Emirates, Dünya Birinci Yardım Günü’nü, hayat kurtaran hünerlere sahip binlerce yeni kabin bakılırsavlisinin mezuniyetiyle kutluyor!

abbas

Global Mod
Global Mod
Emirates, bu yılki Dünya Birinci Yardım Günü’nde havacılık alanında en üst seviye birinci yardım marifetleriyle donatılan 3000 yeni kabin nazaranvlisinin havayolunun şiddetli kabin takımı eğitim programından muvaffakiyetle mezun olmasını kutluyor.

Bu yılki son derece başarılı işe alım maksadı kapsamında, Emirates hâlihazırda 3000 yeni çalışanı işe aldı. Yeni çalışanlar birinci sınıf bir kabin vazifelisi olmak için 8 haftalık ağır bir “başlangıç” eğitimine tabi tutuluyor. Başlangıç devri güvenlikten servise, emniyet ve acil durumlardan ağırlamaya kadar fazlaca sayıda kursun yanı sıra kritik ehemmiyete sahip bir tıbbi müdahale eğitiminden oluşuyor. Kabin bakılırsavlilerinin tek işinin yemek servisi yapmak ve harika görünmek olduğu tarafındaki yanlış algıya meydan okuyan Emirates grubu, uçakta oluşabilecek çeşitli durumları yönetmek için eğitiliyor ve bu kapsamda hayati kıymete sahip temel marifetleri de öğreniyorlar. Uygulamalı, yerinde, sınıf içi ve çevrimiçi tahsil imkanlarından birlikte yararlanan yeni çalışanlar, kendilerini hayata ve diğerlerinin ömrünü kurtarmaya hazırlayan pahalı dersler alıyorlar.

Tam olarak neleri öğreniyorlar?

Yeni kabin gorevlilerine, baygınlık geçiren bir şahısla başa çıkma, boğulma tehlikelerine müdahale etme, astım ve hiperventilasyon üzere teneffüs kuvvetliklerini, göğüs ağrısı, inme, kan şekerinin düşmesi, alerjik tepkiler, derin ven trombozu, basınç travması, dekompresyon hastalığı üzere ani gelişen hastalıkları ve husus kullanmasını tespit etme ve yönetme üzere birinci yardımın tüm taraflarını ele alan bir tıbbi eğitim veriliyor. Kabin takımı ayrıyeten kırık, yanık ve ampütasyon üzere faydalanmaların yanı sıra bulaşıcı hastalıklarla nasıl başa çıkacaklarını, enfeksiyon denetim prosedürlerinin ve uçak içi hijyenin kıymetinin öğreniyorlar.

Yeni çalışanlara, hasta simülasyon maketleri üzerinde pratik yaptıkları kalp masajı (CPR) ve Otomatik Harici Defibrilatör (AED) aygıtının gerçek kullanması üzere hayat kurtaran maharetler de öğretiliyor. Kabin bakılırsavlileri ayrıyeten özel tasarım bir tıbbi maket üzerinde uçakta nasıl doğum yaptırılacağını ve mevt durumlarının nasıl yönetileceğini de öğreniyorlar. Tüm eğitimler, Emirates’in Dubai’deki birinci sınıf eğitim tesisi Kabin Takımı Eğitim Merkezi’nde havacılık alanında sertifikalı birinci yardım eğitmenleri tarafınca veriliyor.

Gerçekten hayat kurtarıyorlar mı?

Sadece 2022 Temmuz ayında Emirates kabin grubu iki farklı uçuşta kalbi duran iki yolcuyu kurtardı. Kardiyak arrest olarak da isimlendirilen kalp durması, kalbinizin birdenbire atmayı durdurması manasına gelir ve ölümcül olabilir. Beyne ve öbür organlara kan akışının durması kişinin şuurunu kaybetmesine, sakat kalmasına yahut derhal müdahale edilmediği takdirde ölmesine niye olabilir. Emirates kabin nazaranvlileri her iki yolcunun da hayatını kurtarmak için CPR tekniklerinden ve defibrilatörden faydalanarak acil durum hizmetleri tıbbi bir müdahale gerçekleştirilinceye kadar yolcuları stabilize ettiler. Şu anda her iki yolcunun da durumu uygun.

Kabin takımına nasıl takviye olunuyor?

Uçakta tıbbi bir olay gerçekleştiğinde, kabin takımına uçuş mürettebatı (Kaptan/Pilot ve Yardımcı Pilot/İkinci pilot) ve Yerde Tıbbi Takviye ismi verilen bir takım takviye oluyor. Yerde Tıbbi Takviye, Emirates Genel Merkezi’ne bağlı çalışan ve tüm dünyada uçaktaki tıbbi olaylarda dayanak ve bilgi sunmak üzere uydu bağlantısıyla 7/24 erişilebilir olan bir takımdır.

Psikolojik açıdan, kabin grubuna yolculara yardımcı olmak için isteklerini alma, hastalara ve ailelerine karşı empati gösterme, sakin kalma, hastaya her evrede bilgi verme ve düzgünleşme oluncaya kadar hastanın yanında olma hususlarında da eğitim veriliyor. Ayrıyeten, gerektiğinde sıkıntı haberleri nasıl vereceklerini de öğreniyorlar. Rastgele bir olaydan daha sonra, kabin grubu kendi ruhsal sıhhatleri için Emirates’in Çalışan Dayanak Programı, Akran Takviyesi Hizmeti ve Emirates’in çalışan sıhhat programı Sehaty üzerinden takviye alıyorlar.

Kabin takımının bilgi birikimi ve hünerleri her yıl bir yeniden eğitimiyle test ediliyor ve grubun 1,5 saatlik bir çevrimiçi eğitimi, CPR, AED, şiddetli kanama ve şiddetli alerji idaresi için 2 saatlik uygulamalı bir seansı ve her biri için de değerlendirmeleri tamamlamaları gerekiyor. Tecrübeli kabin vazifelileri tüm tıbbi hadiseleri yönetmek için eksiksiz donanıma sahip olduklarından emin olmak ve ayrıntılarının sistemli olarak tazelenmesini sağlamak için her yıl bir uçuş simülasyonu alıştırmasına katılıyorlar.

İlk Yardımı harekete dökmek

Dünyanın en büyük havayoluyla seyahat eden Emirates kabin bakılırsavlileri, 85 ülkede 150’den çok kente gerçekleştirdikleri uçuşlarla daima yeni maceralara atılıyorlar. Çok sayıda Emirates kabin bakılırsavlisi konumlarını “dünyanın en uygun işi” olarak tanımlıyorlar, zira yalnızca 40 bin feet yükseklikte ödüllü hizmet sunmanın ve işin birlikteinde gelen eşsiz hayatın ötesinde, hayat kurtaran hünerleri ve acil durumları yönetmeleri yardımıyla kendi kahramanlık potansiyellerini de keşfediyorlar. Emirates’in havacılıkta birinci yardım eğitimini almış olmak, yeni çalışanların bağlantı marifetlerini, inisiyatif ve liderlik niteliklerini, grup olarak faal biçimde çalışma yetilerini, baskı altında verimli biçimde çalışmak için zihinsel olarak kuvvetli ve sakin kalmaya odaklanma hünerlerini geliştirmelerine ve diğerlerinin hayatını kurtarıp, müdafaalarına yardımcı oluyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı