Doğu’da kar ve soğuk, Kızkalesi’nde deniz keyfi

Musa

New member
Doğu’da kar ve soğuk, Kızkalesi‘nde deniz keyfi

UNESCO Dünya Mirası Süreksiz Listesi’nde yer alan Korykos Antik Kenti’nin en kıymetli kesimi olan ‘ Kızkalesi‘nde Ekim ayında tatilciler hem güneşin tıpkı vakitte denizin tadını çıkardı

MERSİN – Doğuda birfazlaca ilin yüksek kesitli bölgelerinde mevsimin birinci karı yağarken Türkiye’nin turizm merkezleri içinde kıymetli bir yere sahip olan Mersin’in Kızkalesi kıyısında tatilciler güneş ve denizin tadını çıkardı. Hava ve deniz sıcaklığının 26’larda olduğu bölgeyi ise en hayli yabancı ve gurbetçilerin tercih ettiği açıklandı.

UNESCO Dünya Mirası Süreksiz Listesi’nde yer alan Korykos Antik Kenti’nin en kıymetli kesimi olan Mersin’in Faziletli ilçesindeki ‘Kızkalesi’nde dönemin bitmesiyle yoğunluk azalsa da Ekim ayında da ilgi görüyor. Hava sıcaklığının 26 derecelerde olduğu kentte başta Rusya olmak üzere pek epey ülkeden tatilciler ile hafta sonunu kıymetlendirmek için etraf vilayetlerden gelenler deniz ile güneşin keyfini çıkardı. pek epey vilayette hava sıcaklığının sıfırın altına indiğini Van, Erzurum, Ordu, Hakkari, Iğdır, Bingöl ve Tunceli üzere pek hayli ilin yüksek kısımlarına mevsimin birinci kar yağışının yaşandığı belirtilirken, Mersin’de Ekim ayı sonuna hatta Kasım ayının ortalarına kadar denize girilebileceği tabir edildi.

Deniz sıcaklığı 26 derece

Ekim ayında olduklarını anımsatan Kızkalesi Kültür ve Turizm Derneği Lider Yardımcısı Mehmet Tatlı Öztop,” Türkiye’nin pek epeyce noktasında hava sıcaklığının eksilerde ve kar, yağmurun olduğu kentlerimiz epey fazla, haberlerde izliyoruz. Mersin, bilhassa turizm cenneti Kızkalesi ve altın kum sarısının üstünde bulunduğumuz nokta daha sıcak. Deniz sıcaklığı 26 derece. Yerli ve yabancı konuklarımız denize girmekteler, denizin tadını çıkartıyorlar. Daha çabucak hemen buralar o denli soğumadı, gelen konuklar denizin tadını doya doya çıkartıyorlar. Genelde ülkemizde tatil Temmuz ve Ağustos ayı olarak öngörülüyor. O doğrultuda konuklar, beşerler müsaade alıp tatil yapıyor. Lakin inanın Eylül, Ekimin sonu, hatta Kasımın 20’sine kadar fevkalade bir denizi oluyor. Deniz daha sakin, daha sıcak ve daha güzel” dedi.

Ruslar dönemin uzamasına niye oldu

Bu yıl dönemin uzadığına dikkat çeken Öztop,” Bilhassa gelen konuklar Rusya yüklü konuklarımız yüklü bu sene, dönemin da uzamasına etken oldu. Biz epeyce memnunuz onları burada ağırlamaktan, konuk etmekten. Her otelde en azından konuk var bu vakitte, bu da istihdam açısından dönemin uzamasına niye oluyor. Tabi bu istihdamı sağladığımız içini işletmeciler olarak mutluyuz” dedi.

Rusya’nın haricinde farklı ülkelerden de gelenlerin olduğu bölgede tatilini geçiren İspanyol Danıel Rojas ise “2 gün evvel Mersin’e geldim. Tabi hem tarihi dokuya sahip bir kent hem de çağdaş bir kent. Bilhassa beşerler cana yakınlar, kendinizi epeyce yabancı hissetmiyorsunuz. Deniz de ülkü bir sıcaklıkta, yüzdük bu bölgede. Yeni geldiğimiz için pek hayli şeyi görmedik ancak kendimizi hiç yabancı hissetmiyoruz” sözlerini kullandı.

bu vakitte sıcak olması büyük avantaj

Gurbetçi tatilcilerden,” Kırşehirliyim, yurtharicinde kalıyorum Almanya’da Frankfurt’tan geliyorum. Biroldukca sefer buraya geldim, Buraya gelmemin özelliklerinden biri de Türkiye’nin seçkin yerlerinden olması. Bilhassa Kızkalesi’nin epeyce pak olması. Bütün yerli ve yabancı turistlerin buraya gelmesi. Özelikle kalenin hoşluğu ve korunaklı olması epey güzelimize gidiyor. Pak, hoş, inançlı bir yer. bu vakitte sıcak olması büyük bir avantaj. Ben kendim ve eşim ismine diyebilirim ki buraya gelmekten epeyce sevk alıyoruz ve memnunluk duyuyoruz” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Aktüel