Bahçeşehir Üniversitesi 25’inci Yaşını Kutluyor

abbas

Global Mod
Global Mod
Enver Yücel: “En Büyük Motivasyonum Ülkeme Olan Sevgimdir”

Bahçeşehir Üniversitesi, 25’inci kuruluş yıl dönümüne özel olarak “BAU 25. Yıl Ödül Töreni”ni düzenledi. Etkinlikte araştırmalar ve milletlerarası yayınlar ile bilime katkıda bulunan akademisyenler, kuruma katkı sağlayan tüm çalışanlar ödüllendirildi. BAU’nun çeyrek yaşında dünya üniversiteleri içinde birinci 500’e girmesinin memnunluğunu yaşadığını söyleyen BAU Mütevelli Heyeti Lideri Enver Yücel, “En büyük motivasyonum ülkeme olan sevgimdir” dedi.

BAU Beşiktaş Kampüsü’nde gerçekleşen programa BAU Mütevelli Heyeti Lideri Enver Yücel, BAU Rektörü Prof. Dr. Hoş Karadeniz, BAU Mütevelli Heyeti üyeleri ve BAU akademik ve idari çalışanı katıldı.

“NE MEMNUN Kİ MAKSADIMIZA ULAŞTIK”

Üniversitenin kuruluş öyküsünü anlatan Enver Yücel, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılını kutladığımız bu yıl, Bahçeşehir Üniversitesi ailesi için başka bir değere sahip. Bu yıl, BAU Küresel ağının amiral gemisi Bahçeşehir Üniversitesi’nin 25’inci kuruluş yıl dönümü. Geleceğin başkanlarını yetiştirmek emeliyle yola çıktığımız üniversitemizle Cumhuriyetimizin çeyrek asrına eşlik etmenin haklı gururunu ve memnunluğunu yaşıyoruz. Geriye dönüp baktığımızda güç günlerimiz de oldu lakin hiç yılmadık, hayallerimizden vazgeçmeyip yola devam ettik ve tüm azmimizle daima birlikte canla başla çalıştık. bu biçimde yola çıkarken bir gaye koymuştuk. 25 yılda dünyada birinci 500 üniversite ortasında olacağımıza dair. Artık çeyrek asrı geride bırakırken, ne memnun ki gayemize ulaştık. Bahçeşehir Üniversitemiz, dünyanın en prestijli derecelendirme kuruluşu Times Higher Education 2023 datalarına göre Türkiye’deki üniversiteler içinde 5’inci, tüm dünya üniversiteleri içinde “Industry Income- Endüstriyel Kazanç” alanında 374’üncü oldu” dedi.

“EN BÜYÜK MOTİVASYONUM ÜLKEME OLAN SEVGİMDİR”

25 yılda azimle çalıştıklarını belirten Enver Yücel kelamlarını şu biçimde sürdürdü: “50 yıla yakındır BUEK kümesinin liderliğini yapıyorum. Bu süreçte her geçen gün hem öğrendim hem öğrettim. Tüm bunlar için efor sarf ederken en büyük motivasyonum ülkeme olan sevgimdir. Şayet ben memleketime ve insanlığa faydalı yararlı şeyler bırakabilirsem, hele ki ülkemin muhtaçlığı olan rastgele bir hususta yarar sağlayabilirsem bu biçimde dünyadaki en büyük memnunluk benim olur. Bizim gençlerimiz en nitelikli eğitime layıktır, yabancı ülke çocuklarının gerisinde olamaz anlayışı ile daima kozmik boyutta karar aldık. Bu yüzden aşağı üst 30 yıldır yurt haricinde dolaşıyorum ve dünyanın en düzgün okullarını geziyorum. 25 yılda bunları başardık dediğimiz vakit herkes hayret ediyor. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde bu biçimde bir örnek yok. Ne Amerika’da ne Avrupa’da ne de öteki bir yerde. Dünya sıralamasında fazlaca âlâ bir yere gelerek, 7 bin 500 memleketler arası öğrenci olmak üzere 30 bin öğrenciye eğitim veren bir kurum olduk. Lakin bu yetmez. Genç kuşağı nitelikli bir biçimde eğitmeye devam etmemiz lazım. Şayet biz onları uygun eğitebilirsek yarının dünyasında değerli bir yerde oluruz. Eğitimden diğer bir bölüme yatırım yapmak beyhudedir.”

“25 SENE BOYUNCA DAİMA ÜRETTİK”

Törende, 25 yıl boyunca daima artan ivmeyle daima birlikte çalıştıklarını söyleyen BAU Rektörü Prof. Dr. Sevimli Karadeniz, “BAU’nun 25. yılında ödül törenimizde sizlerle birlikte olmaktan memnunluk duyuyoruz. Biliyorsunuz ki beraberinde bu sene Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutluyoruz. Ulu başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hayatta en gerçek mürşit ilimdir, fendir” dediği yolda üniversitemiz de bu yüzyılın çeyreğine şahitlik etti ve etmeye de devam edecektir. Bu vesileyle BAU’nun çeyrek asırlık muvaffakiyetinde emeği olan herkese teşekkür ediyoruz. Bu sene çeyrek yaşımızı, BAU 25. Yıl Ödül Merasimi ile kutlamaya başlıyoruz. Yıl uzunluğu devam eden farklı bilimsel etkinliklerimiz, konferanslarımız, mezunlarımız ve öğrencilerimizle yapacağımız epeyce hoş etkinliklerimiz olacak. 25 yılda neler oldu diye dönüp baktığımızda bilim insanları olarak biz dünyada öncü bilimsel çıktılar üretmişiz. Araştırma alanında yayınlarımıza baktığımızda neredeyse dünyanın her ülkesinde bilimsel çıktılarımız bulunmaktadır. beraberinde dünyanın değerli kuruluşlarından projeler almışız ve bu projeleri muvaffakiyetle gerçekleştirmişiz. Milletlerarası olma seviyesinde ülkemize örnek bir üniversite olmuşuz. Tüm fakültelerimizde uygulamanın ortasında olan eğitim modellerini ve yaklaşımlarını seçip, COOP modeli kapsamında bölümle bir arada iş hayatındaki uygulamaları üniversite sürecine dahil etmişiz. Bunları daima güncelleyip yeni ve farklı ne olabilir diye üzerine geliştirmeler yapmışız. Gelecek senelerda tüm bunların üzerine yenilikçi ve öncü çalışmalarımızı ekleyerek nitelikli büyümeye ve bilimin ışığında genç kuşakları yetiştirmeye devam edeceğiz. Birçok 25 yıllarımız olsun” dedi.

BAU 25. YIL MÜKAFATLARI SAHİPLERİNİ BULDU

BAU rektörlüğü tarafınca proje çalışması yürüten öğretim üyelerine BAU Toplumsal Yarar Mükafatı, BAU Bilime Katkı Mükafatı ve BAU Onur Mükafatı olmak üzere mükafatlar takdim edildi. birinci vakit içinderda; uzaktan eğitim, ölçme ve kıymetlendirme, eğitim teknolojileri, eğitsel data madenciliği ve yapay zekâ alanlarında çalışmalar yürüten BAU Hibrit Dönüşüm Yürütme Şurası Lideri Dr. Ergün Akgün, Türkiye’ye eğitim alanında sağladığı katkılar ve çalışmalarından dolayı BAU Toplumsal Yarar Mükafatı layık görüldü. Dr. Ergün Akgün’e mükafatını, BAU Mütevelli Heyeti Lideri Enver Yücel ve Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Hoş Karadeniz takdim etti.

Her yıl öğretim üyelerinin bilimsel çalışmaları, bilimsel makale sayıları, atıf sayıları, ulusal ve memleketler arası bilimsel kurumlarda temsil üzere konularda muvaffakiyet sağlamış öğretim üyelerine verilen BAU Bilime Katkı Ödülü’nü, koronavirüse karşı yürüttüğü ilaç çalışmalarıyla ismini duyuran BAU Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar Durdağı aldı. Bilgisayar dayanaklı ilaç tasarımı konusunda iki kitap ve yedi kitap kısmı yayınlanan ve hakemli tıbbi kimya ve hesaplamalı biyofizik mecmualarında h-endeksi 39 olan yaklaşık 180 araştırma makalesi bulunan Durdağı’na mükafatı, BAU Mütevelli Heyeti Lideri Enver Yücel ve Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Sevecen Karadeniz takdim etti.

BAU Onur Ödülü’nü ise; ömrünü bilime adamış, yayınları, kitapları ve bilimsel çalışmalarıyla; toplumsal yaşama, eğitime taraf veren BAU Sosyoloji Kısmı Kurucu Lideri ve TOSAM kurucu yöneticisi Prof. Dr. Nilüfer Narlı’ya verildi. Sosyal-cinsiyet, Ortadoğu ülkelerinde toplum ve siyaset, İslami hareketler, kaçak göç, asker-sivil bağları ve yeterli yönetişim hususlarında çalışmalar yürüten Narlı’ya mükafatını, BAU Mütevelli Heyeti Lideri Enver Yücel ve Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Sevecen Karadeniz takdim etti.

Son olarak ödül merasiminde ayrıyeten, kurumda 10’uncu ve 15’inci ve 20’inci yılını dolduran akademik ve idari işçiye plaketleri verildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı