Doç. Dr. Piştav Akmeşe, “Görme engelli öğrencilerimizin akranları ile eşit koşullarda eğitim alabilmeleri için çalışıyoruz”

abbas

Global Mod
Global Mod
Göz sıhhatinin ehemmiyetine vurgu yapmak ve görme engelli bireylerin problemlerine ait tahlil yollarının bulunması emeliyle dünyada her yıl Ocak ayının ikinci haftası “Beyaz Baston Görme Engelliler Farkındalık Haftası” olarak kabul ediliyor. Ege Üniversitesi bünyesinde faaliyetlerini yürüten Ege Üniversitesi (EÜ) Manisiz Ege Koordinatörlüğü, görme engelli öğrencilerin yükseköğrenim yaşantıları boyunca karşılaştıkları manileri saptamak ve erişilebilir bir yerleşke yaratmak maksadıyla çalışmalarını sürdürüyor. EÜ Manisiz Ege Koordinatörü Doç. Dr. Pelin Piştav Akmeşe, Manisiz Ege Koordinatörlüğünce yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

“Her görme engelli öğrencimiz için bireye has program hazırlanıyor”

Ege Üniversitesinde görme engelli öğrencilerin akranları ile eşit koşullarda eğitim alabilmeleri için kıymetli çalışmalar yapıldığını söyleyen Doç. Dr. Piştav Akmeşe, “Ege Üniversitesi Manisiz Ege Ünitesi Koordinatörlüğü olarak Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’ın öncülüğünde 2019 yılından beri faaliyetlerimizi yürütmekteyiz. Öğrencilerimiz üniversitemizi kazandığında kendileri ile kayıt haftasından itibaren evvela yerleşkeye adapte olmaları için oryantasyon eğitimi veriyoruz. Manisiz Ege Ünitesine başvuran her öğrencimiz için bireye mahsus olarak hazırladığımız Ege Üniversitesi Manisiz Bilgilendirme ve Yönlendirme Sistemi (EYBİS) ile görme engelli öğrencilerimiz diğerlerine gereksinim duymadan bağımsız olarak sesli betimlemeyle istikametlerini bulabiliyorlar. EYBİS, görme engelli öğrencilerimizin cep telefonlarına yüklediğimiz bir uygulama sistemi. Bu sistem yardımıyla öğrencilerimiz yerleşke içerisindeki üniteler hakkında bilgi sahibi olabilmekte ve yerleşke ortasında bağımsız hareket edebilmektedirler” diye konuştu.

“Öğrencilerin ders malzemeleri ‘Sesli Kitap’ olarak seslendiriliyor”

Doç. Dr. Piştav Akmeşe, “Bağımsız yerde erişimin yanı sıra en kıymet verdiğimiz öteki kıymetli nokta; öğrencimizin eğitim aldığı programda, akranları ile eşit kurallarda eğitime ulaşabilmesidir. Bu noktada üniversitemiz ‘Kütüphanesinde Görsel İşitsel Gereç Birimi’nde öğrencilerimiz için sesli kitaplar hazırlanmaktadır. Kütüphanemizde, görme engelli öğrencilerimizin eğitim müfredatında okudukları kitaplar, ‘sesli kitap’ eğitim malzemesi olarak kendilerine sağlanmaktadır. Manisiz Ege Ünitesi olarak, ‘Sesli Kitap’ için ‘Görme Engelliler İçin Sesli Kitap Eğitimi’ toplumsal sorumluluk projeleri yürütüyoruz. Üniversitemizde eğitim alan istekli öğrencilerimiz, akademik ve idari işçimize yönelik olarak Manisiz Ege Ünitesi, Bağlantı Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Kısmı ve Kütüphanemiz Görsel İşitsel Malzeme Ünitesi ile birlikte teorik ve uygulamalı eğitimler vermekteyiz. Eğitime katılan bireyler kütüphaneye başvurarak kitap seslendirebilmektedirler. Kütüphanemizde sesli kitap uygulamasının yanı sıra görme engelli öğrencilerin talep etmesi durumunda okumak istedikleri kitaplar taranarak kendilerine pdf formatında da sunulmaktadır. Ayrıyeten, görme engelli öğrencilerimiz Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarımızda bulunan ‘Braille Printer’ yazıcı ve bilgisayar sistemi ile eğitim malzemelerini kabartma çıktı olarak alabilmektedir” dedi.

“Tüm web sayfalarına sesli olarak ulaşabiliyorlar”

Ege Üniversitesinin dijitalleşme maksatları doğrultusunda öğrencilerin uygulamalardan da eşit koşullarda yaralanmalarını amaçladıklarını belirten Doç. Dr. Piştav Akmeşe, “Öğrencilerimize sunduğumuz EYBİS yazılımının yanı sıra öğrencilerimiz, EÜ Manisiz Ege Koordinatörlüğü web sayfası sağ üst kısımda yer alan “Engelsiz Ege” ikonuna tıklandıklarında açılan “Engelsiz Bilgilendirme Asistanı” yardımıyla sesli olarak sordukları sorulara asistandan sesli karşılık alabiliyorlar. Öğrencilerimiz ayrıyeten, tüm web sayfalarına sesli olarak ulaşılabilme imkanına sahipler” diye konuştu.

“EÜ EBA Uygulaması Türkiye’de bir ilk”

Ege Üniversitesinin, EBA (Engelsiz Bilgilendirme Asistanı) uygulamasını Türkiye’de uygulayan birinci üniversite olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Piştav Akmeşe, “Görme engelli öğrencilerimiz, Ege Üniversitesine ilişkin tüm web sayfalarına milletlerarası standartlardaki erişilebilirlik logosu üzerine tıklayarak; renk kontras ayarı, gece modu, yazı boyutunu büyültme ve küçültme, sarı ve kırmızı şerit, altını çizme seçeneğine ulaşabilmekte, az bakılırsan öğrencilerimiz de web sitelerine çarçabuk erişilebilmektedir. Ege Üniversitesinin dijitalleşme gayeleri doğrultusunda Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’ın takviyeleri ile fazlaca yakında tamamlanacak olan öbür bir çalışmamız ile tüm web sayfalarımız sesli olarak da öğrencilerimizin hizmetine sunulacaktır” diye konuştu.

Öğrencilere kayıt etabından itibaren dayanak sağladıklarını söyleyen Doç. Dr. Piştav Akmeşe, “Üniversitemize kayıt olan tüm öğrencilerimiz Manisiz Ege Ünitesi Koordinatörlüğü’ne başvurduklarında bizler eğitim aldıkları fakülte yüksekokul ve enstitülerle bağlantıya geçerek, öğrencimizin eğitime eşit erişimleri için hizmetler sunuyoruz. Tüm öğrencilerimizde olduğu üzere görme engelli öğrencilerimiz için de özel eğitim alanında uzman öğretim elemanları tarafınca tüm dersler için yapılacak kişisel uyarlamaları içeren ‘Uyarlama Mektubu’ hazırlıyoruz. Manisiz Ege Ünitesi Koordinatörlüğü olarak öğrencilerimizin eğitim aldığı üniteler ile koordineli bir biçimde çalışıyoruz. Ayrıyeten, görme engelli öğrencilerimizin bağımsız hareket edebilmesi için gerekli olan baston ve eğitimleri için epey kıymetli olan ferdî bilgisayar talepleri olduğunda istekli bağışçılarımızı öğrencilerimizle buluşturuyoruz” dedi.

Doç. Dr. Piştav Akmeşe, “Her öğrencimizin eşit eğitim almasını hedeflediğimiz yerleşkemizde engelli öğrencilerimize manisiz bir eğitim ve öğretim ortamı sunmanın yanı sıra, toplumsal ve kültürel faaliyetlere iştiraklerini da teşvik ediyoruz. Öğrencilerimizin var olan potansiyellerinin ortaya çıkarılmasını destekleyen, onların ilgi ve yeteneklerini keşfetmelerini önemseyen Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak, öğrencilerimizle nizamlı olarak akşam çayı, sempozyum ve çeşitli etkinliklerde bir ortaya gelerek, öğrencilerimize dayanak sunmaya devam ediyor” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı