Son dakika haberi… Kraliçe 2. Elizabeth’in vefatı Yeni Zelanda’da cumhuriyet tartışmalarını canlandırdı

Musa

New member
İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in vefatı Yeni Zelanda’da cumhuriyet tartışmalarını canlandırırken, Başbakan Jacinda Ardern, ülkesinin eninde sonunda cumhuriyete geçeceğine inandığını fakat hükümetin yakın vakitte idare değişikliğine ait plan yapmadığını söylemiş oldu.

İngiliz Milletler Topluluğu’na üye ülkelerden olan ve İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in devlet lideri olarak tanındığı Yeni Zelanda’da, Başbakan Jacinda Ardern, Elizabeth’in vefatının akabinde idare değişikliğine ait birinci defa değerlendirmede bulundu.

Cumhuriyete geçiş tartışmalarının yıllardır süren büyük bir tartışma olduğuna dikkati çeken Ardern, idare değişikliğinin hükümetin “yakın vakitte gündeminde olan bir şey olmadığını” ve bu mevzunun “aciliyetinin” bulunmadığını söz etti.

Elizabeth’in mevti ile ülkedeki cumhuriyet tartışmaları sürat kazanırken Ardern, idare değişikliği ile kraliçenin mevtini birbirine bağlı olaylar olarak ele almadığını vurguladı.

Öte yandan, daha evvel bir epeyce defa idare değişikliğine ait dayanağını lisana getiren Ardern, “Yeni Zelanda’nın vakit içinde varacağı yerin bu (cumhuriyet) olduğuna inanıyorum. Bunun benim ömür müddetim ortasında gerçekleşeceğine inanıyorum.” dedi.

Ardern ayrıyeten, kraliçenin anısına 26 Eylül’ün resmi tatil ilan edildiğini ve “Yeni Zelanda’nın 70 yılı aşkın müddettir kraliçesi ve hayli sevilen devlet lideri olarak” Kraliçe 2. Elizabeth için anma merasimi düzenleyeceklerini duyurdu.

Elizabeth, İngiltere’nin yanı sıra Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Jamaika ve Papua Yeni Gine’nin de ortalarında olduğu irili ufaklı bir dizi ülkenin de devlet lideri pozisyonundaydı.

Avustralya ile Antigua ve Barbuda’da da cumhuriyet tartışmaları patlak verdi

Elizabeth’in vefatı daha sonrası, Avustralya ile Karayip adası Antigua ve Barbuda’da monarşiden ayrılıp cumhuriyet olma tartışmaları gündeme geldi.

Antigua ve Barbuda Başbakanı Gaston Browne bu hususta 3 sene ortasında referanduma gidileceğini belirtti.

Avustralya’da ise Yeşiller Partisi önderi Adam Bandt, kraliçenin vefatının akabinde attığı başsağlığı tweetinde Avustralya’nın ilerlemesi ve cumhuriyete geçiş yapması gerektiğini vurguladı.

Kaynak: AA / Şeyma Uzundere – Yeni