Su Eserleri Kâşiflerinin bu yılki sloganı “Mavi Tarım, Yeşil Gelecek”

abbas

Global Mod
Global Mod
Lise seviyesindeki gençlere “Su ürünleri” eğitimleri veriliyor

Ege Üniversitesi Su Eserleri Fakültesinin konut sahipliğini yaptığı ve Su Eserleri Yetiştiriciliği Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Tolga Tolon’un yürütücülüğünde gerçekleştirilen “Su Eserleri Kaşifleri” projesi, TÜBİTAK 4004 Tabiat Eğitimi ve Bilim Okulları Dayanak Programı kapsamında üçüncü defa desteklenmeye hak kazandı. Projenin bu yılki teması “Mavi Tarım, Yeşil Gelecek” oldu. Proje kapsamında İzmir’de bulunan 14 devlet okulundaki lise öğrencilerine su eserleri ile ilgili eğitim veriliyor.

Projenin, Ege Üniversitesinin bilimi toplumla buluşturma maksatları kapsamında gerçekleştirildiğini belirten Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Su Eserleri Fakültemizin kurumsal mesken sahipliğini yaptığı projemiz, birinci vakit içinderda 2019 yılında gerçekleştirildi ve üç yıl üst üste dayanak alma muvaffakiyetini gösterdi. Bu bakımdan, Ege Üniversitesi yürütücülüğünde üst üste 3 defa desteklenen tek proje olma özelliği taşıyor. Projemiz bu yıl ‘Mavi Tarım, Yeşil Gelecek’ teması ile düzenleniyor. İzmir’deki okullarda eğitim bakılırsan lise öğrencileri hem Fakültemizi ziyaret ederek laboratuvarlarımızda ve dersliklerimizde eğitim alıyor birebir vakitte düzenlenen seyahatlerle dalı yakından takip ediyorlar. Her alanda olduğu üzere toplumsal sorumluluk projelerinde de TÜBİTAK nezdinde tezimizi ve başarımızı sürdürüyoruz. Proje takımını tebrik ediyor muvaffakiyetlerinin devamını diliyorum” dedi.

Gençlere tabiat dostu uygulamalar anlatılıyor

Proje hakkında bilgi veren Doç. Dr. Mustafa Tolga Tolon, “TÜBİTAK Bilim ve Toplum Destekleme Programları kapsamında birincisi 2019 yılında desteklenen ve her yıl geliştirilen içeriği ve kapsamı ile 2021 yılında ikincisi gerçekleştirilen projemiz, bu yıl da üçüncü kere desteklenmeye uygun bulundu. TÜBİTAK’ın bilimi toplumun her bölümüne yayma misyonu doğrultusunda tasarlanan projemizin hedefi, ülkemizin dünyanın başkan üreticileri içinde yer aldığı su eserleri yetiştiriciliği odağında gerçekleştirilen STEM temelli eğitim sistemine dayanan uygulamalar sayesinde gençlerimizi tabiatla dost, sürdürülebilir ziraî üretim ve tabiat araştırmaları konusunda bilgilendirmek. Proje etkinliklerinde, gençlerimizin fizik, kimya, biyoloji, matematik ayrıntılarının kullanmasını ve mühendislik maharetlerini içeren su eserleri yetiştiricilik uygulamaları ile karşılarına çıkacak olan beklenen biroldukça sıkıntıyla yüzleşmelerini ve muvaffakiyete ulaşmak için bu sıkıntılarla uğraş etmenin yollarını keşfetmelerini hedefliyoruz” dedi.

14 okuldan 40 öğrenci eğitim görüyor

Proje kapsamında lise seviyesindeki öğrencilere eğitimler verildiğini belirten Doç. Dr. Tolon, “ Eğitimlerimiz, İzmir ilçelerinde bulunan 14 devlet okulundan seçilen 40 lise seviyesindeki öğrencinin iştiraki ile Su Eserleri Fakültesi derslik ve laboratuvarlarında düzenleniyor. İştirakçi öğrenciler; suyun temel özellikleri, su bilimi, farklı su eserleri tiplerinin yetiştiriciliği mevzularında uygulamalı eğitim alıyor. bununla birlikte Türkiye’nin başkan su eserleri yetiştiricilik çiftliklerine düzenlenecek seyahatlerle de öğrencilerin bilgi ve tecrübelerini artıracağız. Proje eğitim programı grubunda Fakültemizden 4 öğretim üyesi, Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarından 3 öğretmen ve 3 rehber işçi bakılırsav alıyor” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı