İzmir’de 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Birinci Ders Zili Çaldı

abbas

Global Mod
Global Mod
İzmir’de 2022-2023 eğitim öğretim yılı, Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan merasimle başladı. Merasime, İzmir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür’ün yanı sıra eğitim yöneticileri, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.

İlköğretim haftası kutlama merasimi, İzmir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür ve birlikteindeki öğrencilerin Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı. Program, hürmet duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Onur defterini imzalayan Yentür, akabinde günün mana ve ehemmiyetini belirten konuşmasını gerçekleştirdi.

“Gelecek, kendisini bugünden ona adayanlarındır.”

Törende konuşan İzmir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, öğrencilerin, yaz tatilinde düzenlenen birbirinden nitelikli etkinliklerle katıldıklarını beraberinde dinlenme ve yenilenme fırsatı bulduğunu söylemiş oldu. Yentür, bu vakitte kurumların da her alanda sorumluluğu üstüne aldığını, eğitim yöneticileri ve öğretmenlerin, yaz tatilinde mesleksel gelişimlerini arttırmak emeliyle hizmet içi eğitim çalışmalarına katılmanın yanında okulları yeni periyoda hazırlamak için de üstün çaba gösterdiklerini söylemiş oldu.

Öğrencilere; “gelecek, kendisini bugünden ona adayanlarındır.” diye seslenen Yentür, dersleri için gösterecekleri çalışma azmi kararında kazanacakları bilgi ve maharetlerin bir üst öğretimde onları başarılı kılacağını söylemiş oldu.

Yentür, öğretmenlere hitaben şunları söylemiş oldu; “Olmazların, yokların, imkânsızlıkların içerisinde dahi, Sultan Fatihler, Mimar Sinanlar, Mustafa Kemaller yetiştirmeyi, öğrencisine Mevlana’nın müsamahasını, Hacı Bektaş’ın sevgisini, Yunus’un aşkını, Dede Efendinin musikisini geleceğe taşıma kaygısını vazgeçilmez bir amaç olarak belirlemelidir. Çabanız, inancınız ve kararlılığınızla; ulusal, manevi ve ahlaki pahalarla mücehhez, ülkesini ve milletini fazlaca seven bir jenerasyon yetiştireceğinizden asla kuşku etmiyoruz.”

İzmir’de birinci ders zili çaldı

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen çelenk koyma merasiminin akabinde Bayraklı Zehra Semahat Erişen İlkokulunda bir program düzenlendi. Programa; Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar, İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan, İzmir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, Bayraklı Kaymakamı İbrahim Süha Karaboran, eğitim yöneticileri, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının akabinde bir sinevizyon gösterisi yapıldı. Bayraklı Zehra Semahat Erişen İlkokulu Müdürü Ekrem Kayacının açılış konuşmasını yapmasının akabinde protokol konuşmalarına geçildi.

İzmir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür; eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek ve toplumun tüm kısımlarına daha nitelikli bir eğitim hizmeti sunmak üzere Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca hayata geçirilen proje ve çalışmaları titizlikle uyguladıklarını söylemiş oldu. Yentür, öğrencileri akademik, kültürel ve toplumsal istikametten donanımlı kılarken, her geçen gün kurumların standartlarını yükseltmek için de yeni adımlar attıklarının altını çizdi. Vatanına, milletine, bayrağına bağlı, insan sevgisini her şeyin üzerinde tutan kuşakların ülkemizin geleceğini aydınlatacağını vurgulayan Yentür, eğitim yöneticilerine, öğretmenlere ve öğrencilere sağlıklı ve başarılı bir eğitim periyodu diledi.

İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan; 2022-2023 eğitim öğretim yılının açılış programında yer almaktan duyduğu memnuniyeti lisana getirdi. Okulların öğrencilerle güzelleştiğini tabir eden Hulusi Doğan bugün duyulan tatlı heyecanın yalnızca çocuklarda değil anne ve babalarda da olduğunu söz etti. Bütün öğrencilere muvaffakiyetler dileyen Doğan öğrencilerin vatanına, milletine, bayrağına sahip çıkan, küçüğüne sevgi büyüğüne hürmet duyan beşerler olmalarını istediğini vurguladı.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar; günün mana ve ehemmiyetini vurguladı. Yaz tatilinde Ulusal Eğitim Bakanlığının ve İzmir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğünün epey çalıştığını vurguladı. Atatürk’ün de söylemiş olduği üzere yeni jenerasyonun öğretmenlere emanet olduğunu hatırlatan Aşkar, velilere de çocuklarını keşfetmeleri gerektiğini söylemiş oldu. Yeni jenerasyonu birlikte inşa edeceklerinin altını çizen Aşkar, öğrencilere de soru sormalarını, araştırıp öğrenmelerini tavsiye etti.

Protokol konuşmalarının akabinde okulun öğrencilerinden Çınar Taylak İlköğretim Haftası isimli şiirini okudu. Akabinde Bayraklı Halk Eğitimi Merkezi usta öğreticileri tarafınca çalıştırılan ve İzmir birincisi olan İzmir Yöresi Zeybek Takımı gösterisini sundu. Dördüncü sınıf öğrencilerinin birinci sınıf öğrencilerini karşılayıp kısa bir konuşma yaptıktan daha sonra armağan vermelerinin akabinde öğrenciler birinci zilin çalması ile sınıflarına girdi. Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar ve birlikteindeki heyet sınıfları gezdi ve akabinde öğretmenler odasında öğretmenlerle sohbet etti. Okul bahçesindeki ağaç dikiminin akabinde program bitmiş oldu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı