Engelsizizmir Eğitim Merkezi’ne ailelerden tam not

abbas

Global Mod
Global Mod
Başka Bir Engelli Siyaseti Mümkün

Başkan Tunç Soyer’in “Başka Bir Engelli Siyaseti Mümkün” vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de birinci defa hayata geçirdiği Engelsizİzmir Ebeveyn Bilgi ve Eğitim Merkezi ile engelli bireylerin ailelerinden tam not aldı. Balçova’daki Olimpiyat Köyü’nde hizmet veren merkezde İzmir Büyükşehir Belediyesi engelli bireylerle ve aileleriyle omuz omuza vererek onların her anına dayanak oluyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Engelsizmir Ebeveyn Bilgi ve Eğitim Merkezi’yle engelli bireylerin ve ailelerinin hayatı kolaylaşıyor. Türkiye’de birinci sefer hayata geçirilen merkez yardımıyla engelli bireylerin ailelerine eğitim, bilgi, hizmet ve savunuculuk alanlarında bilgi transferi sağlanıyor. Merkezde aileye özel tasarlanmış eğitim programları ve atölyeler düzenleniyor. Engelli çocuklara ve gençlere yönelik iş koçluğu, mesleksel eğitim ve istihdam çalışmaları yürütülüyor.

Destek önemli
Merkezin “Ebeveynler çocukların birinci ve en âlâ öğretmenidir” niyetiyle açıldığını tabir eden Engelli Hizmetleri Şube Müdürü Nilay Seçkin Öner, “Biliyoruz ki engelli çocukların takviye muhtaçlıkları aile üzerine mali bir yük getirmekte. tıpkı vakitte aileler gereğince desteklenmediği için sıklıkla kendilerini sistem ortasında kaybolmuş ve yalnız hissediyorlar. Zira yalnız ve kaybolmuş hissetmeleri yalnızca nasıl davranacaklarını bilmedikleri için değil desteklenmedikleri için” halinde konuştu.

Her bir manisi bir arada aşacağız
Nilay Seçkin Öner merkezdeki eğitimlerin yüklü olarak ebeveynler için planlandığını fakat cinsellik eğitimi, takviyeli istihdam, zorbalıkla başa çıkma üzere engelli çocukların ve gençlerin çarçabuk erişemedikleri hizmetleri de sunduklarının altını çizerek şöyleki konuştu: “Deneyimli ebeveynleri, ebeveyn başkanı olarak yetiştirip yeni teşhis almış çocuğu olan anne babalarla bir ortaya getireceğimiz ebeveyn takviye kümelerini kentin her tarafına yaygınlaştırmak istiyoruz. Biz vilayetimizde yaşayan her bir ebeveyne şunu diyoruz, ‘Çocuğunuzun sıhhatinde, gelişmeninde, eğitiminde yahut davranışlarında zorluklar ortaya çıktığında, biz varız. Yürüdüğünüz yol boyunca önünüze çıkacak her bir manisi birlikte aşacağız’.”

Aileler danışmanlık hizmeti alırken çocuklar da uzmanlara emanet
Özel Eğitim Öğretmeni olarak nazaranv yapan Gurbet Anderiman ise ebeveynlerin eğitim merkezlerine geldiklerinde rahatça eğitim alması için danışmanlarla görüşebilmesi için çocuklarla eğitici aktiviteler yaptıklarını lisana getirerek, “Çocuklarımızla boyamalar, legolar yapıyoruz. bir arada eğlenceli vakit geçiriyoruz ve ailelerimizin hiç bir biçimde gözü geride kalmıyor” dedi.

“Minnettarım”
12 yaşında özel öğrenme kuvvetliğü çeken kızı için Engelli Bilgi ve Eğitim Merkezi’nde eğitim alan Gülcan Yencilik, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin engellilere yönelik sunduğu hizmetlerden çok yarar gördüm. Nitekim buna minnettarım. Benim kızım okuma yazma bilmiyordu İzmir Büyükşehir Belediyesi yardımıyla öğrendi toplumsal etrafı genişledi. Artık ise eğitim sırası bizde” diye konuştu.

Doğru bilgiye buradan ulaşıyoruz
8 yaşındaki kas hastası oğlu için Ebeveyn Bilgi ve Eğitim Merkezi’nde eğitim alan Hamide Arslan, “Bu yolda bizim külfetimiz haklarımızı, nasıl davranacağımızı bilmememiz ve bu merkezde bize bunlar öğretilecek. En kıymetlisi de düzgün ve hakikat bilgiye ulaşabileceğiz” dedi.

Otizm teşhisine sahip bir oğlu olan Şerife Çetin Tulum ise şunları söylemiş oldu: “Otizme dair hayli bir bilgim yok. Etrafımdan duyduğum araştırdığım bilgilerle çocuğumla ilgilenmeye çalışıyorum. Biz kendi imkanlarımızla ne yazık ki birtakım hizmetlere ulaşamıyoruz. Zira fazlaca fazla öğretmen demek fazlaca fazla fiyat demek. Devlet bize yardımcı olmuyor. Yalnızca rehabilitasyon merkezlerinden faydalanabiliyoruz. Çocuklar daima eksik kalıyor. Bu merkez bizim eksiklerimizi gidermek için kurulmuş. Engelli bireyleri sağlıklı bir halde yetiştirmeye hizmet ediyor.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı