Türk Uzay Yolcuları Programına Seçilen 100 Öğrenci Mezun Oldu

abbas

Global Mod
Global Mod
Türkiye genelinden seçilen 100 üstün yetenekli öğrenci, katıldıkları ‘Türk Uzay Yolcuları Programı’ndan mezun oldu. Program kapsamında eğitimlerin verildiği Uzay Kampı Türkiye’de düzenlenen mezuniyet merasiminde konuşan Türkiye Uzay Ajansı Lideri Serdar Yıldırım, Türkiye’nin uzay konusundaki savını gerçekleştirecek yeteneklerin buradan yetişeceğini söylemiş oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Uzay Ajansı Başkanlığı ve Uzay Kampı Türkiye iş birliği ile yürütülen ‘Türk Uzay Yolcuları Programı’na katılan 100 öğrenci ve onlara refakat eden 20 öğretmen düzenlenen mezuniyet merasiminde sertifikalarını aldı. Uzay Kampı Türkiye’nin sağlamış olduğu bursla 29 Ocak-3 Şubat tarihleri içinde verilen Türk Uzay Yolcuları Programı’nın eğitimlerine Ulusal Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Uzay Ajansı’nın ülke genelinden seçtiği üstün yetenekli 9-15 yaş kümesindeki çocuklar katıldı. Ortalarında Adana, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Karabük ve Şırnak’ın da bulunduğu toplam 17 vilayetten programa dahil olan öğrenciler astronot simülasyonları, uzay mekiği uçuş vazifesi, teorik ve uygulamalı astronomi eğitimlerini muvaffakiyet ile tamamlayarak mezun oldu.

İzmir Vali Yardımcısı Dr. Fatih Kızıltoprak, Uzay Kampı Türkiye Eğitim Kerkezi’nde düzenlenen mezuniyet merasiminde yaptığı konuşmada, gençlere ufuk açıcı istikamet kazandıran Uzay Kampı Türkiye’nin ülkemize faydalı olduğunu belirterek, şunları söylemiş oldu: “ Uzayla ilgili çalışmalar değişen teknolojinin her alanını ilgilendirmiş ve ülkelerin teknolojik üretim kapasitelerine katma bedel kazandırmıştır. ötürüsıyla buradaki çalışmaların ülkemizdeki gelişmelere katkısı fazlaca büyük olacaktır” dedi.

TUA Lideri Serdar Yıldırım: “İlk Türk Astronot Ekim Ayında Uzayda Olacak”

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Lideri Serdar Yıldırım da, 23 yıl evvel merhum Kaya Tuncer’in vizyoner kişiliği ile kurulan Uzay Kampı Türkiye’nin ülkemizde bulunmasından dolayı büyük memnunluk duyduğunu vurguladı. TUA’nın ve Ulusal Uzay Projesinin en değerli amaçlarından biri olan ergenlerde uzay konusunda farkındalığı arttırmak manasında Türk Uzay Yolcuları Programı’nın bir birinci olduğunu belirten Yıldırım, şunları söylemiş oldu. “ Ulusal Uzay Programı ile birinci sefer bir Türk astronot bu yıl Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız Ekim ayında Milletlerarası Uzay Merkezi’nde olacak. Biri asil ve biri yedek olarak seçilen iki kişinin isimleri bu ay Cumhurbaşkanımız tarafınca açıklanacak. Çabucak ABD’ye eğitime gidecekler. 5-6 ay eğitim aldıktan daha sonra Uzay İstasyonu’na giderek orada çalışmalar yapacak birinci astronotumuz dönünce de sizlerle buluşacak ve toplantılar yapacak. Sizlere tecrübeleri anlatacak. Çok heyecanlı vakit içinderdayız. Uzayda şayet olmazsak kaybederiz. Bu işin en başındaki kişi olarak söylüyorum; uzayda olmayan epey yakın vakitte köle olacak. Bize kıymetli bakılırsavler düşüyor. Bu çalışma bunun kıymetli bir başlangıcı oldu ” diye konuştu.

Şimdiye kadar dünyadan toplamda 600 kişinin uzaya gittiğini belirten Yıldırım, bu sayının çarpan tesiri ile artacağını, yeni uzay istasyonlarının kurulmaya başlayacağını belirterek, “ 2030 yılına kadar dünya yörüngesinden 5-6 tane uzay istasyonu olacak. Artık özel şirketler istasyon yapmaya başlıyor. Bu istasyonlarda bilimsel çalışmalar yapılacak. Gelecekte uzaya gidenler çoğalacak. Öncelikle ayda bir koloni kurulacak. Sıkıntı epey önemli ve değerli. Türkiye olarak ajansımızın en kıymetli maksatlarından biri sizlere bu kapıları açmak. Gençlerin bu vizyonla yetişmesi lazım. Uzayda bizim de kuvvetli bir biçimde olmamız lazım. Bu da sizlerin uğraşlarıyla olacak. Siz olacaksınız oralarda. Buradaki uzay yolcuları kelamının altında siz olacaksınız. Sizler çıkıp uzayda Türk bayrağı altında bilimsel çalışmalar yapacaksınız” diye konuştu.

İzmir Vilayet Ulusal Eğitim Müdür Vekili Medet Ekşi, bu programın üstün yetenekli öğrencilerin uzay çalışmaları kapsamına bir altyapıya kavuşması, farkındalığın oluşturulması için düzenlendiğini belirterek, “ Öğrencilerimize kazandırılan bu yetkinliklerle yeni fikirlerin doğması; uzay matematik, teknoloji ve fen alanında öğrencilerimizin tüm dünya ölçeğinde projeler gerçekleştirmesi hedefleniyor. Bu programla bu gayenin birinci meyvesini almış oluyoruz” diye konuştu.

ESBAŞ Yürütme Konseyi Lideri Dr. Faruk Güler de, Uzay Kampı Türkiye olarak eğitime yönelik bu tıp işbirliklerini arttırmak istediklerini belirterek, “Sadece ülkemiz çocukları için değil, dünya çocukları için de uzay ve bilim merkezi haline gelmiş olan Uzay Kampı Türkiye, sahip olduğu gelişmiş imkanlar ve çağdaş eğitim yaklaşımıyla daha uzun yıllar tüm dünya çocuklarının ufkunu açarak, geleceğin başkanlarını yetiştirmeyi sürdürecektir. Bugün burada mezuniyet merasimlerine katıldığımız sevgili öğrencilerimizin de gelecekte ülkemizin uzay alanındaki çalışmalarına katkı sunacak yetenekler olarak yetişeceğini umuyoruz” dedi.

Konuşmaların akabinde Türk Uzay Yolcuları Programı’nı muvaffakiyetle tamamlayan öğrenciler mezuniyet sertifikalarını alırken, “Uçuş nazaranvi”, “Uzay Yarışması”, “Su Roketi” nazaranvlerinde başarılı olan gruplara da muvaffakiyet mükafatları verildi.

“UZAYDA” EĞİTİM, BİLİM İNSANLARINDAN DERS

Program sıfır yerçekimi duvarı, dijital planetaryumda astronomi eğitimi, VR ile Ay yürüyüşü, Discovery Uzay Mekiği ile sanal uzay uçuşu üzere eşsiz etkinliklerden oluştu. Programa katılan öğrenciler bununla birlikte Prof. Dr. Serdar Evren’den (Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Kısmı Öğretim gorevlisi) Güneş ve Güneş Sistemleri, Selman Demirkesen’den (Elektrik-Elektonik Mühendisi, Türkiye Uzay Ajansı Çalışanı) Türkiye Uzay Ajansı ve yürüttüğü çalışmalar, Doç. Dr. Arif Karabeyoğlu’ndan (Genel Müdür, Deltav Uzay Teknolojileri A.Ş) Roket ve roket fırlatım sistemleri hakkında bilgilendirici sunum aldılar.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı