Bosch çalışanlarının uygunluk hareketi ve Nilüfer Belediyesi’nin iş birliğiyle İpek Özel Eğitim Okulu bahçesi yenilendi.

abbas

Global Mod
Global Mod
Bursa’daki Bosch Güç Aktarma Tahlilleri Fabrikasında çalışanların bağışta bulunarak katıldıkları ‘İyilik Atölyeleri’nde toplanan gelir, özel ihtiyaçlı çocukların eğitim gördüğü İpek Özel Eğitim Okulu’na bağışlandı.

• Bursa’daki Bosch Güç Aktarma Tahlilleri Fabrikasında çalışanların bağışta bulunarak katıldıkları ‘İyilik Atölyeleri’nde toplanan gelir, özel ihtiyaçlı çocukların eğitim gördüğü İpek Özel Eğitim Okulu’na bağışlandı.
  • Bosch fabrikasının da katkıda bulunduğu bağışla okulun aktiflik odaları yenilendi. Bursa Nilüfer Belediyesi okul bahçesinin altyapısını bir daha düzenlerken, engelli çocukların kullanmasına uygun oyun kümeleri ve Trafik Eğitim Pistinde kullanmak üzere akülü araçlar Bosch tarafınca tedarik edildi.
Bursa – Bosch Grubu’nun mobilite tahlilleri bölümü için üretim yapan Bosch Fabrikası, 50 yıldır kıymetli bir üretim ve teknoloji üssü olarak kent iktisadına katkılarda bulunuyor. Yarım asırdır Bursa’da dizel ve akaryakıtlı sistemler için enjektör üreten Bosch Güç Aktarma Tahlilleri fabrikasının 7.000’in üstündeki çalışanıyla birfazlaca alanda toplumsal sorumluluk faaliyetlerinde bulunuyor.

Bosch Bursa Fabrikası çalışanlarının bakılırsav aldığı istekli kulüplerden biri olan Birİz Toplumsal Sorumluluk Kulübü, topluma ve ülkenin geleceğine ‘anlamlı izler’ bırakmak üzere çalışmalar yapıyor. Toplu aktifliklerin gerçekleştirilemediği salgın periyodunda de faaliyetlerine orta vermeyip dijital platformlar üzerinden projeler geliştiren kulüp üyeleri, muhtaçlık sahibi eğitim kurumlarına bağış yapmak üzere dijital Yeterlilik Atölyeleri düzenledi. Yaratıcı okuryazarlık, gerilim idaresi, irtibat, dağ yürüyüşü, nefes atölyesi, meyve ağacı yetiştiriciliği, karavan hayatı üzere başlıklar altında 35 istekli çalışan tarafınca 35 farklı atölye çalışması gerçekleştirildi. Bu atölyelere, toplam 824 Bosch çalışanı, bağışta bulunarak katıldı. Atölyelerden elde edilen bağışa ek olarak Bosch fabrikasının da kıymetli ölçüde gerçekleştirdiği bağışla sağlanan tüm gelir, özel ihtiyaçlı çocukların eğitim gördüğü İpek Özel Eğitim Okulu’na bağışlandı.

Bursa Nilüfer Belediyesi okul bahçesinin altyapısını bir daha düzenlerken, Bosch tarafınca yapılan bağışla okulun ortasındaki aktiflik odaları yenilendi, engelli çocukların kullanmasına uygun oyun kümeleri ve bahçede bulunan Trafik Eğitim Pistinde kullanmak üzere akülü araçlar tedarik edildi.

Bosch Güç Aktarma Tahlilleri Fabrikası Teknik Genel Müdürü Mustafa Bulut, bilhassa eğitimde fırsat eşitliği ve dezavantaj yaşayan çocukların eğitim hayatlarının desteklenmesi konusunda çalışanların gösterdikleri hassas yaklaşımın kendilerini epeyce duygulandırdığını belirterek, “Çalışma arkadaşlarımız adil ve kapsayıcı bir dünya için sorumluluk taşıdıklarına inanarak, son derece manalı bir projeyi hayata geçirdi. Biz de fabrika idaresi olarak onların bu hassas yaklaşımlarını desteklemekten büyük memnunluk duyduk. Özel eğitim ihtiyacı olan çocuklarımızın gözlerindeki mutluluğun sebebi olmak, hepimize hayli güzel geldi. Yeni oyun bahçelerinin, çocuklarımıza, 23 Nisan ve bayram armağanı olarak memnunluk getirmesini diliyoruz” diye konuştu.

İpek Özel Eğitim Okulu Müdürü Adem Çelik de yaptığı konuşmada, “Özel plan ve programlarla eğitim yapılan okulumuzda çalışmalarımız, Temel Ömür Marifetleri ve Toplumsal Ömür Hünerleri etrafında kümeleniyor. Maharet kazanımlarında öğrencilerin isteyerek severek çalışmalara katılmaları açısından oyunlu eğlenceli etkinlikler ön plana çıkıyor. Bu bakımdan Oyun Parkı, trafik eğitim pisti ve akülü otomobiller, bizim için birer ders yapma alanı. Fırsat eşitliğinin ve kapsayıcı eğitimin tam mana bulduğu özel ihtiyaçlı öğrencilerimize, öğretmenlerimizle, yönetimimizle gösterdiğimiz hassas çabalara, koca yürekli Bocsh çalışanları da el verince bu muazzam düzgünlük yapıtı ortaya çıktı. Bu yapıtın ortaya çıkmasında emekleri olan Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, Bosch Güç Aktarma Tahlilleri Fabrikası Ticari Genel Müdürü Karin Gilges, Teknik Genel Müdürü Mustafa Bulut ve Yeterlilik Atölyesi üyelerine epey teşekkür ediyorum” dedi.

Topluma ve çalışanlara yarar sağlayacak projelere devam

Kendilerini, toplumda olumlu bir değişim yaratmak için çalışan ‘sosyal girişimciler’ olarak tanımlayan Bosch çalışanları, toplumsal sorumluluk kulübünün haricinde; etraf kulübünden arama kurtarmaya, Türk Sanat Müziğinden, tiyatroya, spordan hayvan dostlarına kadar 20’ye yakın farklı alanda istekli faaliyetler sürdürmeye devam ediyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı