KODA’dan 23 Nisan bağış daveti: Çocuğun âlâ olması etrafındaki yetişkinlere bağlı

abbas

Global Mod
Global Mod
Köy Okulları Değişim Ağı Derneği (KODA), 23 Nisan için yaptığı paylaşımlarda çocukluğun uzun bir seyahat olduğunu ve bu yolda en büyük destekçilerinin de etrafındaki yetişkinler olduğunu söylüyor.

Dernek, köylerde okuyan çocukların daha güzel eğitime ulaşması için köy öğretmenlerini ve aileleri güçlendirecek eğitimler düzenliyor. Bu sayede çocukların bugünlerinin uygunlaşması ve daha kuvvetli bir gelecekleri olması amaçlanıyor.

Yola öğretmenlerle çıktılar, ortalarına aileler de katıldı

2016 yılında kurulan KODA, köylerde okuyan çocukların eğitim hayatı boyunca en değerli ve uzun soluklu destekçisi olan öğretmenlerle yola çıktı. Köy öğretmenlerinin köylerde yalnızlık çekmesi, köyün şartlarına birinci atandığı vakit hakim olamaması, başka meslektaşlarıyla bağlantısının daha az olması üzere problemlere tahlil bulmak için çalışan KODA, öğretmenlere yönelik 4 farklı faaliyet düzenliyor.

Öğretmenlerin kendi bölgelerindeki köy öğretmenleriyle bir ortaya gelerek eğitimler aldığı Öğretmen Toplulukları Programı, tecrübeli köy öğretmenlerinin mesleğinin başındaki köy öğretmenlerine mentorluk takviyesi verdiği Köy Öğretmenleri El Ele Programı, öğretmenlerin “Müzik ve Hareket” ve “Pedagoji ve Öğrenme” alanlarında 2 yıl boyunca uzmanlık kazandığı Öğrenme Seyahatleri Programı, yaz devri gerçekleştirilen 1 haftalık kamplardan oluşan ve köy öğretmenlerinin desteklendiği içeriklerden oluşan Temel Eğitim Programı KODA’nın öğretmenlerle yürüttüğü faaliyetler içinde yer alıyor.

bununla birlikte çabucak hemen mesleğe adım atmamış, eğitim fakültelerinde okuyan öğretmen adaylarıyla “Köye Birinci Adım” ismindeki programını yürüten KODA, genç öğretmenleri daha atanmadan köydeki yaşama ve şartlara alıştırıyor.

KODA bu programlarla öğretmenleri güçlendirmeyi, bu sayede köylerdeki çocuklara daha düzgün bir eğitim imkanı sunmayı amaçlıyor.

Ailelerin de köyde eğitim seyahatinde epey kıymetli bir paydaş olduğunu söyleyen KODA, geçtiğimiz yıl başlatmış olduğu Kırsalda Aile Çalışmaları Programı ile köylerdeki aileleri de güçlendiriyor. Bursa ve Hatay’da yüz yüze, öteki kentlerde telekonferans yoluyla gerçekleştirilen eğitimlerde köylerdeki anne-babalar çocuk gelişimi, çocuklarla irtibat, dijital araçların gerçek kullanması üzere konularda bilinçlenerek eğitim seyahatinde çocuğu daha yeterli destekleyebiliyorlar.

45 bin çocuğa ulaştılar, maksat köylerde okuyan tüm çocuklar

KODA bugüne kadar 4 binden çok öğretmen ve öğretmen adayı, 600’den çok anne ve baba yardımıyla köylerde okuyan 45 binden çok çocuğa ulaştı.

KODA, köylerdeki tüm çocuklara ulaşabilmek için 23 Nisan’da KODA’ya bağış yapma davetinde bulundu. Derneğin internet sitesindeki IBAN numiçinden yahut kredi kartıyla Fonzip sayfasından derneğe bağış yapmak mümkün.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı