Garson Yasin, ‘Evlat’ davasında son dönemeçte

Musa

New member
İNGİLİZ vatandaşı Natalie Jackson (40), 2011 yılında boşandığı Yasin Tınaz’ın (45), velayetini kendisinden aldığı oğlu D.H.Y’yi (15) 4 yıl evvel Türkiye kaçırdığı sebebi öne sürülerek İngiliz makamları aracılığıyla Adalet Bakanlığı’ndan çocuğunun iadesini istedi. Muğla Aile Mahkemesi çocuğun iadesini reddederken, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Hukuk Dairesi ve Yargıtay ise iadesine karar verdi. 30 günlük müracaat müddetini aştığı için Anayasa Mahkemesi’ne de gidemeyen Tınaz, İsimli Dayanak ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü’ne ‘çocuğun iadesinin ertelenmesi’ talebinde bulundu. Tınaz’ın avukatı Ozan Orpak, erteleme talepleri de kabul edilmezse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuracaklarını söylemiş oldu.

Marmaris’te bir restoranda garsonluk yapan Yasin Tınaz, Türkiye’ye tatile gelen İngiliz vatandaşı Natalie Jackson ile tanışıp, 2001 yılında evlendi. Çift bir süre daha sonra arkadaşlıklarını nikah masasını taşıdı. Çift, evliliklerinin akabinde İngiltere’ye gidip, Newcastle kentinde yaşamaya başladı. Çiftin 2008 yılında D.H.Y. ismini verdikleri erkek çocukları dünyaya geldi. Teze göre, çiftin ortası Natalie Jackson’un oğluna şiddet uygulaması niçiniyle açıldı. Çift, 2011 yılında boşandı. İngiltere’de görülen boşanma davasının akabinde çocuğun velayeti birinci vakit içinderda annesine verildi. İngiltere makamları tarafınca yapılan denetimlerde annenin velayet hakkını berbata kullandığı tespit edilince o periyot 4 yaşında olan D.H.Y. süreksiz olarak bakıcı aileye verildi. Yasin Tınaz’ın başvurusu üzerine oğlunun velayeti Newcastle Aile Mahkemesi tarafınca anne ile babaya ortak verildi. Bu süreçte Yasin Tınaz, annesinin yanında kaldığı müddette oğluna, boşandığı eşinin erkek arkadaşları tarafınca şiddet uygulandığını öğrenip, tekrar hukuk çabası başlattı ve bu sefer oğlunun velayetini tek başına aldı.

Eşinin, oğlunun velayetini geri alabilmek için tekrar teşebbüste bulunup, kendileri hakkında yurt dışına çıkış yasağı koydurmayı planladığını öğrendiğini belirten Yasin Tınaz, oğlunu da alarak 4 yıl evvel tatil için uçakla Türkiye’ye geldi. Psikolojisi bozulan oğlunu kaybetmeyi göze alamadığını belirten Tınaz, tekrar İngiltere’ye dönmedi. Bunun üzerine Natalie Jackson, İngiltere makamlarına oğlunun babası tarafınca Türkiye’ye kaçırıldığı başvurusu yaptı. İngiltere makamları da Türkiye’ye Adalet Bakanlığı’na yazı yazarak çocuğun İngiltere’ye iade edilmesini istedi.ÇOCUĞUN İADESİ İÇİN DAVA AÇILDIAdalet Bakanlığı da iade talebini babanın yaşandığı Muğla’daki Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirdi. İngiltere makamlarının talebi üzerine Başsavcılığın davacı olduğu Yasin Tınaz hakkında, Muğla Aile Mahkemesi’nde 2019 yılında, ‘Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Tüzel Vechelerine Dair Mukavele ve bu mukavelenin uygulanmasına sağlamaya yönelik 5717 Sayılı Milletlerarası Çocuk Kaçırmanın Tüzel İstikamet ve Kapsamına Dair Kanun Hükümleri’ kapsamında ‘çocuğun iadesi talebiyle’ dava açıldı. Yaklaşık 8 ay süren dava sonunda mahkeme, çocuğun Türkiye’de babasıyla kalmasında onun sıhhati ile fizikî, zihinsel ve duygusal gelişmenine olumsuz tarafta tesir edecek rastgele bir risk faktörünün bulunmadığı nedeni öne sürülerek İngiltere’ye iadesi talebini reddedip, babasıyla kalmasına karar verdi. Mahkeme, çocuğun nizamlı olarak bağlantı araçları ile annesiyle görüştürülmesini de karara bağladı. Mahkeme, BM Çocuk Haklarına Dair Kontratı ile Çocuk Haklarının Kullanılmasına Ait Avrupa Kontratı ve bahse ait ulusal mevzuat kararları uyarınca görüşüne başvurulan D.H.Y.’nin de İngiltere’ye dönmek istemediği, babasıyla bir arada Türkiye’de yaşama iradesini gösterdiğine sonucunda yer verdi.İNGİLTERE’YE İADE KARARINI YARGITAY ONADIMuğla Aile Mahkemesi’nin bu sonucu İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Hukuk Dairesi’nde bozuldu. Hukuk Dairesi, mahallî mahkemenin verdiği ‘iade talebinin reddi’ sonucunı bozup, davanın yeniden görülmesi için belgeyi geri verdi. Aile Mahkemesi, bir daha görülen davada bir defa daha tıpkı sonucu aldı. Bu kere de Hukuk Dairesi ikinci sefer gelen belgeyi, ‘Merkezi makama müracaat 1 yıllık müddette yapılmış olduğundan çocuğun yaşadığı ortama alışmış olması hali iadeden kaçınma niçini olarak kabul edilemez. Bu sebeple toplumsal inceleme raporundaki değerlendirmelerin iadeden kaçınma niçini olarak kabul edilmesi mümkün değildir” diyerek, mahallî mahkemenin sonucunı bir sefer daha bozup, çocuğun İngiltere’ye iadesine karar verdi. Yasin Tınaz, bu kere Yargıtay’a başvurdu. Yargıtay ise Hukuk Dairesi’nin verdiği sonucu adap ve kanuna uygun bulup, kararın onanmasına karar verdi. Tınaz, son deva olarak Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Fakat 30 günlük müracaat müddetini aştığı için talebi kabul edilmedi.ÇOCUĞUN TESLİM SÜREÇLERİNİN ERTELENMESİNİ İSTEDİTınaz’ın avukatı Ozan Orpak, Muğla Adliyesi’nde İsimli Dayanak ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü’ne dilekçe verip, Milletlerarası Çocuk Kaçırmanın Tüzel Taraf ve Kapsamına Dair Kanun’un 22’nci unsuru uyarınca çocuğun teslim süreçlerinin ertelenmesine karar verilmesini istedi.Türkiye’de babasının yanında ruhsal olarak kendisini yeni toparlamaya başlayan D.H.Y.’nin toplumsal olarak kendisini geliştirdiği bir devirde İngiltere’ye iade edilmesi durumunda telafisi sıkıntı ruhsal ve fizikî travmalara yol açabileceğine de dilekçede dikkat çekilip, yeniden şiddet görme ihtimalinin bulunduğu da vurgulandı. Baba ve oğlu artık gelecek sonucu bekliyor.’ÇOCUĞUMU GÖREBİLMEK İÇİN OKULUNUN KARŞISINDA KEBAP DÜKKANI BİLE KİRALADIM’Türkiye’de babasıyla olmaktan keyifli olduğunu belirten lise öğrencisi D.H.Y., “İngiltere’ye dönmek istemiyorum. Babamı, Türkiye’deki okulum ve arkadaşlarımı da seviyorum. Derslerimde de başarılıyım” dedi. Yasin Tınaz ise, oğlunu mutlaka İngiltere’ye iade etmeyeceğini belirterek şöyleki konuştu: “Boşanmamızdan daha sonra güç günler yaşadım. Çoğumu bana göstermiyorlardı. Çocuğumu gorebilmek için okulunun karşısında kebap dükkanı bile kiraladım. Maksadım yalnızca oğlumu uzaktan olsa bile bakılırsabilmekti. Oğlum okulun bahçesine çıktığında o beni görmüyor ancak ben onu nazaranbiliyordum. Bahçede oğlumu seyrediyordum. Eşim bunu öğrendi ve beni yıldırmak için düzmece siparişler bile verdi. Daha makus olaylar yaşanmaması için oğlumu da alıp Türkiye’ye döndüm. Çocuğumu kaçırdığım argüman edildi. Hukuk uğraşında Yargıtay da 42 gün üzere rekor vakit ortasında Bölge Adliye Mahkemesi’nin sonucunın onayıp, çocuğumun İngiltere’ye iadesine karar verdi. Bu durum fazlaca zoruma gitti. Vicdani ve türel istikametten biz haklıyız. Çocuğumun özgüveni yerine geldi. Oğlum gitmek istemiyor. Ben bu saatten daha sonra ne yapacağımı bilmiyorum.”

Tınaz’ın avukatı Ozan Orpak da “Müvekkilim maalesef Türkiye’de iç hukuk yollarını tüketti. Biz belgeyi inceledik. İngiltere’ye iade sonucu veren bölge mahkemesi ve Yargıtay’daki süreçlerde aşikâr eksiklikler olduğu kanaatindeyiz. Biz de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracağız. Fakat Türkiye’de kendi iç hukukumuzda yapılacak durumlar var. İsimli Dayanak ve Mağdur Hizmetler Müdürlüğü’ne başvurduk. Müvekkilimin çocuk kaçırma üzere bir durumu kelam konusu değildir. Çoğun iadesinin ertelenmesi konusunda yargının yanımızda olacağının düşüncesindeyiz” diye konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Ramazan Çetin – Yeni