Rektör Prof. Dr. Budak, “Eğitim öğretimde kalitesini kanıtlamış öncü bir üniversiteyiz”

abbas

Global Mod
Global Mod
“8. Memleketler arası Eğitimde ve Psikolojide Ölçme Kıymetlendirme Kongresi” EÜ konut sahipliğinde başladı

Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi mesken sahipliğinde düzenlenen “8. Milletlerarası Eğitimde ve Psikolojide Ölçme Kıymetlendirme Kongresi” başladı. Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen açılış aktifliğine Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Atılgan, İzmir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Alper Başbay, Ölçme ve Kıymetlendirme Derneği Lideri Prof. Dr. Nuri Doğan ile alanında uzman akademisyenler katıldı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Bölgesinin birinci, ülkemizin dördüncü üniversitesi olarak 1955 yılında kurulan Üniversitemiz biroldukça prensip imza atmış, bölgedeki biroldukca devlet ve vakıf üniversitesinin kurulmasında öncülük etmiş, 67 yıllık esaslı geçmişi ile ülkemizde örnek teşkil eden kuvvetli bir yükseköğretim kurumudur. 67 yıllık bilim seyahatinde eğitim ve araştırma kalitesini daima artırmayı ve çıktılarını toplumsal yarara dönüştürmeyi hedefleyen Üniversitemizde; dinamik, teşebbüsçü bir üniversite olarak bölgesel, ulusal ve milletlerarası alanlardaki kuvvetli etkimizi artırarak sürdürmeyi öncelikli amaç olarak belirlemekteyiz. Bugün gururla söz edebiliriz ki Türkiye’de tam akredite olan birinci devlet üniversitesiyiz. tıpkı vakitte bölümlerimizin yarısından fazlası akredite olmuş durumda” diye konuştu.

“Eğitim kalitemizi daima artırıyoruz”

Eğitim kalitesini artırmak ismine üniversite olarak biroldukça teşebbüste bulunduklarını söyleyen Rektör Prof. Dr. Budak, “Ar-Ge birikimimizi toplumun faydasına sunmak için çalışıyor, sanayi ile iş birliklerimizi artırmak için üstün çaba sarf ediyoruz. Çağın gerektirdiği dijitalleşme çalışmalarımız da büyük bir süratle devam ediyor. Ulusal ve memleketler arası kongre ve sempozyumlarla bilimsel bilginin yaygınlaşması için çalışıyor, bilginin geniş kitlelere ulaşabilmesi için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmekten büyük bir memnunluk duyuyoruz. Eğitimde kalitesini kanıtlamış öncü bir üniversite olarak konut sahipliğimizde düzenlenen, ölçme ve değerlendirmenin kıymetinin vurgulandığı ‘8. Milletlerarası Eğitimde ve Psikolojide Ölçme Kıymetlendirme Kongresi’nin verimli geçmesini diliyorum” diye konuştu.

“Bu yıl üçüncü milletlerarası kongremizi gerçekleştiriyoruz”

EÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Başbay ise “Bu kongrede sizleri ağırlıyor olmaktan memnunluk duyuyoruz. Eğitim Fakültesi olarak bu yıl üçüncü memleketler arası kongremizi düzenliyoruz. Alanımızdaki epeyce değerli kongrelerin konut sahipliğini üstlendik. Kongre kapsamında bir epey söyleşi, çalıştay ve atölye çalışmaları gerçekleştireceğiz. Bu süreçte büyük emek sarf eden Ölçme Kıymetlendirme Anabilim Kolumuza, iş birliği için Ölçme ve Kıymetlendirme Derneğine ve Vilayet Ulusal Eğitim Müdürümüze teşekkür ediyorum. Ayrıyeten tüm etkinliklerimizde bizleri destekleyen Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’a ayrıyeten teşekkür ediyorum. Herkese başarılı ve keyifli bir kongre diliyorum” dedi.

“İş birliği ile değerli kazanımlar elde edebiliriz”

Kongrede konuşan İzmir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür “Eğitimde ölçme ve kıymetlendirme konusu, alanda en çok zorlandığımız ve dayanağa gereksinim duyduğumuz bir husus. Zira temel olarak ölçmediğiniz bir şeyi kıymetlendirme, değerlendiremediğiniz bir şeyi ise yönetme imkânınız yoktur. Eğitim-öğretim sürecinin ayrılmaz bir kesimi ölçme ve değerlendirmedir. Bu niçinle alanda en epey yenilemeye, rehberliğe ve eğitimlerine muhtaçlık duyduğumuz bir alan. Bu alanda Ege Üniversitesi ile karşılıklı etkileşim içerisinde epeyce değerli kazanımlar sağlayabiliriz. Aktifliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

“100’ün üzerine bildiri gönderildi”

Ölçme ve Kıymetlendirme Derneği Lideri Prof. Dr. Nuri Doğan, “Bize kapılarını açan ve tüm imkanları sağlayan başta Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak olmak üzere Ege Üniversitesi ailesine teşekkür ediyorum. Bu yıl, kongremize 100’ün üzerinde bildiri gönderildi. Bu da bizlere alanımızda ağır akademik çalışmaların yürütüldüğünü gösteriyor. Alanımızda çalışma yapan tüm akademisyenlere, bilim insanlarımıza teşekkür ediyorum. Yapılacak tüm sunumların ve çalışmaların ölçme ve kıymetlendirme alanına katkı sunacağına inanıyorum. Herkese başarılı bir kongre diliyorum” diye konuştu.

Eğitimde ve psikolojide ölçme değerlendirmenin ele alındığı ve üç gün sürecek kongrede yapılacak toplam 4 panel, 96 bildiri, 3 çalıştay ve bir atölye kapsamında alanında uzman akademisyenler bilgi paylaşımında bulunacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı