Simit satan çocuğun yavru kedi ve köpeğe merhameti yürekleri ısıttı

Musa

New member
Gaziantep‘te sokaklarda simit satarak aile bütçesine katkı sağlayan 15 yaşındaki Muhammet Enes Kartal’ın, veresiye simitlerden birini sokakta aç olan yavru kedi ve köpeğe verdiği anlara ilişkin manzaralar yürekleri ısıttı. İmajlarla ilgili konuşan Kartal, “Sonuçta onlar da birer can ve epeyce açlardı. O yüzden hiç düşünmeden simitlerimden birini verdim” dedi.

Olay, geçtiğimiz günlerde Gaziantep’in Şahinbey ilçesi Vatan Mahallesi’nde meydana geldi. 15 yaşındaki Muhammet Enes Kartal, tatil periyotlarında aile bütçesine katkı sağlamak için simit satmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde de simitçiden veresiye aldığı simitleri satmak için işe koyulan Muhammet Enes, bir sokağa girdiğinde kendisini izleyen yavru köpek ile kediyi gördü.

Aç olan hayvanlara duyarsız kalmadı, o anlar hem duygulandırdı birebir vakitte yürekleri ısıttı

“Aç olduklarını fark edince hiç düşünmeden simit verdim”

O anlarda yaşadığı hisleri anlatan ve Muhammet Enes, “Simit satarken bir sokakta yavru köpek ve kediyi gördüm. bir süre onları izledim ve daha sonra aç olduklarını fark ettim. ondan sonrasında satmak için aldığım simitlerden birini ikiye bölerek bir kesimini yavru köpeğe, öbür kesimini da kediye verdim. Verdiğim simidi yavru köpek çabucak yiyip bitirirken, kedi ise bir süre daha sonra yedi” dedi.

“Biz de muhtaç bir biçimdeyiz lakin onlar sokakta yaşayan canlar”

O an hiç düşünmeden ortasından geldiği üzere davrandığını söyleyen Kartal, “Bizim de aile olarak durumumuz pek âlâ değil. Sonuçta biz de muhtaç bir biçimdeyiz fakat sonuçta onlar da sokakta yaşıyor ve can taşıyor. O yüzden hiç düşünmeden yalnızca onları düşündüğüm için simit verdim” sözlerini kullandı.

“Görüntülerin toplumsal medyada fazlaca izlendiğini daha sonradan öğrendim”

Muhammet Enes Kartal, “O çekilen imajlardan de iki hafta daha sonra haberim oldu. Çeken abi imajları paylaşmak için benden müsaade istedi ve ben paylaşabileceğini söylemiş oldum. daha sonrasında imgelerin toplumsal medyada epey izlendiğini öğrendim. Bana birtakım dönüşler de oldu. Bir vatandaş para göndereceğini söylemiş oldu. Bir öbür vatandaş ‘Allah’ına kurban olurum’ derken, bir başka vatandaş da ‘senin kocaman yüreğine kurban olurum’ dedi. Ben yalnızca içimden geldiği için bu biçimde davrandım. Maddi durumumuz uygun olmadığı için simit satmak zorundayım. Ortaokulu bitirdim. Lise okumam gerekiyor lakin açıktan okuyacağım. Babam fabrikada çalışıyordu ancak işleri durdu. Benim de konutumun geçimine yardım etmem gerekiyor” formunda konuştu.

“Oğlumla gurur duydum”

O anları anlatan baba Mustafa Kartal ise “Oğlumun bir canlıya merhamet etmesi beni hayli sevindirdi. Hem aile bütçesine katkı sağlıyor birebir vakitte sokakta aç gördüğü hayvanlara simit veriyor. Ben bu hareketi niçiniyle oğlumla gurur duydum. Ben minimum fiyatla fabrikada çalışıyorum. Yaklaşık 20 gündür fabrika kapalı olduğu için işlerimiz yoktu. Altı tane çocuğum var. Bu ortamda geçinmek epeyce güç. Oğlum da bana dayanak olmak için simit satıyordu ve ben de satması için gönderiyordum” diye konuştu. – GAZİANTEP

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mahallî