Öğrencilerden Rektör Budak’a “Yılın İlham Veren Lideri” mükafatı

abbas

Global Mod
Global Mod
Fakülteye birinci olarak yerleşen Ekinci, Rektör Prof. Dr. Budak’ı rol model alıyor

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, yeni akademik yılın başlamasıyla birlikte oryantasyon programları kapsamında öğrencilerle buluşmaya devam ediyor. Ziraat Fakültesinin düzenlediği program kapsamında öğrencilerle bir ortaya gelen Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’a “Yılın İlham Veren Lideri” mükafatı verildi. Fakülte rekoru kırarak en yüksek puanla Ziraat Fakültesini yeğleyen Mehmet Ekinci de tercihinde ilham aldığı Rektör Budak’la bir ortaya gelmenin heyecanını yaşadı.

Yeni periyoda tam akredite bir araştırma üniversitesi olarak fazlaca daha kuvvetli girdiklerini tabir eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Öncelikle üniversitemizi tercih ederek ortamıza yeni katılan birinci sınıf öğrencilerimize beğenilen geldiniz demek istiyorum. Uzun bir ortanın akabinde yine sizlerle birlikte olmanın heyecanını yaşıyoruz. Üniversitemizin tüm imkânlarını sizlerin en güzel biçimde eğitim almanız ismine seferber ettik. Yerleşkemizde huzur ve itimat ortamını oluşturduk. Her tarafıyla dört dörtlük bir üniversite hayatı Ege Üniversitesi çatısı altında sizleri bekliyor” dedi.

“Geleceğimiz sürdürülebilir tarımda”

Geleceğin ziraat mühendislerine seslenen Rektör Prof. Dr. Budak, “Gerek pandemi periyodu, gerekse yaşanan iklim krizi, kaynaklarımızın ne kadar kıt olduğunu bizlere bir sefer daha hatırlattı. Ziraatçı bir Rektör olarak, insanlığın geleceği ismine epeyce değerli bir meslek seçtiğinizi sizlere söylemek istiyorum. İnsanlığın geleceği sürdürülebilir, verimli ve kaynakların daha az tüketildiği akıllı tarım uygulamalarından geçiyor. Bu uygulamaları geleceğe taşıyacak olan da bir daha siz gençlerimizsiniz. Öğrenci temsilcilerimizin şahsıma uygun gördüğü ‘Yılın İlham Veren Lideri’ mükafatı beni ziyadesiyle duygulandırdı. Hepinize fazlaca teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Rektör Budak’ın ömrü bana ilham oldu”

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarihinin en yüksek puanı ile Tarla Bitkileri Kısmına yerleşen Mehmet Ekinci, “Şanlıurfalı bir çiftçi ailenin altıncı çocuğuyum. Ziraat mühendisliğine ilgim lise senelerında başladı. hayatım boyunca ‘hangi işi yaparsan yap en uygunu ol’ anlayışı ile hareket ettim ve YKS imtihanına da bu türlü çalıştım. İmtihandan 438 puan alarak sayısal alanda 67 bininci oldum. Ege Üniversitesini tercih etme fikri daha imtihana hazırlanırken başımda şekillendi. Bu süreçte Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak ile toplumsal medyada karşılaştım. hayatı ve muvaffakiyetleri bana ilham oldu ve bu sayede tarla bitkileri kısmına girmeye karar verdim. Dekanımız Prof. Dr. Banu Yücel ile telefonda konuşup hem üniversite hakkında tıpkı vakitte kısım hakkında bilgi aldım. Başarılarımı evvela aileme, çabucak sonrasında eğitim hayatımdaki kıymetli öğretmenlerime borçluyum, hepsine teşekkürlerimi sunarım” dedi.

Program sonunda birinci üç sırada yer alan öğrencilere plaketleri verildi. Rektör Prof. Dr. Budak, öğrencilerle pasta keserek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı