Kocaeli Büyükşehir’den Türkiye’ye örnek eğitim projeleri

abbas

Global Mod
Global Mod
Büyükşehir Belediyesi’nin eğitim alanındaki projeleri tüm kent sakinlerini kapsıyor

Kocaeli’yi eğitim üssü haline getirmek için çeşitli çalışmalar yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi eğitim proje ve dayanaklarını her geçen yıl artırıyor. Teknoloji takviyeli eğitim modellerinden çeşitli derecelerdeki akademileriyle Büyükşehir, her yaştan kent sakinin eğitim imkânlarından yaralanmasını sağlıyor.

İLKOKULDAN ÜNİVERSİTEYE AKADEMİK EĞİTİM

İlkokuldan üniversiteye kadar eğitim çalışmalarını sürdüren Büyükşehir, Akademi Üniversite kapsamında 2014 yılından bu yana yaklaşık 200 bin öğrenciye kapılarını açtı. Akademi Lise, 9 ilçe 11 merkezde faal olarak faaliyetlerine devam ediyor. 17 Bilgievi’nde ise yalnızca 2021/2022 eğitim öğretim periyodunda 18 binin üzerinde öğrenci eğitim gördü.

DERECEYE GİRENLER ÖDÜLLENDİRİLİYOR

Büyükşehir öteki yandan başarılı öğrencileri de ödüllendiriyor. Lise ve üniversite giriş imtihanlarında dereceye giren öğrenciler, gençlik kamplarında aileleriyle bir arada tatil yapma imkanına kavuşuyor. Büyükşehir, önümüzdeki yıl da dereceye giren öğrenci ve ailelerini kamplarda konuk edecek.

TEKNOLOJİ TAKVİYELİ EĞİTİM MODELİ

Birebir Öğrenme Projesi kapsamında her yıl 6. sınıf öğrencilerine 2010 yılından itibaren bugüne kadar 260 tablet dağıtıldı. 2017-2020 içinde ise 79 okula 102 fen laboratuvarları kimya-fizik -biyoloji laboratuvarları kuruldu. Akabinde ivme kazanan proje KODELİ’nin hayata geçmesini sağladı. 2020 yılından itibaren 294 robotik kodlama atölyesi okullara kuruldu. Hâlihazırda kodlama atölyesi suram çalışmaları tüm okulları kapsayacak biçimde devam ediyor.

KIRTASİYE TAKVİYESİNE GİYSİ DE EKLENDİ

Diğer yandan Büyükşehir, yeni başlayan 2022-2023 eğitim ve öğretim devrinde gereksinim sahibi aile ve öğrencilerin yanında olmaya devam ediyor. Her yıl verilen kırtasiye dayanağına bu yıl okul giysi takviyesi de eklendi. Toplumsal devlet anlayışının gereklerini yerine getiren Büyükşehir, okulların açılmasıyla bir arada 41 Kart dayanağı alan ailelerin eğitim goren çocuklarının kırtasiye ve okul giysi muhtaçlıklarını da karşılıyor. Bu kapsamda toplumsal yardım alan ailelere toplam 17 milyon 250 bin 800 TL’lik takviye sağlandı.

KO-MEK 750 BİN BİREYE EĞİTİM VERDİ

Halk üniversitesi KO-MEK’te 2021/2022 yılında 215 branşta 67 bin kursiyer eğitim gördü. KO-MEK kursları açıldığından bu yana 359 branşta 750 bini aşkın kursiyere çeşitli alanlarda eğitim verdi.

USTAM KOCAELİ İLE KOLAY İSTİHDAM

Büyükşehir’in itibarlı projelerinden biri olan Ustam Kocaeli ise 8 farklı meslek alanında 212 kursiyere eğitim verdi. Bu kursiyerlerden 131’i istihdam edilerek kıymetli bir oran yakalandı.

KONSERVATUAR 25 BİN BİREYE AKADEMİK EĞİTİM VERDİ

KBB Konservatuarı ise Müzik, Klâsik Sanatlar, Hoş Sanatlar ve Bale kısımlarında eğitimlerine devam etti. 2021/2022 eğitim öğretim periyodunda 7 kısım 27 branş ve 10 koro ile faaliyet gösteren KBB Konservatuarı toplamda 797 kent sakinine yarı vakitli eğitim- öğretim sistemi ile hizmet verdi. Konservatuvar, şimdiye kadar 25 bin Kocaeliliye akademik bir eğitim manasında rehberlik etti.

ÖZEL BİREYLER UNUTULMUYOR

Büyükşehir Belediyesi tarafınca hizmet verilen adreslerden bir oburu de Cemil Meriç Manisiz Hayat Merkezi ve Beyaz Kalpler… 2018 yılından bugüne kadar Cemil Meriç Manisiz Ömür Merkezi’nde yaklaşık 500 öğrenci yararlanırken hali hazırda 110 öğrenci eğitim almaya devam ediyor. 2014 yılından beri faaliyet gösteren Beyaz Kalpler’den ise yaklaşık 400 öğrenci yararlandı. Hala 40 öğrenci eğitim alırken Gebze’de de yeni bir Beyaz Kalpler hizmet binasının üretimi devam ediyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı