Singapur Büyükelçisi Tow: “Türkiye-Singapur bağları sorunsuz”

Musa

New member
ANKARA (İHA) – Singapur‘un Ankara Büyükelçisi Jonathan Tow, Türkiye- Singapur bağlarının problemsiz olduğunu belirterek, “Geçen yıl yüzde 40’tan fazla bir artış kaydederek 1,71 milyar dolar ile Türkiye ile Singapur içinde rekor seviyede ticaret sayılarına ulaştık” dedi.

Singapur’un Ankara Büyükelçisi Jonathan Tow, Türkiye’ye dair birinci izlenimlerini, Türkiye-Singapur alakalarını ve günlük yaşantısını İHA muhabirine anlattı.

25 yıldır devlet memuru olarak nazaranv yaptığını söyleyen Tow, “Diplomat olarak ise farklı ülkelerde bulundum; Türkiye’ye gelmedilk evvel New York ve Yeni Delhi’de nazaranv yaptım. İnsan olarak da, aile odaklı olduğumu söyleyebilirim. Ailemle vakit geçirmekten keyif alırım. hem de seyahat etmekten ve yeni arkadaşlıklar kurmaktan da hoşlanırım” diye konuştu.

Ekseriyetle meraklı biri olduğunun altını çizen Tow, seyahat etmekten hoşlandığını söylemiş oldu. Seyahat etmediği vakit içinderda vaktinin birçoklarını ailesiyle geçirdiğini bildiren Tow, “6 yaşında, küçük bir oğlum var, bu niçinle onunla ve eşimle mümkün olduğunca fazla vakit geçirmek benim için büyük bir keyif. Meskende oturmaktan, birlikte yemek yapmaktan ve aile olarak vakit geçirmekten hoşlanıyoruz” tabirlerini kullandı.

“Özellikle tantuni yemekten keyif alıyorum ayrıyeten ülkenize has dondurmanızı da epey severek yiyorum”

Türkiye’ye dair birinci izlenimlerine ait Tow, “Türkiye’nin fazlaca hoş bir ülke olduğunu düşünüyorum; birinci izlenimim de bu olmuştu. Sıcakkanlı ve misafirperver insanları açısından hoş; farklı kültürlerin hayli farklı bir mozaiği olan kültürü ve tarihi açısından hoş; coğrafyası, gezilip görülecek yerleri açısından hoş ve yemekleri ve mutfağı açısından hoş. Türkiye’ye dair birinci izlenimim bu; bir hayli hoşluğun bir ortada olduğu bir yer” diye konuştu.

Tow, Türkiye’de birkaç favori yemeğinin olduğunu lisana getirerek, “Kebaplar haricinde, bilhassa tantuni yemekten keyif alıyorum. Ayrıyeten ülkenize has dondurmanızı da fazlaca severek yiyorum” dedi.

“Otobüslerde yiyecek-içecek servisi yapan gorevlilerin bulunmasına şaşırmıştım”

Türkiye’yi birinci kere 1995 yılında öğrenciliği vaktinde ziyaret ettiğini anlatan Büyükelçi Tow şunları söylemiş oldu:

“Tatil maksatlı gerçekleştirdiğim o ziyaret sırasında ülkeyi otobüsle dolaşmıştım. O günlerde otobüs epeyce tanınan bir taşıttı. İstanbul’dan otobüse binip Efes’e, Pamukkale’ye ve birkaç öbür yere gitmiştim ve otobüslerin üzerinde ‘Sigara içilmeyen klimalı otobüs’ ibaresi olmasına karşın otobüsteki herkes sigara içiyordu; bunu epeyce enteresan bulmuştum. Ama tek hatırladığım bu değil; otobüslerde yiyecek-içecek servisi yapan bakılırsavlilerin bulunmasına da şaşırmıştım. 1995 yılı için bunun inanılmaz bir deneyim olduğunu düşünmüştüm. Türkiye’nin farklı kentlerini dolaşırken ise tanıklık ettiğim tarih ve kültür mükemmeldi. Bilhassa de, 1995 yılında gerçekleştirmiş olduğum o birinci ziyaretten beri en sevdiğim kentlerden biri olan İstanbul.”

“Türkiye-Singapur bağlantıları sorunsuz”

Singapur ile Türkiye içindeki ikili bağlantıyı de kıymetlendiren Tow, “Biz buna ‘sorunsuz’ da diyoruz; ülkelerimiz içinde süregelen hiç bir sorun yahut sorun yok. Ancak biz bağlantılarımızda daima ileriye dönük bir tavır takınıyoruz. Ticaretin büyük ehemmiyete sahip olduğunu düşünüyorum ve geçen yıl yüzde 40’tan fazla bir artış kaydederek 1,71 milyar Amerikan doları ile Türkiye ile Singapur içinde rekor seviyede ticaret sayılarına ulaştık. Ayrıyeten, Türkiye ile istikrarlı bir ticarete sahibiz; yani karşılıklı yarar sağlayan, eşit bir ticaret istikrarımız var ki, bu fazlaca yeterli. Kültürel manada, daha evvel bahsetmiş olduğum üzere, daha uygun beşerler ortası bağlantılar vasıtasıyla güçlendirmeye uğraş ettiğimiz eski bir alakaya sahibiz. ve doğal ki, siyasi manada da başkanlarımızın birbirleriyle yeterli bağları var. Yani, bir arada yapabileceğimiz daha bir fazlaca şey var lakin temelin; tabanın kusursuz olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim” formunda konuştu. – ANKARA

İhlas Haber Ajansı / Mahallî

Togo Cumhuriyeti, Singapur, Türkiye, Ankara, Mahallî, Haberler