Muş’ta bir köy kara gömüldü; meskenlerden tünellerle çıkıyorlar

Musa

New member
MUŞ (DHA) – MUŞ’ta kar yağışı niçiniyle vilayet genelinde 325 yerleşim yeri ulaşıma kapanırken, 1800 rakımlı Yukarıyongalı köyü kara gömüldü. Kar kalınlığının 2 metreyi aştığı köyde evleri kar altında kalanlar, 2 kişinin geçeceği biçimde küreklerle tüneller açarak ulaşım sağlıyor. İlkbaharda kış yaşadıklarını belirten Ahmet Çam Tosun “Köyümüzde daima kar yağıyor. Kar kalınlığı köyümüzde 2 metreyi aştı. Konutlarımızın girişleri adeta tünel gibi” dedi.

Kente 50 kilometre uzaklıktaki 100 hane ve 700 nüfusa sahip Yukarıyongalı köyü, son yılların en kuvvetli kış mevsimini yaşıyor. Rakımı niçiniyle fazlaca fazla yağış alan köy, ilkbahara da kar altında girdi. Kar kalınlığının 2 metreyi aştığı köyde meskenler görünmez oldu. Köy halkı, aralıklarla devam eden kar yağışına karşı seferber oldu. Konutları kar altında kalan köylüler, 2 kişinin geçeceği biçimde küreklerle tüneller açarak ulaşım sağlıyor.

‘BÜTÜN MESKENLER KAR ALTINDA’İlk kere mart ayında köyde bu kadar kara rastladığını belirten Eyyüp Omur, “57 yaşındayım ve ömrüm boyunca birinci kez mart ayında bu kadar kar görüyorum. Kar daima yağıyor. Yaklaşık 2 metre yüksekliğinde kar var. Bütün konutlarımızın girişlerini tünel üzere açıyoruz. bu türlü gidiş-gelişlerimizi sağlıyoruz. Köyümüzdeki bütün konutlar, karın altında kaybolmuş” dedi.’YAZIMIZ KIŞA DÖNDÜ, PERİŞAN OLDUK’İlkbaharda kış yaşadıklarını söz eden Ahmet Çam Tosun ise “Köyümüzde daima olarak kar yağıyor. Kar kalınlığı köyümüzde 2 metreyi aştı. Konutlarımızın girişleri adeta tünel üzere. 2 gündür konutumun önünü açamadım ve kardan dolayı güç bir biçimde dışarıya çıkabildim. Yaz mevsimini bekliyorduk, mart ayında yağan kar bizi bir daha yakaladı. Yazımız kışa döndü, perişan olduk” diye konuştu.OKULLAR TATİL EDİLDİ

Köylerinde kar kalınlığının yaklaşık 2,5 metreye ulaştığını belirten Mücahit Özçelik de meskenlerinin kar altında kaldığını ve güçlü bir ömür sürdürdüklerini vurguladı. Bu ortada Muş‘ta tesirli olan kar yağışı niçiniyle 325 yerleşim ünitesinin yolu kapandı. Muş Valiliği, elverişsiz hava şartları ile meteorolojik sis, don ve çığ uyarısı niçiniyle vilayet genelinde okuların 1 gün tatil edildiğini deklare etti.

Demirören Haber Ajansı / Muhammed Sami Maral – Aktüel

Yukarıyongalı, Mart, kar, Muş, Aktüel, Haberler