Koç Okulu Yeni Lise Binası Açıldı

abbas

Global Mod
Global Mod
Geleceğin Koç Okulu Yerleşkesinde Yeni Dönem

Vehbi Koç Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren Koç Okulu, Yeni Lise Binası’nı 2022-2023 eğitim-öğretim yılının birinci günü, 12 Eylül 2022’de gerçekleştirilen merasimle hizmete açtı. Açılış merasiminde konuşan Koç Holding İdare Heyeti Üyesi ve Koç Okulu İdare Şurası Lideri İpek Kıraç, “Eğitim bugün hala ülkemizin bir numaralı sorunu. Ve hepimiz hayli âlâ biliyoruz ki; ekonomik ve toplumsal kalkınmamızın temel koşulu düzgün eğitilmiş jenerasyonlar. Her ne kadar vakit zaman ümitsizliğe kapılsak da; bu bayrağı azimle taşımayı evvel Atatürk’e ve daha sonra da bu uğurda büyük emekler vermiş bizdilk evvelki jenerasyonlara bir borç biliyoruz. Eğitime sahip çıkmak da, burada olan her bir kişinin üstüne görev. Yoksa biz, bizden daha sonraki kuşaklara ne diyeceğiz? Unutmayalım, yeterli bir gelecek fakat güzel bir eğitimle mümkün” dedi.

Türkiye’nin birinci özel vakfı olarak 17 Ocak 1969’da kurulan Vehbi Koç Vakfı, eğitim, kültür ve sıhhat alanlarındaki yatırımlarına devam ediyor. Kurucusu Vehbi Koç’tan aldığı ilhamla “Üstümüze Vazife” diyerek çalışmalarını sürdüren vakıf, 466 gün evvel temeli atılan Koç Okulu Yeni Lise Binası’nın açılışını 2022-2023 eğitim-öğretim yılının birinci günü, 12 Eylül 2022’de gerçekleştirdi. Yeni binada hayat alanları, stüdyolar, ofisler ve toplumsal ortak alanlar, farklı kullanıcıların gereksinim ve beklentilerine nazaran şekillendi.

Geleceğin Koç Okulu yerleşkesinin birinci adımı olan Yeni Lise Binası’nın açılış merasimine İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, Koç Holding Erdem Lideri Rahmi M. Koç, Vehbi Koç Vakfı İdare Heyeti Lideri Semahat Arsel, Koç Holding İdare Konseyi Lideri Ömer M. Koç, Koç Holding İdare Heyeti Üyesi ve Koç Okulu İdare Heyeti Lideri İpek Kıraç, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Oğuz Toprakoğlu, Koç Okulu Genel Müdürü Prof. Dr. Murat Günel ve okul idaresi katıldı. Merasim ayrıyeten öğrenciler, öğretmenler ve veliler için Koç Okulu YouTube kanalında canlı yayınlandı.

Ekrem İmamoğlu: “Merak eden, sorgulayan, bilgiye ulaşmayı bilen jenerasyonlar yetiştirmeli, gençlerimize daha düzgün imkanlar sunmalı ve onları epey daha güzel dinlemeliyiz.”

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu şunları söylemiş oldu: “Koç Lisesi yeni binasının açılışında olmaktan büyük memnunluk duyuyorum. Burası, ülkemizin, kentimizin en itibarlı eğitim kurumlarından biri. Dünyadaki akranlarıyla rekabet edebilecek birikime ve donanıma sahip, bilgili, kültürlü ve çağdaş bir eğitimle çağdaş bir kuşak yetiştirecek. Ülkemizin geleceğine ve gelişmenine fazlaca büyük katkı sunacağına eminim. Geçmişten bugüne bunu kanıtlayan bu pahalı kurumumuzun geleceğe dair de fazlaca hoş gayeleri olduğunu hissedebiliyorum. Toplumların gelişmeninde eğitimin fazlaca kıymetli bir yeri var. Çünkü, bilimde, sanatta ve sporda, hayatın her alanında dünya standartlarını yakalayıp öne geçmek için çağdaş, akılcı bir eğitimin kaide olduğunu biliyoruz. Merak eden, sorgulayan, araştıran, bilgiye ulaşmayı bilen kuşaklar yetiştirmeli, gençlerimize daha güzel imkanlar sunmalı ve onları hayli daha güzel dinlemeliyiz. Gençlerin fikirlerine değer veren, onların potansiyellerini öne çıkaran, hayallerini güçlendiren toplumlar, bugün olduğu üzere gelecekte de katiyen dünyaya istikamet verecektir. Bu açıdan Koç Okulu üzere eğitim kurumlarının varlığı kentimiz ve ülkemiz açısından hayli değerli. Koç Okulu’nun kıymetli öğrencilerinin bu kentin geleceğine yönelik atılacak adımlarda yanımızda olmasını istiyoruz.”

İpek Kıraç: “Ekonomik ve toplumsal kalkınmamızın temel kuralı yeterli eğitilmiş jenerasyonlar. Eğitime sahip çıkmak da, burada olan her bir kişinin üstüne görev. Unutmayalım, güzel bir gelecek fakat güzel bir eğitimle mümkün.”

“Ekonomik şartların bir çok güçlü olduğu bu biçimde bir devirde Vakfımızın ve bilhassa de ailemin bu cömert ve şartsız dayanağı olmasa bu biçimde olağanüstü bir binaya sahip olamazdık” diyerek konuşmasına başlayan Koç Holding İdare Konseyi Üyesi ve Koç Okulu İdare Heyeti Lideri İpek Kıraç, kelamlarını şu biçimde sürdürdü: “Hayatta kimi büyük değişimler bir dönüşüm ve gelişim fırsatını da birlikteinde getiriyor. Yeni lise binamız da bize uzun vakittir üzerinde çalıştığımız geliştirilmiş eğitim vizyonumuzla yeni bir sayfa açma imkânı tanıdı. Dünyanın önde gelen, eğitim alanında uzmanlaşmış mimarlarıyla bir arada; geleceğin öğrenme biçimlerinin nasıl olacağı konusunu merkeze alarak bu binayı özgür ve kurallı, kapsayıcı ve itibarlı, sabit lakin bir o kadar da esnek olması vizyonuyla tasarladık. Ülkemize ve dünyaya örnek olmasını istedik. Zira eğitim stilleri değişiyor, beklentiler değişiyor. Bu sürecin her anına ayak uydurmak ve hazır olmak zorundayız. Eğitim bugün hala ülkemizin bir numaralı sorunu. Ve hepimiz hayli âlâ biliyoruz ki; ekonomik ve toplumsal kalkınmamızın temel kuralı düzgün eğitilmiş jenerasyonlar. Her ne kadar vakit zaman ümitsizliğe kapılsak da; bu bayrağı azimle taşımayı evvel Atatürk’e ve daha sonra da bu uğurda büyük emekler vermiş bizdilk evvelki kuşaklara bir borç biliyoruz. Eğitime sahip çıkmak da, burada olan her bir kişinin üstüne görev. Yoksa biz, bizden daha sonraki kuşaklara ne diyeceğiz? Unutmayalım, düzgün bir gelecek lakin âlâ bir eğitimle mümkün.”

İpek Kıraç: “Eğitim seyahatinde sen hayattayken birlikte bu yolda yürüyemedik. Ancak biz, senin attığın o sağlam temellerin üstüne inşa ettik ve senin yolunda ilerliyoruz.”

Yeni lise binasının temelini 466 gün evvel annesi Suna Kıraç’ın doğum günü olan 3 Haziran’da attıklarını hatırlatan İpek Kıraç, “Sevgili annem… Eğitim seyahatinde sen hayattayken birlikte bu yolda yürüyemedik. Lakin biz, senin attığın o sağlam temellerin üstüne inşa ettik ve senin yolunda ilerliyoruz. Senin yaptığın bu okulu yıkmak zorunda kaldım. Kalbim parçalandı. Seninle yaşadığım o okuldaki onlarca hatıramızı siliyor olmak benim için epeyce zordu. Fakat sen okulda çocuklarımız için her vakit en uygununu istedin, en üst seviyede olan eğitim programı ile hem yurt ortasında hem yurt haricinde saygın ve örnek bir okul amaçladın. İnşallah bu bina ile de senin vizyonuna ve maksatlarına layık olabilmişizdir. Eğitimin değerini birlikte yaşayabildiğimiz kısa müddette benim de içime işlediğin için sana teşekkür ederim. Yeni binamız hepimize, okulumuza ve ülkemize iyi, uğurlu olsun” diyerek kelamlarını sonlandırdı.

Prof. Dr. Murat Günel: “Lise binamız; toplumsal öğrenme imkânları sunan, öğrencinin etrafıyla ve kampüsle etkileşimini artıran, farklı öğrenme modellerini desteklemek üzerine yenilikçi bir bakış açısıyla planlandı.”

Koç Okulu Genel Müdürü Prof. Dr. Murat Günel de konuşmasında şu tabirleri kullandı: “Bu projede; ulusal ve dünya çapında biroldukca mimar, pedagog ve eğitimci ile çalıştık. Projemizde temel koşullar açıklık, netlik, şeffaflık, çeşitlilik ve esneklik oldu. Bu bina; okulun yalnızca bir ‘bina’ olmadığını, öğrenmenin, öğrencilerin tüm tecrübelerinin bir kararı olduğunu gösterir nitelikte. Lise binamız; toplumsal öğrenme imkânları sunan, öğrencinin etrafıyla ve kampüsle etkileşimini artıran, farklı öğrenme modellerini desteklemek üzere yenilikçi bir bakış açısıyla planlandı. Toplumsallaşmayı ve beraberliği sağlayan alanlar, yerleşkemizin doğal hoşluğuyla birleştirildi. Kolektif mimarisi ile Koç Okulu yeni lise binası, iç yerleri ve yapısı ile ekolojik ve toplumsal ömür döngüsünde tabiatla bütünleşik, memnun okul paydaşlarımızın habercisi olacak. Gelin bu yepisyeni binaya; biriktireceğimiz unutulmaz anılarla, hem kendimizi, hem dünyayı keşfedeceğimiz değerli tecrübelerle, hayat gücümüzle, başarılarımızı kutlayarak yaşanmışlık katalım.”

Yaşam alanları, stüdyolar, ofisler ve toplumsal ortak alanlar, farklı kullanıcıların muhtaçlık ve beklentilerine göre şekillendi

Yaklaşık 14 bin metrekare alana kurulan yeni lise binasında, büyüklükleri 54 ila 79 metrekare içinde değişen 43 geniş öğrenme stüdyosu bulunuyor. Projenin mimari dizaynını DB Mimarlık, konsept dizaynını 180 Studio/Trung Le, iç mimari uygulamalarını ise PAB Mimarlık üstlenirken, tüm inşaat süreçleri Ark İnşaat tarafınca yürütüldü.

Kolektif mimarisi ile öne çıkan bina, iç yerleri ve yapısı ile ekolojik ve toplumsal ömür döngüsünde tabiatla bütünleşik bir tecrübe sunuyor. Binadaki hayat alanları, stüdyolar, ofisler ve toplumsal ortak alanlar, farklı kullanıcıların gereksinim ve beklentilerine bakılırsa şekillendi. Ülkü ısı, gün ışığı tesiri, atriumlar, homojen yapay aydınlatma, taze hava sirkülasyonu, iklimlendirme, nem istikrarı, ses izolasyonu, hacim akustiği, yangın güvenliği üzere biroldukça fizikî tecrübe kriteri hesaplanarak tasarlanan binada, tuğla, cam ve ahşap yüklü materyaller kullanıldı; iç yerlerde ise pastel tonlarda renklere yük verildi.

Esnek oturma alanları tanıyan epeyce istikametli stüdyolar tasarlandı

Binada fizikî yerlerin kullanım imkanları artırılırken, sınıflar da “stüdyo” olarak isimlendirilerek, fazlaca taraflı bir üretim vurgulanıyor. Stüdyolardaki mobilyalar, kolay hareket ederek oturma sistemi basitçe değiştirilebiliyor. Projede öğrenci ve öğretmen içindeki hiyerarşinin yanı sıra sınıfın “önü ve arkası” ayrımının kalktığı, öğrenciye kendi masa-sandalyesi haricinde da esnek oturma alanları tanıyan fazlaca taraflı stüdyolar tasarlandı. Stüdyoların iki başına pencere tarafında bir daha yorumlanan “öğretmen masası”, ön-arka hiyerarşisini de ortadan kaldırıyor. Binada öne çıkan özel alanlar şu biçimde sıralanıyor: Ortak Çalışma Atölyesi, Yazma Merkezi, Merak Atölyesi ve Biyomimikri Laboratuvarı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı