Bilgievleri’nde geleceğe inançla hazırlanıyorlar

abbas

Global Mod
Global Mod
Büyükşehir’in Bilgievleri’nden 2022 yılında toplam 22 bin 400 öğrenci ve 4 bin 560 veli hizmet aldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ulusal ve manevi kıymetlerine bağlı; kültürel, toplumsal, bilişsel alanda gelişmiş ve yeteneklerinin farkında olan, gelecek jenerasyonların temsilcisi memnun bireylere eğitim dayanağını tüm süratiyle sürdürüyor. Paha Eğitimi temelli Bilgi Takviye Programları, Kulüp ve Atölye Çalışmaları, Üreten Sınıflar Atölyesi, Rehberlik Hizmetleri, Toplumsal Etkinlikler, Kamp ve Spor Faaliyetleri, Aile Eğitimleri, Bilişim Hizmetleri, Çocuk Kütüphaneleri ve müsabakalar üzere biroldukça alanda öğrenciler hizmetten faydalanabiliyor. 2022 yılı içerisinde 12 bin 256 öğrencinin yeni kayıt yaptırdığı Bilgievleri’nden toplamda, 22 bin 400 öğrenci ve 4 bin 560 veli hizmet aldı.

DEĞERLER EĞİTİMİ

Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı Bilgievleri’nde kıymetler eğitimi çalışmalarında Kılavuz Bedeller Eğitimi müfredatına uygun olarak ders, aktiflik, atölye ve öteki faaliyetlerin içerikleri ile harmanlanarak yürütülüyor. Bu kapsamda kıymetler eğitimi dersi her sınıf düzebir daha nazaran başka ayrı belirlenmiş Cömertlik, Sorumluluk, Dürüstlük, bir arada Hayat ve İşbirliği, Adalet vb. olmak üzere toplam 8 adet kıymet ile eğitim devri ortasında uygulanıyor. Branş dersleri, atölye faaliyetleri ve toplumsal etkinliklerde de belirlenen kıymetler çerçevesinde; eğitici, pekiştiren ve örneklendirmeleri içeren etkinlikler eğitmenlerin öncülüğünde öğrencilerle bir arada yapılıyor.

KULÜP VE ATÖLYE ÇALIŞMALARI

Kulüp ve atölye aktiflikleri ile bilim, sanat ve teknoloji alanlarında öğrencilerin kendilerini keşfetmelerine imkan sağlanırken, öğretmenlerin rehber olduğu ve öğrenci ile etkileşimin yüksek olduğu müelliflik, kodlama, satranç, dijital okuryazarlık ve akıl oyunları kulüpleri de ders programına dâhil edilerek uygulandı. Ayrıyeten üç boyutlu yazıcı, ebru, müzik, ahşap atölyeleri ise öğrencilere yüz yüze eğitim verdi. Kulüp ve atölye faaliyetleri kapsamında, 2022 yılında 15 bin 215 öğrenciye hizmet verildi.

BİLGİ DAYANAK PROGRAMLARI

İlkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, İngilizce ve Hayat Bilgisi branşlarında okul derslerine takviye mahiyetindeki kurslarının yanı sıra branş derslerine ek olarak Bedeller Eğitimi dersi de müstakil olarak yapıldı. Branş derslerinde DEDEP Derste Bedeller Eğitimi Programı ile derslerde mevzu müfredatı ile ilgili aktiflik, kıssa anlatımı üzere çalışmalar ile bedel transferi yapılmaktadır.

AİLELER İLE SİSTEMLİ İLETİŞİM

LGS’ye hazırlanan 8. Sınıf öğrencilerine yönelik deneme imtihanları, ortaokul öğrencilerine yönelik kazanım kıymetlendirme imtihanları yapılmaktadır. 2022 yılında toplam 13 bin 165 öğrenci paha eğitimi temelli bilgi dayanak programlarından faydalandı. LGS Hazırlık Çalışmaları kapsamında Kurumumuzda eğitim goren 8.sınıf öğrencilerimize yönelik imtihan hazırlığı programı uygulanmaktadır. Ders dayanağı, etütler, rehberlik çalışmaları, kaynak kitap ve deneme imtihanları ile öğrenciler kapsamlı biçimde takip edilmektedir. Aileler ile tertipli bağlantı kurularak imtihan sürecinin hakikat biçimde yürütülmesine takviye sağlandı.

BİLGİEVLERİ BİRİNCİ DERS ETKİNLİĞİ

İlk Ders Aktifliği, bilgievlerinin klasik olarak her eğitim öğretim periyodu başlangıcının ilan edildiği tanıtım programıdır. Eğitim ideolojisi gereği çalışmaların merkezi olan, Bedeller Eğitimi konusu işlenerek birinci ders başlar. 2022 yılında birinci ders aktifliği Gebze Fatih Sultan Mehmet Akademi Lisesinde Lider Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın iştirakleriyle gerçekleştirildi.

SOSYAL ETKİNLİKLER

Kocaelili 6-14 yaş öğrencilerin ikinci adresi olan Bilgievlerinde, yeni imkanlar sunuluyor. Bilgievlerinde eğitim haricinde öğrenci-veli bağlantısı artırıcı çalışmalar yapılırken başta toplumsal ve kültürel seyahatler olmak üzere aile ziyaretleri, bilim merkezi ziyaretleri, sarsıntı konutu ziyaretleri, esnaf ve kurum ziyaretleri üzere etkinliklere değer verildi. Bilgievlerinin yürüttüğü toplumsal etkinliklere 2022 yılında 12 bin 374 öğrenci ve 3 bin 482 veli birebir zamandastek birebir vakitte katıldı.

REHBERLİK, PSİKO-EĞİTİM PROGRAMLARI

Eğitim ve öğretim hizmetleri veli ve öğrenciler ile yaş kümesi ve gelişim özelliklerine uygun kişisel görüşmelerin genel emelleri çerçevesinde oldu. Öğrenciler kendini tanıma, kabul etme, sorun çözme, toplumsal bağlantılar kurabilme, ahenk sağlayabilme, ilgi ve yeteneklerini keşfetme, his ve fikirlerini yanlışsız ve yerinde tabir edebilme, ruhsal istikametten sağlam ve hassas bireyler olabilmeleri sağlandı. Eğitim ve öğretim hizmetlerinin genel gayeleri çerçevesinde; öğrencilerin eğitim sürecinden yetenek ve özelliklerine nazaran en üst seviyede yarar sağlamaları emeliyle önleyici rehberlik, psiko-eğitim programları, sosyo-eğitim programları, seminer ve rehberlik saatleri üzere alanlarda rehberlik çalışmaları yürütüldü. Rehberlik hizmetleri bilgievine kayıtlı veli ve öğrencilerimizin randevu alarak yararlanabileceği bir hizmet haline getirilmiştir. 2022 yılında rehberlik hizmetlerine 4 bin 323 öğrenci ve 1 bin 220 veli iştirak gösterdi.

ÖĞRENCİ-VELİ BAĞLANTISINI ARTIRMAK

Bilgievlerinde öğrencilere verilen eğitimin tamamlayıcısı olarak görülen Aile Eğitimleri; öğrenci-veli irtibatını artırmak, şahsi gelişimlerine yönelik takviye sağlamak ve sağlıklı bir aile ortamının sürdürülebilirliği için gerekli ruhsal, sıhhat ve kültürel açıdan bilgi transferini hedefleyen programlar da yapıldı. Aile eğitimleri kapsamında Psikolog Beyhan Budak’ın konuşmacı olarak katıldığı “Mucizenin ismi: Çocuk” temalı Aile Mektebi Sohbetleri programına öğrenci, veli, öğretmenlerden oluşan 550 kişilik izleyici kümesi katıldı.

YENİ YETENEKLERİN KEŞFEDİLDİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaelili gençlerin hayallerine bir adım daha yaklaşması için uğraş sarf ediyor. Teknoloji alanında öğrencilerin yeteneklerinin keşfedildiği, gereksinim duyulan önleyici ve geliştirici çalışmaların yapıldığı hizmetler öğrencilerin araştırma yapma, sorgulama ve derslerini pekiştirmelerine fırsat sunuldu. Dijital Okur Müelliflik çalışması ile öğrenciler karşılaşabilecekleri sorunlara tahlil yolları öğretildi. Ayrıyeten bilişim alanlarında Robotik Kodlama Atölyeleri ve Uzman Çocuk Atölyeleri hizmete sunuldu. 2022 yılı içerisinde 4 bin 311 öğrenci Bilgievlerinden bilişim hizmeti aldı.

KİTAP ALIŞVERİŞİNDE BULUNDU

Bilgievi çocuk kütüphanelerinde her öğrenci düzeyine uygun başta çocuk kitapları olmak üzere hikaye serileri, romanlar, sözlükler, meal kitapları, kaynak kitaplardan oluşan 100 bini aşkın kitap bulunuyor. Kütüphaneler kıssa kulübü, bilgi takviye programı ve atölye çalışmalarında faal olarak kullanılırken öğrenci ve velilerimize istedikleri kitapları ödünç alıp, okuduktan daha sonra geri getirme imkânı da sağlandı. 2022 yılı içerisinde 6 bin 851 öğrenci kitap alışverişinde bulundu.

KAMP VE SPOR FAALİYETLERİ

Bilgievlerindeki kamp faaliyetleri tematik tabiat kampları, lisan kampları, imtihan hazırlık kampları halinde yürütülmekte. Tematik kamplar öğrenci, anne-kız, baba-oğul kampları formunda gerçekleştiriliyor. Bilgievleri spor faaliyetlerine, talep edilen branşlarda bakılırsavli antrenörler eşliğinde Bilgievinde yahut Spor Okulları bünyesinde bulunan tesislerde spor faaliyetleri; satranç, basketbol, tekvando, voleybol, masa tenisi, cimnastik, atletizm, güreş, okçuluk, halk oyunları, yüzme branşları ile sürdü. Uzaktan eğitim devrinde satranç eğitimleri çevrimiçi eğitim formunda devam etti.

ZİHİNSEL, BEDENSEL VE TOPLUMSAL GELİŞİMLERİ

Öğrencilerimizin zihinsel, bedensel ve toplumsal gelişimlerine yönelik öğrenmelerine katkı sağlamak hedefiyle ilgi ve yeteneklerine uygun biçimde gerçekleştirilen yarışlar düzenlendi. Bilgievleri eğitim faaliyetleri içerisinde bulunan; Akıl Oyunları, Satranç Turnuvaları, Spor Aktiflikleri, Aile İştirakli Etkinlikler üzere alanlarında yapılmakta olup vilayet geneli ya da Bilgievi özelinde düzenlendi. Devir içerisinde Aklınla 1000 Yaşa Zekâ Oyunları Müsabakası, Geleceğe Atak Satranç Turnuvası, Futbol Turnuvası, Bilgi Müsabakaları üzere yarışlar düzenlendi. 2022 yılında yarışlara toplamda 18 bin 205 öğrenci iştirak sağladı.

ÜRETEN SINIFLAR ATÖLYESİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü içinde imzalanan iş birliği protokolü kapsamında öğrencilerin eğitimlerine ve gelişimlerine katkı sunmak ve Bilgievi faaliyetlerimizin tanınırlığını artırmak emeliyle okul kümelerine kulüp ve atölye çalışmaları uygulandı. Kocaeli genelinde uygulanan proje ile okullardan gelen öğrencilere de hizmet verildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı