Türk Uzmanlar: Çin İktisadı, Çkp Siyasetleri yardımıyla 2023’te Daha da Büyüyecek

Musa

New member
Çin’in doğusunda yer alan Shandong eyaletine bağlı Qingdao kentindeki bir araba üretim fabrikasında üretim çizgisinden çıkmadan evvel bir aracı denetim eden personel, 14 Ocak 2023. (Fotoğraf: Zhang Jingang/Xinhua)

İSTANBUL, 5 Şubat (Xinhua) — Türk uzmanlara nazaran Çin iktisadının, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) siyasetleri yardımıyla 2023 yılında daha da büyümesi bekleniyor.

Ankara merkezli Türkiye Asya-Pasifik Araştırmaları Merkezi Yöneticisi Selçuk Çolakoğlu, kısa mühlet evvel Xinhua ile yaptığı söyleşide Çin iktisadının, bilhassa yılın başında Kovid-19 müdahale önlemlerinin optimizasyonu daha sonrasında sağlam bir toparlanma periyoduna girdiğini söylemiş oldu.

Çolakoğlu, fazlaca sayıda Çinlinin Bahar Şenliği’nde yurtiçi ve yurtharicinde seyahat ettiğini, bunun başta ulaştırma ve turizm olmak üzere neredeyse bütün bölümlere olumlu yansıdığını tabir etti.

Havadan çekilen fotoğrafta Çin’in kuzeydoğusunda yer alan Jilin eyaletine bağlı Jilin kentindeki Songhua Gölü Kayak Merkezi’nde kayak yapan turistler görülüyor, 30 Ocak 2023. (Fotoğraf: Yan Linyun/Xinhua)

Bu olumlu havanın hem Çinli tıpkı vakitte milletlerarası iş insanlarının iş seyahatleri yapmaları beklenen tatil dönemi daha sonrasında daha da artacağını belirten Çolakoğlu, “Tüm bu faaliyetler iş dünyasında daha olumlu sirkülasyon getirecek ve Çin’deki kesimler için daha olumlu gelişmeler olacak” dedi.

Çolakoğlu ayrıyeten, Çin hükümetinin fabrika üretkenliğini artırma ve yüksek kalitede büyüme çerçevesinde nitelikli insan kaynaklarıyla bir arada Çin endüstrisi ve tedarik zincirlerini daha güçlü ve inançlı hale getirme kararlılığına dikkat çekti.

Çolakoğlu, “Çin’in insan kaynakları yükselişte ve ülkede daha nitelikli iş gücü bulunuyor. Bu yüzden de yüksek kaliteli kalkınma elde etmek için tüm bu planlar devam ediyor” dedi.

Çolakoğlu üzere, İstanbul merkezli Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Barış Doster de Çin’in, ÇKP’nin yanlışsız gaye ve siyasetleriyle dünya iktisadının itici gücü olmaya devam edeceğini belirtti.

Çin’in doğusunda yer alan Jiangsu eyaletine bağlı Taizhou’daki Taizhou Limanı’nın memleketler arası konteyner terminalinde konteyner taşıyan kamyonlar görülüyor,17 Ocak 2023. (Fotoğraf: Tang Dehong/Xinhua)

Doster, Xinhua ile yaptığı söyleşide, “İstikrarlı, sağlıklı ve sürdürülebilir büyüme ile etraf ve tabiatla ahenk ortasında kalkınma, ÇKP’nin maksatları içinde öne çıkıyor” dedi.

Çin’in 2022 yılında ekonomi alanında gösterdiği muvaffakiyetin, hükümet siyasetlerinin pandemiye karşın meyve verdiğinin ispatı olduğunu tabir eden Doster, “Diğer bir deyişle, (Çin iktisadıyla ilgili tüm bu olumlu işaretler) ÇKP’nin amaçlarına ulaşıldığını gösteriyor” dedi.

Çin iktisadı pandemi kaynaklı aksiliklere karşın 2022’de yıllık yüzde 3 büyüme kaydederek 121 trilyon yuan (yaklaşık 18 trilyon ABD doları) üzere rekor bir düzeye ulaştı. 6,1 trilyon yuanlık bu artış, orta ölçekli bir ülkenin ekonomik hacmine muadil.

Kaynak: Xinhua / Şimdiki