AÇEV’den Her Çocuğa Eşit Fırsat Daveti

abbas

Global Mod
Global Mod
Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), gereksinim sahibi çocukların lisan marifetlerini geliştirmek, okuma sevgisi kazandırmak ve ebeveynlerde okumanın kıymeti konusunda farkındalık yaratmak hedefiyle hayata geçirdiği “Okuyan Bir Gelecek” projesinin Yüz Yüze Program uygulamalarına devam ediyor. 2022 yılı sonuna dek 1.465 çocuğa ulaşmayı hedefleyen AÇEV, eğitimde fırsat eşitliği sağlamak için programa dayanak daveti yapıyor.

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), yeni eğitim-öğretim periyodunun başlamasına sayılı günler kala “Her Çocuğa Eşit Fırsat” daveti yaparak, çocukların eğitime ve kitaplara erişimde yaşadığı eşitsizliğe dikkat çekti.

Erken yaşlardan itibaren her çocuğun eşit öğrenme fırsatlarına erişebilmesini savunan AÇEV, 29 yıldır gereksinim sahibi çocukları ve anne babalarını eğitim yoluyla destekliyor. AÇEV, 2016 yılında başlatmış olduğu Okuyan Bir Gelecek Projesi ile çocukların lisan maharetlerini geliştirirken, onlara okuma sevgisi ve alışkanlığı edindirmeyi, ebeveynlere okumanın değeri konusunda farkındalık kazandırmayı hedefliyor.

Projenin “Okuma Grupları”, “Aile Seminerleri” ve “Miniklerle Okuyoruz” atölyelerinden oluşan Yüz Yüze Program uygulamaları yardımıyla bugüne dek 13.760 çocuğa ulaşıldı. 2022 yılı sonuna kadar 1.465 çocuğa daha ulaşmayı hedefleyen AÇEV, çocuklara erken yaşlarda okuma alışkanlığı kazandırmak ve lisan gelişimi başta olmak üzere zihinsel, fizikî, toplumsal ve duygusal gelişim alanlarını desteklemek için eğitimde fırsat eşitliğini önemseyen herkese bağış daveti yaptı.

Çocukların hayata eşit bir başlangıç yapabilmeleri için desteklenmesi gerek

AÇEV Genel Müdürü Senem Başyurt
, çocuğun bilişsel, toplumsal, duygusal, fizikî ve lisan gelişmeninin en süratli olduğu devrin, erken çocukluk olduğuna dikkat çekerek “Beyin gelişmeninin büyük bir kısmı bu vakitte tamamlanır. Çocukların ileride akademik ve toplumsal hayattaki muvaffakiyetleri için birinci altı yıl, hayatın en belirleyici vaktidir. Bu niçinle sağlam bir gelecek için erken çocukluk devrinin kıymetini savunuyoruz.” dedi.

“Çocuklar fırsat eşitsizlikleri ile hayatın erken periyotlarında karşılaşıyorlar. AÇEV olarak, toplumsal ve ekonomik yetersizlikler niçiniyle gelişimleri risk altında olan çocukları, hayata eşit bir başlangıç yapabilmeleri için destekliyoruz.” diyen Başyurt, çocukların hayatlarının birinci senelerında karşılaştıkları fırsat eşitsizlikleriyle gayret etmek için herkesi bir ortaya gelmeye, #HerÇocuğaEşitFırsat için birlikte hareket etmeye davet etti.

AÇEV’in geçtiğimiz günlerde toplumsal medyada başlatmış olduğu davete, Fibabanka, Fiba Commercial Properties, Fibaemeklilik, Fiba Holding, Fiba Yenilenebilir Güç, Polyak Eynez ve Swiss Otel üzere markalar da karşılık vererek #HerÇocuğaEşitFırsat için dayanak oldu.

GAP Kids Okula Dönüş Festivali’nde AÇEV de var

Tüm çocukların fırsat verildiğinde yeteneklerini ortaya koyacağına, ortasındaki ışığı keşfedeceğine inanan GAP Kids, okula dönüş heyecanını eğlenceli, sürprizlerle dolu bir şenlikle kutlayacak. GAP Kids, 10 Eylül Cumartesi günü Kanyon’da düzenlenecek şenlikte, AÇEV’in #HerÇocuğaEşitFırsat davetini destekleyecek. Gün uzunluğu sürecek keyifli aktiviteler ve okula dönüş hazırlıklarında AÇEV de yer alacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı