Rektör Prof. Dr. Budak, Karşıyaka Sıhhat Bilimleri Fakültesinde topluluk stantlarını ziyaret etti

abbas

Global Mod
Global Mod
Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Karşıyaka Sıhhat Bilimleri Fakültesi Suat Cemile Balcıoğlu Yerleşkesi programı kapsamında Ege Ebelik Topluluğu (EGEBET) ile Sağlıklı Hayat ve Beslenme Topluluğunun stantlarını ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı. Eğitim öğretim ve araştırmanın yanı sıra kültürel, sanatsal ve sportif yetkinliklerin gençlerin gelecekleri açısından değerli olduğunu söylemiş oldu.

Ege Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesinde 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında birinci sınıfa kayıt yaptıran öğrenciler için “Oryantasyon ve Beyaz Önlük Giyme” programı düzenlendi. EÜ Sıhhat Bilimleri Fakültesi Suat Cemile Balcıoğlu Yerleşkesinde düzenlenen merasime Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın yanı sıra Fakülte Dekan V. Prof. Dr. Esin Çeber Turfan, Kısım Liderleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Genç sağlıkçılara beyaz önlüklerini giydiren Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, ondan sonrasında fakülte bahçesinde kurulan öğrenci topluluklarının stantlarını ziyaret etti.

Ege Üniversitesi Sağlıklı Ömür ve Beslenme Topluluğu ile Ege Ebelik Topluluğu tanıtım ve bilgilendirme stantlarında öğrencilerle sohbet eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, toplulukların, eğitim öğretimin yanı sıra öğrencilerin şahsi bilgi, birikim ve gelişimlerine büyük katkılar sağladığını söz etti.

Ege Üniversitesi Sağlıklı Hayat ve Beslenme Topluluğu Lideri Nilce Özdamar ve Ege Ebelik Topluluğu İdare Heyeti Üyesi Ceren Yıldırım, toplulukların faaliyetleri ve emelleriyle ilgili Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’a bilgiler verdiler. Topluluk Temsilcileri ve öğrenciler, Rektör Prof. Dr. Budak’a Ege Üniversitesinde hayata geçirdiği öğrenci odaklı uygulamalar ötürüsıyla teşekkür ettiler.

“Sağlıklı beslenme ve hayat farkındalığını artırmak istiyoruz”

Sağlıklı Hayat ve Beslenme Topluluğu Lideri Beslenme ve Diyetetik Kısmı Öğrencisi Nilce Özdamar, “Bizler geleceğin diyetisyen adayları olarak toplumumuzun sağlıklı ve kaliteli bir yaşama ulaşmasında fazlaca değerli yerimiz olduğunun şuurundayız. Toplumumuzda mesleğimizin yanlış yahut kısıtlı bakış açılarından değerlendirildiğini görüyoruz. Bizler yalnızca kilo alıp verme konusunda değil hastalıkların önlenmesi ve tedavisinden sıhhat siyasetlerinin belirlenmesine kadar epeyce çeşitli alanda çalışabileceğimizi herkese anlatmak, halkımızın sağlıklı beslenme ve hayat farkındalığını artırmak istiyoruz. Etrafa saygılı, dünya kaynaklarına hassas ve sürdürülebilir bir geleceğin kesimi olmak için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

“Normal doğum tercih ve teşvik edilmeli”

Ege Üniversitesi Ebelik Kısmı 3.Sınıf Öğrencisi ve Ege Ebelik Topluluğu İdare Şurası Üyesi Ceren Yıldırım, “Günümüzde olağan doğumların yanı sıra birfazlaca doğum biçimleri bulunmaktadır. Bunlardan halk içinde en hayli bilineni ve en çok tercih edilen yol, sezaryen doğumdur. Literatüre bakıldığında sezaryen, olağan doğum hareketinin başarılı olmama riskinin yüksek olduğu bu niçinle bayan vücuduna kesi atılarak fetüsün ve eklerinin doğurtulması sürecidir. Yani sezaryen, doğum tekniği değil bir ameliyattır. Her ameliyat üzere sezaryen ameliyatı da birfazlaca risk barındırır. Bunların başında; kanama ölçüsünün fazla olması, daha uzun müddet hastanede yatış gerektirmesi ve bayanın ruhsal taraftan kendi vücudunda oluşan kesi niçiniyle olumsuz etkilenmesi yer alır. Avantajları içinde en çok bilineni ise doğum hareketinin ağrısız ve acısız olmasıdır” diyerek bilgi verdi.

Gebe bayanların, gerek ailesi gerekse etrafından duyduğu doğum deneyimlerinden endişelenerek, sezaryen doğumu tercih ettiklerini vurgulayan Ceren Yıldırım, “Kadın bedeni olağan doğum hareketine, gebelik müddeti boyunca hazırlanır ve doğum sırasında gerekli şartları sağlayarak fetüsün ve eklerinin doğmasını en rahat ve en sağlıklı yolla gerçekleştirir. Bu niçinle, rastgele bir kontrendikasyon olmadığı sürece olağan doğum tercih ve teşvik edilmelidir. Olağan doğuma teşvik etmede esas vazife ebelere düşmektedir. Ebeler, insanlık tarihi boyunca bayana ve ailesine en yakın sıhhat profesyonelleri olmuşlardır. Okulumuzda, toplumsal alanda olağan doğuma teşvik ve bayanları gebelik öncesi, doğum ve doğum daha sonrası yaşanabilecek durumlar hakkında bilgilendirme yapmak, kendi mesleğimizde farkındalık yaratmak, biz vardık, varız ve var olmaya devam edeceğimizi göstermek için Ege Ebelik Topluluğunu yani EGEBET’i kuruyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı