EÜ ile Filipinler’den 7 üniversite içinde akademik iş birliği protokolü imzalandı

abbas

Global Mod
Global Mod
Ege Üniversitesi ‘Su eserleri ve Ziraat’ alanlarında milletlerarası iş birliği ağını genişletiyor

Ege Üniversitesi milletlerarasılaşma stratejisi kapsamında kıymetli adımlar atmaya devam ediyor.Yükseköğretim Konseyi (YÖK) Başkanlığında, Türkiye’den 6, Filipinler’den 7 üniversitenin yer aldığı “Filipinler ve Türkiye içindeki Akademik ve Değişim Programlarını Geliştirme Projesi” kapsamında akademik iş birliği imza protokolü, YÖK Beyaz Salon’da gerçekleştirildi.

Yükseköğretim Şurası Başkanlığı himayelerinde düzenlenen imza merasimine, YÖK Lider Vekili Prof. Dr. H. Haldun Göktaş, Filipinler Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Maria Elena Palo Algabre ve Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın yanı sıra Ankara, Çanakkale Onsekiz Mart, Isparta Uygulamalı Bilimler, Karadeniz Teknik, Kastamonu Üniversitelerinin Rektörleri ile Filipinler’den 7 üniversitenin üst yöneticileri katıldı. Rektör Prof. Dr. Budak, Filipinler’den 7 üniversite ile su eserleri ve ziraat alanlarında akademik iş birliği protokolü imzaladı.

Türkiye’den 6, Filipinler’den 7 üniversite içinde ziraat ve su eserleri alanında iş birliği protokolü imzalandığını söyleyen Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Uluslararasılaşma alanında başarılı girişimlerimizi sürdürüyoruz. Günümüz dünyasında, yükseköğretim kurumları içinde gerçekleştirilen memleketler arası ikili mutabakatlar, global fırsatlar sunması bakımından büyük kıymet taşıyor. Ege Üniversitesi su eserleri ve ziraat alanlarında araştırma, bilim, eğitim ve öğretim ekseninde kurduğu iş birliği ağını genişletmeye devam ediyor. YÖK Liderimiz Sayın Prof. Dr. Erol Özvar’ın riyasetinde, ‘Filipinler ve Türkiye içindeki Akademik ve Değişim Programlarını Geliştirme Projesi’ kapsamında Ege Üniversitesi olarak Filipinler’deki 7 üniversite ile ikili iş birliği mutabakatlarını imzaladık. Üniversitemiz ile Filipinler’in seçkin üniversiteleri içinde su eserleri ve ziraat alanlarında, akademik değişimin desteklenmesi ve lisansüstü düzeyde ortak eğitim-öğretim, bilim teknoloji programlarının geliştirilmesi, akademisyen, öğrenci, işçi değişimi ve uzaktan eğitim çalışmaları ile ortak yenilikçi projelerin hayata geçirilmesini protokole döktük” diye konuştu.

“Üniversitemiz birikimini memleketler arası alana taşımayı sürdürecek”

Rektör Prof. Dr. Budak, “Uluslararasılaşma stratejimiz kapsamında, saygın bir dünya üniversitesi olma yolunda değerli adımlar atmanın memnunluğunu yaşıyoruz. İkili iş birliği mutabakatlarının imzalanması ile birinci adımı atılan memleketler arası iş birliğimiz kapsamında Filipinler yükseköğretim kurumlarının rektör, rektör yardımcıları ve üst seviye yöneticilerinin de ortalarında bulunduğu 26 bireyden oluşan heyet bu hafta ortasında üniversitemizi ziyaret edecekler. Üniversitemizin hem eğitim öğretim, hem araştırma tıpkı vakitte laboratuvar altyapısını yerinde görmüş olacaklar. Üniversitemiz, akademik birikimini memleketler arası alana taşımayı sürdürecek. Gayelerimizi gerçekleştirmemizde her vakit takviyeleriyle yanımızda olan Yükseköğretim Şurası Liderimiz Sayın Prof. Dr. Erol Özvar hocamıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Filipinler’den 7 üniversite ile iş birliği protokolü imzalandı

Mindanao Devlet Üniversitesi- Naawan, Filipinler Üniversitesi- Visayas, Mindanao Devlet Üniversitesi- Marawi, Iloilo Devlet Su Eserleri Koleji, Batı Filipinler Üniversitesi, Güney Filipinler Ziraî İşletme ve Deniz ve Su Teknolojisi Okulu, Zamboanga Devlet Deniz Bilimleri Koleji ve Teknolojisi ile Ege Üniversitesi içinde ikili işbirliği protokolleri, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ile ilgili üniversitelerin yetkilileri tarafınca imzalanarak hayata geçirildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı