Dijital Öğretmenler Projesi’nin Yeni Periyodu İçin 81 Vilayetten Müracaat Alınıyor

abbas

Global Mod
Global Mod
ING Türkiye, Habitat Derneği ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) iş birliği ile ilkokul ve ortaokul öğretmenlerinin dijital okuryazarlık hünerleri edinmelerini hedefleyen ödüllü Dijital Öğretmenler projesine yeni eğitim devri için müracaatlar başladı. Proje kapsamında artık Türkiye çapında 81 vilayetten müracaat yapılabilecek. Dijital Öğretmenler projesi ile 1.000 öğretmene dijital vatandaşlık ve güvenlik, eleştirel düşünme ve ölçme-değerlendirme, yaratıcılık ve görsel tasarım, tesirli sunum hazırlama ve eğitimde sanal ve artırılmış gerçeklik hususlarını içeren 8 haftalık bir eğitim ODTÜ’lü eğitmenler tarafınca verilecek. Projede yer almak isteyen tüm vilayetlerden öğretmenler 20 Ekim tarihine kadar proje web sitesinden müracaat yapabilecek.

ING Türkiye, Habitat Derneği ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) iş birliğiyle hayata geçirilen ve bugüne kadar gerçekleştirilen 4 devir boyunca toplam 4.000 öğretmenin dijital maharetler edinmesine katkıda bulunan Dijital Öğretmenler projesinin beşinci ve yeni devir müracaatları başladı. Proje ile öğretmenlerin yüz yüze ve uzaktan eğitimde yararlanabilecekleri dijital okuryazarlık hünerleri edinmeleri ve bu hünerleri binlerce ilkokul–ortaokul öğrencilerine aktarmaları hedefleniyor. Projenin daha evvelki devirlerinde makul vilayetlerden müracaat alınırken, bu devir itibariyle projeye Türkiye’nin 81 vilayetinden öğretmenler 20 Ekim 2022 tarihine kadar proje web sitesinden başvurabilecek ve akabinde eğitim almaya hak kazanan 1.000 öğretmen belirlenecek.

Proje ile dijital vatandaşlık ve güvenlik, eleştirel düşünme ve ölçme & kıymetlendirme, yaratıcılık ve görsel tasarım, infografik, görüntü ve fotoğraf oluşturma ve düzenleme, tesirli sunum hazırlama içerikleri öğretmenlere aktarılacak. İki fazdan oluşan projenin birinci fazı 7 hafta sürecek. Çevrim içi canlı ve görüntü derslerinden oluşacak birinci fazın akabinde seçilecek 100 öğretmene sağlanan VR gözlüklerle bir arada sanal ve artırılmış gerçeklik üzerine ileri düzey eğitim sağlanacak. Eğitime katılan öğretmenlere sertifika verilecek.

Projenin Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafınca gerçekleştirilen tesir raporuna göre projeye katılan öğretmenler kendi ders gereçlerini teknoloji ile üretebiliyor.

Dijital Öğretmenler projesi, teknolojiyi daha tesirli ve verimli bir eğitim sunmaları için bir “kaldıraç” olarak kullanmak üzere öğretmenlerin ellerindeki araçları çeşitlendirmeyi amaçlıyor. Canlı ve asenkron derslerle öğretmenlerin dijital okuryazarlık marifetlerinin gelişmenine takviye verilirken, öğretmenler eğitim öğretim süreçlerinde kullanabilecekleri bir fazlaca dijital teknolojiyi ilgili kavramsal çerçeve ortasında öğrenme ve birinci elden deneyimleme fırsatı yakalıyor. Proje tesir raporuna göre hem de iştirakçi öğretmenlerin dijital teknolojileri kullanma maharetlerinin ve kendilerine olan özgüvenlerinin arttığı, öğrendiklerini derslerinde öğrencilerini de sürece dahil ederek uygulamaya geçirdikleri tespit edildi.

Yeni devir müracaat süreci devam ediyor

Projeye, tüm vilayetlerden, MEB’e bağlı kontratlı yahut takımlı ilkokul ve branş öğretmenleri 20 Ekim 2022 tarihine kadar https://dijitalogretmenler.com/basvuru/ adresi üzerinden başvurabilecek. Proje kapsamında dijital okuryazarlık eğitimi almak isteyen öğretmenlerin temel bilgisayar detaylarıne sahip olmaları kâfi oluyor.

Dijital Öğretmenler projesi hakkında daha fazla bilgi için https://dijitalogretmenler.com/ sitesi ziyaret edilebilir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı