Suna Kıraç’ın hayalleri Suna’nın Kızları’yla geleceğe taşınıyor

abbas

Global Mod
Global Mod
Türkiye’nin önde gelen eğitim gönüllülerinden iş insanı Suna Kıraç’ın vefatının ikinci yılında, Suna’nın Kızları eğitim seyahati da bir yılı geride bıraktı. Kız çocukların eğitime erişmeleri ve eğitimlerini en epeyce kazanımla tamamlamalarını sağlayacak ekosistemi yaratmak için çalıştıklarını belirten Koç Holding İdare Konseyi Üyesi İpek Kıraç, “Annem bir eğitim sevdalısıydı. Suna’nın Kızları ile, annemin eğitim, bilhassa de kız çocukların eğitimi alanındaki ülkülerini geleceğe taşımak için çalışacağız” dedi.

Sanayi, eğitim, kültür ve sanat alanlarında sayısız muvaffakiyete imza atan iş insanı Suna Kıraç ortamızdan ayrılışının ikinci yıl dönümünde çeşitli etkinliklerle anılırken, Koç Holding İdare Şurası Üyesi İpek Kıraç’ın, annesi Suna Kıraç’ın ülkülerini geleceğe taşımak için başlatmış olduğu “Suna’nın Kızları” eğitim seyahati da birinci yılını tamamladı.

İpek Kıraç, Suna’nın Kızları’nın eğitime erişemeyen, eğitimini tamamlayamayan, nitelikli eğitim alamayan ve gelecek hayallerini gerçekleştiremeyen kız çocuklarına ulaşmak için yola çıktığını belirterek “Annem, bir eğitim gönüllüsü olarak hayatını eğitime ve eğitimde fırsat eşitliğine adamıştı. Suna’nın Kızları, annemin eğitim alanındaki gayretlerini, kıymetlerini, amaçlarını ve vizyonunu yaşatacak” dedi.

Çözüm ve takviye topluluklarının modelleri sunuldu

Kız çocukların eğitime erişmelerini, bu süreci en epey kazanımla tamamlamalarını sağlayacak ekosistemi yaratmak maksadıyla, farklı alanlardan 32 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu 5 farklı tahlil ve dayanak topluğu dört ay süren titiz ve ayrıntılı çalışmalarının kararınu, bu müddette ürettikleri modelleri ve ortaklaştıkları aksiyon alanlarını paylaşmak için bir ortaya geldi.

STK temsilcilerini ve akademisyenleri buluşturan toplantının akabinde açıklama yapan İpek Kıraç, Suna’nın Kızları’nın çocukların bütüncül gelişimlerini odağa alan, bunu yaparken kız çocukların özgün muhtaçlıklarını gözeten bir ekosistem oluşturmayı hedeflediğini hatırlatarak, “Bunu tek başına başarmanın ne kadar sıkıntı olduğunun farkındayız. Bu niçinle sivil toplum ve kamu kuruluşlarının çocuklarla bir arada meseleleri tespit edip, ortak hedefler etrafında kolektif tesir üretebilecekleri bir alan oluşturmayı hedefledik. Seyahatimizi sivil toplum kuruluşlarıyla bir arada sürdürüyoruz” diye konuştu.

Ekim ayından itibaren tahlil ve dayanak topluluklarının oluşturduğu modelleri pilot bölgelerde uygulamaya başlayacaklarını duyuran Kıraç, kız çocukların bedensel ve duygusal olarak yeterli biçimde olmaları, öğrenmeye kesintisiz devam edebilmeleri, oyundan ve eğlenmekten geri kalmamaları, baskı altında olmamaları ve gelecekleri ile ilgili karar sahibi olmalarını sağlayacak bir ekosistemi oluşturmak için yola çıktıklarını hatırlattı.

“Kız çocukların kelamını yükselteceğiz”

İpek Kıraç şunları söylemiş oldu: “Günümüzde kız çocuklar, yoksulluktan iklim krizine kadar birfazlaca yıkıcı sorunun tam ortasında yer alıyor. Bu problemlerden en az biçimde etkilenmelerini ve hatta tahlillerinde faal rol almalarını sağlamamız gerekiyor. Bunun için de kız çocukların gelişim muhtaçlıklarını karşılayan nitelikli eğitim imkânlarına erişimleri epeyce kıymetli. Gayelerimiz doğrultusunda, aileler, okullar, öğretmenler, karar vericiler, lokal idareler ve sivil toplum kuruluşlarının sorumluluklarını daha berraklaştırırsak, dayanışma içerisinde birbirimizi destekleyen çalışmaları hayata geçirirsek, kız çocukların kelamını yükseltip, cumhuriyetimizin 100. yılında çocukların gücüne güç katabilirsek, büyük bir değişim yaratabileceğimize inanıyorum.”

Kolektif tesirle ekosistem yaratmak

Ön hazırlık etabını Eğitim Islahatı Teşebbüsü ile iş birliği içerisinde gerçekleştiren Suna’nın Kızları, Türkiye’de mevzuyla ilgili aktörlerin yaptıkları çalışmaları tahlil ederek, katkı verilmesi gereken alanları tespit etmek için bir haritalama çalışması gerçekleştirdi.

Haritalama çalışmasına, Türkiye’de kız çocukların eğitimi için çalışan, kız çocuklara yönelik faaliyetler düzenleyen ve kız çocukların eğitime erişiminin önündeki mahzurları kaldırmaya yönelik çalışmalar yürüten 121 kurum ve bu kurumların gerçekleştirdikleri 279 proje dahil edildi. Haritalama çalışmasının akabinde yol planını sivil toplum kuruluşları, kız çocuklar ve öğretmenlerle bir ortada oluşturuldu.

Suna’nın Kızları, kolektif tesir yaklaşımıyla kız çocukların düzgün olma halini sağlayacak bir ekosistem yaratmak maksadıyla sivil toplum kuruluşlarının iştirakiyle Mahalle Tahlil Topluluğu, Okul Tahlil Topluluğu, Kız Çocuk Tahlil Topluluğu, Araştırma Dayanak Topluluğu, Kız Çocuk Odaklı Tasarım Dayanak Topluluğu ile çalışmalarını sürdürdü.

Toplulukların geliştirdikleri modeller temel alınarak, pilotlama çalışmalarına başlayacak olan Suna’nın Kızları, kız çocukların gelişim gereksinimlerini karşılayan eğitim imkanlarına erişmelerine ve bu süreci en çok kazanımla tamamlamalarını sağlayan kuvvetli bir ekosistem oluşturmayı hedefliyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı