İzmir: Shp Genel Lideri Karayalçın İzmir’de

Musa

New member
Partisinin düzenlediği “Cumhurbaşkanı’nı halk seçsin, bir imza da sen ver” temalı imza kampanyasını açılışını yapan Sosyaldemokrat Halk Partisi (SHP) Genel Lideri Murat Karayalçın, Türkiye’de sağ-sol ayrımının kalmadığı istikametindeki telaffuzları eleştirerek, “Hangi dağda kurt öldü? Ne oldu da sağ-sol ayrımı kalmadı?” diye sordu ve “Biz soldayız, SHP soldaki yerini korumaktadır” açıklamasını yaptı.

İzmir’e, Almanya’nın Duisburg kentinde katıldığı görüşmeden gelen SHP önderi Murat Karayalçın, Konak Meydanı yakınındaki eski Sümerbank önündeki partisi tarafınca açılan imza standında kampanya çalışmalarını gördü. Kampanyaya katılan Makbule Özkan isimli yaşlı bir vatandaşın imzasını alan Karayalçın, burada Türkiye genelinde sürdürülen kampanya hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin her yerinde 1 Haziran’dan itibaren örgütleri tarafınca Cumhurbaşkanı’nı halkın seçmesi için imza kampanyası başlatıldığını belirten Karayalçın, partisinin Avrupa ve Almanya temsilciliği tarafınca dün toplantıya katıldığı Almanya’daki vatandaşlardan da imza toplanmaya başlandığını deklare etti. Karayalçın, “İmza kampanyamız 11 Haziran akşamına kadar sürecektir. 11 Haziran Pazar akşamı kampanyaya son vereceğiz. 12 Haziran günü ben, toplanmış olan imzaları TBMM Lideri’ne gdolayıp sunacağım. Meclis tatile girmedilk evvel Cumhurbaşkanı’nı halkın seçmesi için yürüttüğümüz bu kampanyanın sonuçlarını sunmuş olacağız. Bunun kıymetlendirilmesi için teşebbüsler başlatacağız” diye konuştu.

“ÇOK GENİŞ BİR İŞTİRAK SAĞLANDI”

Almanya’da bulunduğu sırada da bilgi aldığını, Türkiye’nin her yerinden çok geniş bir iştirak sağlandığını lisana getiren SHP Genel Lideri Karayalçın, “Yurttaşlarımız kampanyaya ilgi gösteriyor, takviye veriyorlar. Yurttaşlarımız Cumhurbaşkanı’nı milletvekillerinin değil, kendilerinin seçmesini istiyorlar. Bizim de aslına bakarsan hedefimiz bu. Buradan, İzmirliler’den daha geniş bir dayanak beklediğimi de tabir ediyorum” dedi.

Basın mensuplarının sorularını da pahalandıran Karayalçın, Türkiye’de sağ-sol seçmen ayrımı kalmadığı tarafında görüşlerin olduğu hatırlatılması üzerine, şu biçimde dedi:

“SHP sol bir partidir ve solda kalma kararlılığını sürdürmektedir. SHP’nin rastgele bir sağ arayışı sözkonusu değildir. Sağ partilerle ittifak yapmak üzere bir fikri bulunmamaktadır. SHP sol partilere davet yapmıştır, sol partilerin beraberliğini öngörmektedir. Sağ-sol ayrımının artık ortadan kalktığı biçimindeki bir niyetin son derece de yanlış olduğu inancındayım. Bir soru sormak gerekiyor; hangi dağda kurt öldü? Ne oldu da sağ-sol ayrımı kalktı? Yani Türkiye’de birden teğe işsizlik sorunu mu çözüldü? Gelir dağılımı mı güzelleştirildi? Yoksulluk mu yenildi? Ne oldu da birileri kalkıp ‘Sağ-sol ayrımı artık geçerli değildir’ formunda yorum yapıyorlar? Hiç mazeret aramasınlar, açıkça ‘biz sağa kaydık’ desinler, bizde ne olduklarını nazaranlim. Fakat biz soldayız, SHP soldaki yerini korumaktadır”.

“ECEVİT SÜRECİ DEVAM EDİYOR”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçek sosyaldemokratın kendileri olduğu istikametindeki kelamlarını, “Valla bize kaydolmak isteyen kimseye hayır demeyiz” halinde kıymetlendiren Murat Karayalçın, Bülent Ecevit’in 10 Mayıs’ta yaptığı Eskişehir Büyükşehir Belediye Lideri Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen başkanlığında gerçekleşecek “Solda birlik” davetine, 16 Mayıs günü şahsen kendisini ziyaret ederek olumlu cevap verdiğini, CHP’nin bu davete “hayır” söylemiş olduğini belirtirken, DSP’nin de çabucak hemen kurucu genel liderinin bu davetine bir yanıt vermediğini kaydetti. Ecevit’in sürecinin hala devam ettiğini lisana getiren Karayalçın, burada bir birleşmenin değil, ittifak arayışı olduğunun altını çizdi.

Karayalçın, GATA’da tedavisi devam eden eski başbakanlardan Bülent Ecevit’in bir an evvel güzelleşip sıhhatine kavuşmasını dilediklerini de kelamlarına ekledi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset