgedeki tüm barajlar, DSİ tarafınca denetlendi. Birtakım yapısal olmayan, yüzeyde çatlakların olduğunu gördük. Bu çalışma önemli biçimde devam ediyor. Rastgele bir sorun olması halinde orada da hazırız” dedi.

Ayrıca, afet bölgelerinde vatandaşların fırınlardan ekmeklerini fiyatsız biçimde alabileceklerini lisana getiren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, bölgedeki fırınlar ile gerekli uyumun sağlandığını söylemiş oldu. – ANKARA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset