Çukurovalı Çocuklar Deneyleri Sevdi

abbas

Global Mod
Global Mod
Çukurova Belediyesi Gülen Yüzler Semt Kreşleri, eğitim anlayışında fark yaratmaya devam ediyor. Kreşlerde eğitim bakılırsan çocukları artık de bilimle buluşturan Çukurova Belediyesi, fen ve tabiat etkinlikleriyle minikleri geleceğe hazırlıyor. Kreş çocukları mikrop deneyiyle ellerini niye yıkamaları gerektiği fark ediyor, yağmur deneyiyle tabiat olaylarının gerçekliğiyle tanışıyorlar. Yaşlarına uygun olarak hazırlanan sınıf deneylerine katılan minikler hem eğlenceli saatler yaşıyor birebir vakitte ömrümüzün bir kesimi olan bilimi keşfederek fen bilgisi derslerinin temelini öğreniyor. Çukurovalı aileler ise belediye kreşlerinde verilen eğitimlerle, fırsat eşitliğinden yaralanmanın memnunluğunu yaşıyor.

Etkinlikleri ve eğitim çalışmalarıyla Türkiye’ye örnek projelerden birisi olan Çukurova Belediyesi’nin Gülen Yüzler Semt Kreşleri, artık de çocukları bilimle tanıştırıyor. Çocuklar için merakın en tesirli öğrenme sistemi olduğunun düşünen Tesisler Müdürlüğü, kalıcı öğrenmenin bir yolu olan fen deneylerini kreşlere taşıdı. Çocuklara eğlenerek öğrenmenin hatta keşfetmenin tatlı heyecanının aşılandığı derslerde, sınıflar minik bir laboratuvara dönüştürülüyor ve yaşlarına uygun olarak seçilen deneylerle fen bilgisinin temelleri atılıyor.

Miniklerin meraklı bakışları içerisinde gerçekleşen deneylerde niye sonuç bağı kurarak, bilimin hayatın bir kesimi olduğunu öğreniyorlar. Gündüz bakım konutu olarak değil, eğitim ve toplumsallaşma yuvası olarak faaliyet gösteren Gülen Yüzler Semt Kreşleri’nde uzman öğretmenler tarafınca yapılmaya başlanan fen deneylerinde mikrop uygulamasıyla ellerini niye pak olması gerektiğini kavrayan, gökkuşağı deneyiyle gökyüzünde oluşan tabiat hadisesini öğrenen çocuklar; hortum, elektriklenme, balon, lav, renk karışımı, suda batmayan objeler, C vitamini üzere eğlenceli deneylerle hayatı şimdiden anlamaya başlıyor.

Çukurova Belediyesi’ne bağlı 8 semt kreşinde, 3 ila 5 yaş içindeki çocukların katıldığı temel fen deneylerine katılan çocukların sevinci gözlerinden okunuyor. Uygulamalar hakkında bilgi veren Çukurova Belediyesi Beyazevler Mahallesi Gülen Yüzler Semt Kreşleri öğretmenlerinden Eda Şener ve Raziye Alparslan, fen ve tabiat aktifliklerine ziyadesiyle kıymet verdiklerini, yaşları küçükte olsa artık dünyayı ve çevreyi fark etmeye başlayan çocuklara deneylerle hem başlarındaki sorulara karşılık verdiklerini tıpkı vakitte fen bilimine olan ilgilerini artırmaya çalıştıklarını söylemiş oldu. bu türlü çocukların niye sonuç bağlantısı kurarak, analitik düşünme yetilerinin arttığına dikkat çeken Eda Şener, Çukurova Belediyesi olarak hakikat ve temel eğitime kıymet verdiklerini vurguladı.

BAŞKAN SONER ÇETİN: ÇOCUKLAR EĞLENEREK DAHA GÜZEL ÖĞRENİYOR

Çocukların zekâ ve marifet gelişimleri için çabaladıklarını anlatan Çukurova Belediyesi Lideri Soner Çetin, Gülen yüzler Semt Kreşlerinde emellerinin yarının geleceği olan çocukların gelişimi için en yeterli eğitimi vermek olduğunu tabir ederken, bunun bir kesiminin da eğlenerek öğrenmeden geçtiğini söylemiş oldu. ömrün ve dünyanın temeli sayılan fen bilimini deneylerle şimdiden çocuklara aşılamanın kıymetine vurgu yapan Çetin, gerçekleşen tüm çalışmaların bu manada kıymetli olduğunu, ailelerinde Gülen Yüzler Semt Kreşlerinden memnun ve huzurlu bir biçimde yaralanmasından duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı