EÜ Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Lisans Programı akredite oldu

abbas

Global Mod
Global Mod
Ege Üniversitesi (EÜ) Eğitim Fakültesinde akredite olan program sayısı beşe yükseldi. Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesinde; Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri, Okul Öncesi Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, Rehberlik ve Ruhsal Danışmanlık lisans programlarının akabinde Fen Bilgisi Öğretmenliği lisans programı da Yükseköğretim Kalite Heyeti (YÖKAK) tarafınca yetkilendirilen Öğretmenlik Eğitim Programları Kıymetlendirme ve Akreditasyon Derneği (EPDAD) tarafınca akredite edildi.

EÜ Eğitim Fakültesi idaresini makamında ağırlayan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, YÖKAK’tan beş yıllık tam kurumsal akreditasyon alan Ege Üniversitesinin, ulusal ve memleketler arası alanda kalite çıtasını her geçen gün daha da üste taşıdığını, programlarının yüzde yetmişinin akredite edilerek kalitesinin tescillendiğini söylemiş oldu. Eğitim Fakültesinde kısa müddet evvel akredite olan dört programın akabinde Fen Bilgisi Öğretmenliği Lisans Programı’nın da akredite olmasından duyduğu memnuniyeti lisana getiren Rektör Budak, bu muvaffakiyetin sağlanmasında emeği geçen fakülte idaresine, akademik ve idari işçi ile tüm paydaşlara teşekkür ederek muvaffakiyetler diledi.

EÜ Eğitim Fakültesinin nitelikli öğretim programları aracılığıyla alan yazına, eğitim siyasetlerine ve toplumsal gelişime katkı sağlayan bir fakülte vizyonuna sahip olduğunu vurgulayan Dekan Prof. Dr. Alper Başbay ise “Fakültemiz bilimsel düşünmeyi temel alan, etik prensiplere uygun davranan, eleştirel düşünen, sıkıntılara tahliller üreten, ulusal ve kozmik bedelleri bütünleştiren, mesleğinin gerektirdiği sorumluluk ve pahaların farkında olan öğretmen ve ruhsal danışmanlar yetiştiriyor. Fakültemizin yedi kısmı ve bu kısımlara bağlı dokuz lisans programında öğretmen ve ruhsal danışman eğitimi veriliyor. Bu programlarımızdan birisi olan Fen Bilgisi Öğretmenliği lisans programımız; öğrenen merkezli bir yaklaşım ile öğrencilere mesleksel yaşantılarında gerekli olacak temel bilgi, marifet ve yetenekleri kazandırmak, alan tecrübeleriyle teorik eğitimi birleştirmek, tesirli irtibat maharetlerine sahip, bilimsel etik kurallarını benimsemiş, hayat uzunluğu öğrenmenin şuurunda olan beşere, topluma ve tabiata hassas fen bilgisi öğretmenleri yetiştirmeyi amaçlıyor. Bu misyon doğrultusunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine nitelikli akademisyenleri ile devam eden programımız hem de yüksek lisans programı da yürütüyor” diye konuştu.

“Akreditasyon süreçleri ile ilgili çalışmalara devam ediyoruz”

Fen Bilgisi Öğretmenliği Lisans Programının akreditasyon süreçleri EPDAD tarafınca gerçekleştirilen saha ziyareti ile tamamlandığını söz eden Dekan Prof. Dr. Alper Başbay, “Fen Bilgisi Öğretmenliği Lisans Programı EPDAD tarafınca Öğretmen Eğitimi Lisans Programlarının Kıymetlendirilmesi ve Akreditasyonunda kullanılacak standartlara göre yapılan kıymetlendirme sonunda 16 Nisan 2025 tarihine kadar geçerli olmak üzere 3 +2 yıl mühletle akredite edildi. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri, Fen Bilgisi Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, Rehberlik ve Ruhsal Danışmanlık lisans programları ile bir arada Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesinde akredite olan lisans programı sayısı toplam beşe yükseldi. tıpkı vakitte öbür lisans programlarının akreditasyon süreçleri ile ilgili çalışmalara devam ediyoruz. Kalite odaklı bir ekosistem içerisinde tüm programlarımızın akreditasyonu için uğraş göstereceğiz. Araştırma üniversitesi statüsü alan üniversitemizi daha güzel noktalara taşıyacak nitelikli çalışmalara imza atacağız. Fakültemizin bu muvaffakiyetinde emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı