“Sancaktar olduğumu öğrendiğimde utandım”

achievable

New member
Paris, Arianna Errigo için son Olimpiyat olabilir. Ya da belki de değil: “Yıl yıl değerlendireceğim, artık eskisi gibi dört yıllık düşünemiyorum. Artık yirmi yaşında değilim ve belli seviyelerde kalmak yorucu, isteğim var mı bunu anlamam lazım.” Bunu yapın, sonuncusu olacak mı bilmiyorum ama bunu sanki öyleymiş gibi yaşayacağım” diyor eskrim şampiyonu (gelecek Haziran'da 36 yaşında) “La Ragione” ile röportaj yapıyor – 3 Olimpiyat madalyası, 22 dünya şampiyonluklar ve 19 Avrupa madalyası – yaklaşan Paris Oyunları için İtalyan bayrak taşıyıcısı olarak seçildi (Gianmarco Tamberi ile birlikte). Onu şaşırtan bir görev: “Hiç düşünmediğim bir olasılıktı. Son onayı aldığımda biraz utandığımı da inkar etmeyeceğim, çünkü bu beni temsil etmeye yönlendirecek çok önemli bir rol. İtalya “.

Errigo'nun halihazırda üç Olimpiyatı ve bir takım altın madalyası var, yalnızca bireysel düzeyde en önemli madalyayı kaçırıyor: “Kazanmak için gerekenleri ortaya koyduğumda henüz başarılı olamadım. Bu yüzden Bu sefer randevuya mümkün olan en iyi şekilde varmaktan başka bir şeyim kalmadı ama bunu yapabileceğimi hissediyorum, belki de duygusal yanı da ağır basacağından: Olimpiyatlarda yarışabildiğim için çok mutluyum. bir anne olarak.” Paris'te Monza'da doğan eskrimci aslında ikizleri Stefano ve Mirea'nın doğumundan bir yıl birkaç ay sonra sahneye çıkacak: “Açıkçası artık öncelikler değişti. Eskiden sadece eskrim vardı, bu yüzden yarışmaları ilk sıraya koydum. Şimdi Daha çok böyle değil ve her şeyi çok daha dingin bir şekilde yaşıyorum onlarla birlikte eskrim yapmaya devam etmek harika: Mutluluk kazanıyorum, bir aile istedim, daha yorgun olsam bile çünkü yapacak çok şey var. yönet”, diye açıklıyor.

Gerçekte, bir anne olarak Errigo, doğumundan sadece dört ay sonra, Milano'da düzenlenen 2023 Dünya Şampiyonası'nda gümüş madalya kazandı. Bu, anneliğin spor kariyeri için mutlaka bir engel olmadığının kanıtıdır: “Yaptığım şeyi yapmayı başardıysam, bu aynı zamanda çevremdekiler sayesinde oldu: beni devam etmeye zorlayan teknik komisyon üyesinden bana yardım eden insanlara kadar. Başarılı olmamızı sağladılar. Kadınların bu işe kendilerinden çok şey katması gerektiği doğrudur, ancak doğru taslak olmadan her şey daha zor olur. Daha fazla yardımcı olacak Federasyonlara ve bunu kolaylaştıracak bir dizi unsura ihtiyaç vardır. her zaman indirimli veriyoruz”.

O da sahneye dönememekten korkuyordu: “Durmak zorunda kalacağımı öngörmüştüm ve bunu gönül rahatlığıyla yapardım. Geri dönebileceğimden kesinlikle emin değildim. Yapmak istedim.” Denemek istedim ama bir dizi bilinmeyen vardı: Vücudumun nasıl tepki vereceği, sağlığım, çocuklarımın huzuru ve diğer birçok faktör.” Ancak her şey yolunda gitti, flöre oyuncusu Milano'da yeni bir anne olarak madalya kazandı ve şimdi Olimpiyat altınını hedefliyor. O zaman şunu göreceğiz: “Hâlâ hangi rolde olduğumu bilmesem de gelecekte eskrim dünyasında kalmak isterim. Bir ömrüm bu ortamda geçti, her yönünü gördüm, hepsini denedim.” üç silah (folyo, kılıç ve epe, ed.) Kocam hem benim koçum hem de eskrim ustası. Kısacası buradan ayrılmak zor olurdu.”