Bayraklı’da öğrenmenin yaşı yok!

abbas

Global Mod
Global Mod
Belediyenin kursuyla 78 yaşında okuma-yazma öğrendi

Bayraklı’nın farklı bölgelerinde hizmet veren semt merkezlerinde binlerce kursiyere eğitimler veren Bayraklı Belediyesi, çeşitli niçinlerle okula gidemeyen yahut eğitimlerini yarıda bırakan bayanlara okuma yazma öğretti. Belediye ve Halk Eğitim Merkezi ile işbirliğinde açılan kurslara katılan bayanlar, yıllar daha sonra okumayı ve yazmayı öğrenmenin memnunluğunu yaşadı. Lider Sandal “Azimle ve özveri ile kurslara devam eden bayanlarımız, öğrenmenin yaşı olmadığını bizlere kanıtladı. Hepsini kutluyorum” dedi.

108 BAYANA SERTİFİKA VERİLDİ

Bayraklı Belediyesi, Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile açtığı okuma yazma kursu yardımıyla, okuma yazmayı bilmeyen onlarca hanımın bu yarasına merhem oldu. Eğitime devam eden 35 ve 78 yaş aralığındaki bayanlar, üç ay üzere kısa müddette okumayı ve yazmayı öğrendi. Hayatlarındaki epeyce büyük bir eksikliği giderdiklerini söz eden bayanlar, Başta Belediye Lideri Serdar Sandal olmak üzere, emeği geçenlere teşekkür etti. Eğitimleri tamamlayan 108 bayana evvel okuryazarlık dokümanı, daha sonrasında ise ilkokul diploması yerine geçebilen eğitim evrakı verildi.

“ÖĞRENMENİN YAŞI YOK, KUTLUYORUM”

Bayraklı Belediye Lideri Serdar Sandal “Sadece fiziki yatırımlarla değil, insanların hayatına dokunan bu tıp eğitimlerle de bilhassa bayanlarımızın gereksinimlerine karşılık verebilmek bizim için son derece kıymetli. Çeşitli niçinlerle okula gidemeyen yahut eğitimlerini yarıda bırakan bayanlarımızın ilerleyen yaşlarına karşın okuma yazma öğrenmeleri, öğrenmenin yaşının olmadığının en değerli delili. Hepsini tek tek kutluyorum” dedi.

78 YAŞINDA OKUMA YAZMAYI ÖĞRENDİ

78 yaşında, okuma ve yazmayı birinci defa öğrenen Arife Kaplan “Öğrenmenin yaşı yok. Bu kurs yardımıyla kimseye gereksinim duymayan, özgür bireyler olduk” dedi.

45 yaşındaki kursiyer Herdem Bozbey “Okuma ve yazmayı daima öğrenmek istiyordum. Adımı-soyadımı bile yazamıyordum ancak artık kimseye gereksinimim yok. Gazete okuyorum, otobüse binebiliyorum, bankaya gidebiliyorum. Oğlum geç kaldığında telefonla ileti gönderebiliyorum, onun yazdığını okuyabiliyorum. Bize bu imkanı sunanlara teşekkür ediyorum” dedi.

39 yaşındaki Ayfer Arslan ise “Önceden telefon numaramı bile bilmiyordum lakin artık her şey daha kolaylaştı. Okuma-yazmayı öğrendim ve hayallerim gerçek oldu. Başardım ve bu başarıyı daha da üstlere taşıyıp, açık öğretimden eğitime devam etmek istiyorum” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı