Ege Üniversitesi ile okullar el ele: Gaye daha hoş bir geleceğe

abbas

Global Mod
Global Mod
Türkiye’nin dört bir yanından EÜ mezunu Türkçe öğretmenleri bu projede buluşuyor

Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi, toplumsal sorumluluk projeleri kapsamında ilköğretim okulları ile el ele vermeye devam ediyor. Fakülte, yürüttüğü toplumsal sorumluluk projeleri kapsamında 10 İl-İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü ile toplam 30 başka “Eğitimde İş Birliği Protokolü” imzaladı. Projeler, EÜ Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Anabilim Kısmı Dr. Öğr. Üyesi Göksu Çiçekli Koç danışmanlığında, Türkiye’nin dört bir yanında vazife yapan EÜ Eğitim Fakültesi mezunu Türkçe öğretmenleriyle yürütüldü.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Tam akredite araştırma Üniversitemizin tüm üniteleri üzere Eğitim Fakültemiz de yetiştirdiği ehil mezunları ile bağını hiç bir vakit koparmıyor. Ülkesine ve milletine gönülden bağlı, bilimi rehber alan donanımlı öğretmenler yetiştiren fakültemiz, bu mezunlarıyla daima irtibat halinde kalarak vazife yaptıkları bölgelerle hem bilim tıpkı vakitte gönül köprüleri kuruyor. Topluma katkı misyonu doğrultusunda bir hayli nitelikli toplumsal sorumluk projesine imza atan fakültemiz yurdumuzun her köşesinden ilköğretim okullarıyla el ele veriyor ve iş birliği yapıyor. Üniversitemizin bilimsel altyapısını iş birlikleriyle hem akademiyle hem her seviyede eğitim kurumuyla tıpkı vakitte toplumun farklı kesitleriyle buluşturuyor. Çok kıymetli ve manalı bulduğum bu toplumsal sorumluk projesine katkı veren mensuplarımızı tebrik ediyorum” dedi.

EÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Başbay ise Vilayet ve İlçe Ulusal Eğitim Müdürlükleriyle iş birliklerinin sürat kesmeden devam edeceğini tabir ederek projede yer alan tüm öğretmenlere, öğrencilere ve velilere teşekkür etti.

Türkiye’nin dört yanından 300’ü aşkın katılımcı

Protokoller kapsamında üç başka proje yürütüldüğünü tabir eden Dr. Öğr. Üyesi Göksu Çiçekli Koç, “Masal İstasyonu’, ‘Mektup Yolculuğu’ ve ‘Değerimiz Değerlerimiz’ projelerini yürüttük. Farklı vilayetlerde tahsil bakılırsan ortaokul öğrencilerinin etkileşim kurmalarını sağlamayı amaçlayan Masal İstasyonu projesinde, öğrenciler yaratıcı yazma hünerlerini kullanarak farklı vilayetleri gezen Hüma Kuşu’nun başından geçenleri anlattı ve projenin sonunda bir arada bir kitap meydana getirdi. Mektup Seyahati projesinde, farklı vilayetlerde tahsil goren öğrencilerin mektup yazma konusunda gerekli ayrıntıları öğrenerek uygulamalı olarak birbirlerine mektup yazmaları sağlandı. Bedelimiz Kıymetlerimiz projesi kapsamında ise öğrencilerin drama, masal, oyun vb. etkinlikler aracılığıyla belirlenen pahaları pekiştirmeleri ve bedeller aracılığıyla etkileşim kurmaları amaçlandı. Projelere Türkiye’nin dört bir köşesindeki okullarımızdan 300’ü aşkın öğrenci ve veli iştirak sağladı. Proje sonunda projede yer alan tüm öğrencilere İştirak Evrakı verildi. Yeni projeler ve yeni paydaşlarla iş birliğimiz devam edecek” dedi.

“Üniversiteler ve okullarımız her vakit iç içe olmalı”

Proje sürecinde EÜ Eğitim Fakültesi Dekanlığını ziyaret eden Batman-Sason İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Veysi ise, “Üniversiteler ve okullarımız her vakit iç içe olmalı. Okullarımızdan yükseköğretime gönderdiğimiz öğrencilerimiz, orada kendi alanlarında uzmanlaşarak bu defa öğretmen olarak okullarımıza dönüyor. Bu iş birliği yardımıyla bağımız her geçen gün kuvvetlenecektir. Bize bu imkânı sağlayan Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alpay Başbay’a, bedelli hocamız Dr. Öğr. Üyesi Göksu Çiçekli Koç’a ve emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederiz” dedi.

Ege Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği lisans programından mezun olup Türkiye’nin farklı vilayet ve ilçelerinde vazife yapan öğretmenlerin rehberliğinde yürütülen projelerde; Ağrı/Doğubayazıt 18 Mart İmam Hatip Ortaokulundan Türkçe Öğretmeni Esra Benli, Batman/Sason Yunus Emre Ortaokulundan Türkçe Öğretmeni Selçuk Sağlam, Çanakkale/Gökçeada İmam Hatip Ortaokulundan Türkçe Öğretmeni Meliha Yavaş, Gaziantep/Şehitkamil Karacaoğlan Ortaokulundan Türkçe Öğretmeni Büşra Al, Hakkari/Şehit Selahattin Ortaokulundan Türkçe Öğretmeni Çağlar Gülgen, İstanbul/Esenler Türk İsveç Kardeşlik Ortaokulundan Türkçe Öğretmeni Afranur Sarpsedefçi, Siirt/Kurtalan Ertuğrul Gazi Ortaokulundan Türkçe Öğretmeni Orhan Yıldız, Şanlıurfa/ Siverek Ertuğrul Gazi Ortaokulundan Türkçe Öğretmeni Mehmet Can Gündüz, Van/Gürpınar Bozyiğit Ortaokulundan Türkçe Öğretmeni Çisem Parıltı Sümer ve Van/Tuşba Güzin Dinçkök Ortaokulundan Türkçe Öğretmeni Hasan Acar istekli olarak yer aldı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı