TEGV’e bağışlanan elektronik atıklar hem çevreyi muhafazaya tıpkı vakitte eğitime takviye oluyor

abbas

Global Mod
Global Mod
Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV), Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) iş birliğiyle 2016’da hayata geçirdiği ‘Atma Bağışla Projesi’ ile bugüne kadar 4 bin 300’den çok çocuğa nitelikli eğitim dayanağı sağlandı. Çocukların eğitimine katkı sağlamanın yanı sıra tabiatın korunması için de değerli bir etraf faaliyeti olma niteliği taşıyan projeyle bir arada e-atıklar eğitime dönüşüyor, TEGV’li çocuklar geleceğe umutla bakıyor.

1995 yılından bu yana 3 milyondan fazla çocuğa nitelikli eğitim takviyesi sağlayan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), ‘Atma Bağışla Projesi’ ile hem değerli bir sorunun tahlili için çalışıyor birebir vakitte çocuklara takviye oluyor. Önemli bir etraf kirliliğine niye olan e-atıkların dünyada yüzde 83’ü geri dönüştürülmeden çöpe atılıyor. TEGV hem yaşanılan bu etraf kirliliğini azaltmak birebir vakitte e-atıkların geri dönüşümüyle elde edilen ekonomik pahayla çocukların nitelikli eğitim takviyesi alması maksadıyla, T.C. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafınca Yetkilendirilmiş Kuruluş olarak gorevlendirilen Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) ile ortak hareket ederek 2016 yılında ‘Atma Bağışla Projesi’ni hayata geçirdi.

Hem yaşanabilir bir dünyaya birebir vakitte eğitime bir katkı

Proje kapsamında konutta, okulda, iş yerinde kullanılmayan e-atıklar TEGV’e bağışlanabiliyor. TEGV her türlü e-atığı geri dönüşümle eğitime kazandırarak, hem yaşanılabilir bir dünyaya katkı sağlıyor birebir vakitte eğitimle güçlenmiş toplum hayaline bağışçılarını da ortak ediyor. Proje kapsamında bağışlanan e-atıklar, 902 513 042 koduyla PTT aracılığıyla mutabakatlı geri dönüşüm tesisine fiyatsız olarak gönderiliyor ve elde edilen gelir, imkânı kısıtlı çocukların TEGV’de nitelikli eğitim dayanağı almasını sağlıyor.

Bugüne kadar 4 bin 300’den çok çocuğa eğitim takviyesi sağlandı

Proje kapsamında 2022 yılında 53 bin 859 kg atık toplandı ve bu bağışlarla 400 çocuğa nitelikli eğitim dayanağı sunulması sağlandı. 130’dan fazla kurum ‘Atma Bağışla Projesi’ne takviye verdi. Projenin başladığı 2016 yılından bugüne kadar ise 385 bin 554 kg e-atık toplandı ve buradan elde edilen gelirle 4 bin 300’den çok çocuğa nitelikli eğitim dayanağı sağlandı. 2016’dan 2022’ye kadar toplamda 400’e yakın kurum ‘Atma Bağışla Projesi’ne elektronik atıklarını bağışlayarak projeye takviye oldu. ‘Atma Bağışla Projesi’, çocukların eğitimine katkı sağlamanın yanı sıra tabiatın korunması için de kıymetli bir etraf faaliyeti olma niteliği taşıyor. Siz de elektronik atıklarınızı PTT şubelerine teslim ederek çocuklarımızın TEGV’de nitelikli eğitim dayanağı almasına katkı sağlayabilir, onların geleceğine ışık tutabilirsiniz.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı