Son dakika haber | Ukraynalı anne, savaşı “oyun” sanan kızıyla Antalya’ya kardeşinin yanına sığındı

Musa

New member
ANTALYA (AA) – Ukrayna‘da kızının “oyun” sandığı savaştan kaçarak evvel Romanya ve Avusturya’ya geçen akabinde da Türkiye’ye gelen Ukraynalı anne Galina Karavaieva, geride bıraktığı eşi ve ülkesindeki beşerler için hem dua ediyor birebir vakitte organize edilen yardım kampanyalarına katılıyor.

Ukrayna‘nın başşehri Kiev’de yaşayan, bir şirkette işçi müdürü olarak nazaranv yapan 37 yaşındaki Karavaieva, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik hücumlarının akabinde eşi Vadim ve 6 yaşındaki kızı Zlata ile 3 günlük bir şiddetli seyahatin akabinde Romanya sonuna ulaştı.

Burada 13 saat hudutta bekleyen Karavaieva, eşiyle vedalaşarak evvel Avusturya’ya oradan da kızkardeşi Tetiana Capar’ın yaşadığı Antalya’ya geldi. Bu süreçte kızının elini bir an olsun bırakmayan Karavaieva, endişelendiği ülkesi için Antalya’da düzenlenen kampanyalara takviye veriyor.

Küçük Zlata savaşı oyun sandı

Karavaieva, AA muhabirine, daha evvelce tatil için bulunduğu Antalya’ya ülkesindeki savaş niçiniyle geldiği için üzgün olduğunu söylemiş oldu.

Antalya’da ne güneşi ne de doğayı gözünün gördüğünü, tek fikrinin ülkesindeki eşi ve beşerler olduğunu belirten Karavaieva, televizyondan haberleri kaygıyla izlediğini kaydetti.

Taarruzların başladığı birinci gün büyük bir dehşet yaşadıklarını aktaran Karavaieva, “Kızım sığınağa koşmamızı ve sokaklardaki tankları evvelce oyun sanıyordu. daha sonra bizim yüzümüzdeki kaygıyı görür görmez o da korkmaya başladı ve durumu anlattık. Küçük yaşta savaş gerçeğiyle tanıştı.” dedi.

“Kızım olmasa orada kalır ve yardım ederdim”

Taarruzun birinci günlerinde çabucak daha inançlı olan ülkenin batısına gittiklerini lisana getiren Karavaieva, şöyleki konuştu:

“Eşimi orada bırakmak zorunda kaldım. Kızım için buraya geldim. Kızım olmasa orada kalır ve yardım ederdim. Buraya gelmedilk evvel yaralılar için kan vermiştim. Artık buradan elimden ne geliyorsa yapacağım. Kız kardeşim ve Antalya’da yaşayan Ukraynalılar ülkemiz için yardım kampanyaları düzenliyor. Ben de bu kampanyalara yardım ediyorum. Ukrayna’ya besin, giysi, battaniye ve çocuk bezi gönderiyoruz.”

Eşine sıkıntı ulaştığını lisana getiren Karavaieva, “Çok merak ediyorum. Nispeten inançlı bir bölgede ancak savaş her an oraya da sıçrayabilir. Kiev’deki meskenimiz ne durumda bilmiyorum. Harkiv’de yaşayan kuzenlerimin konutuna roket düştü ve hayatlarını kaybettiler. Savaş bitince ülkemiz bir daha eski günlerine dönecek. Biz de Kiev’deki konutumuza döneceğiz.” tabirlerini kullandı.

AA / Süleyman Elçin – Yeni

Avusturya, Romanya, Ukrayna, Antalya, Aktüel, Haberler