Lise öğrencileri kurdukları serada topraksız çilek yetiştiriyorlar

Musa

New member
Ömer Faruk Karabucak Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, “Bitkiler Muhafaza Altında Projesi” kapsamında, bütün otomasyon ve teknik sistemlerini kendi gayretleriyle üretip kurdukları serada topraksız çilek yetiştiriyorlar.

Öğrenciler, yaklaşık 5 ay evvel okulun bahçesinde oluşturdukları 50 metrekarelik 600 fidenin yer aldığı seradan birinci mamüllerini hasat etmeye hazırlanıyorlar.

Ömer Faruk Karabucak Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, öğretmenlerinin öncülüğünde, Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce yürütülen “Eğitimde Rehberlik ve Destekleme Modeli (ERDEM) Dayanak 2021 Programı” kapsamında Bitkiler Müdafaa Altında Projesi hazırladı.

Topraksız tarımla çilek yetiştirmenin amaçlandığı projenin 24 bin lira takviyeyle kabul edilmesinin akabinde öğrenciler, serayı kurmak için öğretmenlerinin öncülüğünde çalışmaya başladı.

Öncelikle kodlama eğitimi alan öğrenciler, seranın nem ve sıcaklık sensöründen kapı otomatiğine kadar bütün aparatları üç boyutlu yazıcıda kendileri yaptı.

Fizik öğretmeni ve proje yürütücüsü Erdem Vergil, AA muhabirine 15 öğrenciyle oluşturdukları seranın adeta konutları üzere olduğunu söylemiş oldu.

Kodlamadan otomasyona, bitkilerin bakımından gelişim takibine kadar her öğrencinin farklı bir nazaranvinin olduğunu lisana getiren Vergil, proje yardımıyla öğrencilerin tarımla ilgili biroldukça bilgiyi öğrenme bahtı yakaladığını belirtti.

Öğrencilerin okul çıkışında ve hafta sonu serada vakit geçirdiğini ve mamüllerin gelişmenini yakından takip ettiğini aktaran Vergil, “Burada 600 fidemiz var. Bunu gelecek yıl 2 bine kadar çıkaracağız. Buradan elde ettiğimiz eserleri marketlerde ve AVM’lerde satacağız. Çilek satışından elde edeceğimiz gelirle, hem seramızın sürdürülebilirliğini sağlayacağız tıpkı vakitte okulumuzdaki gereksinim sahibi öğrencilere takviye olacağız.” diye konuştu.

Vergil, öğrencilerin proje yardımıyla tarımla ilgilenmekle ilgili planlar yapmaya başladığını söylemiş oldu.

“Burası konutum üzere oldu”

Okul Müdürü Abdülkadir Çulha da 2,5 yıl evvel açılan, 460 öğrenci ve 43 öğretmenin bulunduğu okullarında sürdürülebilir bir proje yapmanın gururunu yaşadıklarını lisana getirdi.

12. sınıf öğrencisi Sami Efeler, serada bitkilerin beslenmesinden ve gelişmeninden sorumlu olduğunu belirtti.

Hafta sonu da okula gelerek kendi emekleriyle oluşturdukları seradaki eserleri denetim ettiğini anlatan Efeler, proje sürecinde tarımla ilgili biroldukça şey öğrendiğini söylemiş oldu.

Seranın elektronik ve kodlama sistemlerinden sorumlu Serhat Santalu da “Burası konutum üzere oldu. Seraya gelince kendimi epey memnun hissediyorum.” dedi.

11. sınıf öğrencisi Zelal Işık, derslerden arta kalan vakitte daima serada olduğunu ve bitkilerin gelişmenini takip ettiğini kaydetti.

AA / Koray Kılıç – Şimdiki