Her şey karavan parkıyla başlamıştı: Ukrayna’daki savaş, o ailelerin yollarını bir daha kesiştirdi

Musa

New member
Edirneli aile yıllar evvel karavan parkı muhabbeti ile tesadüfen tanıştığı Ukraynalı aileyi, “Burada da konutunuz var” diyerek meskenlerine davet etti. Ukrayna’da savaşın ortasından kurtulan Ukraynalı aile, Edirne’de konuk ediliyor.

İKİ AİLENİN DOSTLUĞU KARAVANI PARK ETME TALEBİYLE BAŞLADI

Ukrayna’da yaşayan 3 çocuklu Oryov ailesi, yıllar evvel karavanla tatil için Silivri’ye geldi. Canan ve Ömer Tekcan ailesine bir ricada bulunan Ukraynalı aile, karavanlarını ailenin bahçesine park etmek istedi. Tekcan ailesi de, karavanda yatmamalarını, isterlerse alt katta boş odalarının bulunduğunu söylemiş oldu. O günden beri iki aile içinde dostluk başladı. İnternet üzerinden çeviri programları kullanarak anlaşan aile, birbirlerinin telefon numaralarını alıp bayramlarda görüşmeye başladılar.

“EDİRNELİ AİLE, UKRAYNALI AİLEYE KONUTUNU TAHSİS ETTİ”

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın akabinde Edirneli Tekcan ailesi, Ukrayna’da yaşayan Oryov ailesine “Burada da konutunuz var. Edirne’ye gelebilirsiniz” diye ileti gönderdi. Bu bildirisi bakılırsan Oryov ailesi, çabucak Edirne’ye geldi. Tekcan Ailesi de kendilerine ilişkin bir konutu Oryov ailesine tahsis etti. Ukrayna’dan Edirne’ye ulaşan dostluk kıssası, Türk milletinin misafirperverliğini bir defa daha gözler önüne serdi. Her iki aile bir arada alışverişe gidiyor, birlikte yemek yiyor, birlikte geziyorlar.

“NİNE VE DEDESİNE GELİYORMUŞ ÜZERE GELİYORLAR, ANLAŞMAK İÇİN İNSANİ LİSAN YETERLİ”

Aileyle anlaşmak için insani lisanın kâfi olduğunu söyleyen Edirneli Canan Tekcan, “Yazlıkta tanıştığımız günden beri aileyle bağlantımız devam etti. Ukrayna’da savaşın yaşandığını görür görmez çabucak aileye bildiri gönderip, konutumuza davet ettik. Kendileri de geldi ve şu an konuğumuz oldular. Birbirimizle çeviri programları yardımıyla anlaşıyoruz. Beden lisanı ve insani lisan muahedeye yetiyor. Biz ailenin çocuklarını fazlaca sevdik. Onlar bize gelirken güya nine ve dedesine geliyormuş üzere geliyorlar. 10 tane meskenim olsa hepsini başka ailelere de veririm. Lakin bir tane meskenim var yalnızca bir aileye yardımcı olabiliyorum” dedi.

“KİRALIK MESKEN İSTEDİLER, ‘GEREK YOK’ DEDİK KENDİ KONUTUMUZU VERDİK”

Ukraynalı Oryov ailesini epeyce sevdiğini söyleyen Edirneli Ömer Tekcan, “Ukrayna’da savaşın yaşandığını görür görmez aileye ‘orada durmayın gelin konutumuzu vereceğiz’ diye ileti gönderdim. Aile bizden kiralık mesken istedi ben de kiralık konuta gerek olmadığını bizim kendi konutumuzu kendilerine tahsis edeceğimi söylemiş oldum. Şu an bizim konutumuzda konuklar. Savaş bitene kadar da konutumuzda kalabilirler. Savaşa hayır diyoruz” açıklamasında bulundu.

“TÜRK AİLENİN BU YAKLAŞIMI BİZİ ÇOK MUTLU ETTİ”

Ukraynalı Alex Oryov da, “Edirneli Tekcan ailesi bize yıllar evvel olduğu üzere bugün de dostça yaklaşıyor. Ukrayna’da yaşanan savaşı goren aile bize davet etti. Ben de eşimi ve 3 çocuğumu alarak buraya geldim. Savaşın ne kadar süreceği konusunda bilgim yok. Türk ailenin bu yaklaşımı bizi epeyce mutlu etti” diye konuştu.

(Mehmet Basmacı – Hasret Ceylan – Şener Urfa/ İHA)

İhlas Haber Ajansı / Yeni

Lokal, Şimdiki, Haberler