Türkiye’de öğrenci meslek gelişmenini en aktif destekleyen üniversite, Ege Üniversitesi oldu

abbas

Global Mod
Global Mod
Rektör Prof. Dr. Budak, mükafatı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı

EÜ “Öğrencilerin Meslek gelişmenini En Aktif Biçimde Destekleyen Üniversite” mükafatını alan birinci ve tek üniversite oldu

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafınca hayata geçirilen dijital hizmet noktası “E-insan” lansman toplantısı gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirilen merasimde Ege Üniversitesine “Öğrencilerin Meslek gelişmenini En Aktif Biçimde Destekleyen Üniversite” mükafatı verildi. EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, mükafatı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı. Rektör Prof. Dr. Budak, “Cumhurbaşkanlığımızın, öğrencilerin meslek gelişmenine takviye vizyonu kapsamındaki çalışmalarımızla bu mükafatı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alan birinci ve tek üniversite olmanın gururunu yaşıyoruz. Üniversitemizin her vakit yanında olan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, YÖK Liderimiz Prof. Dr. Erol Özvar’a, İnsan Kaynakları Ofisi Lideri Doç. Dr. Salim Atay’a, paydaşlarımıza, öğrencilerimize ve başarıda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen “e-İnsan Programı”na katılarak bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye artık gelişmiş ülkeler programı içinde yerini aldı. Türkiye, dijitalleşme sürecinde 900’den çok kurumunun 6 bin 800’den çok hizmetiyle 61 milyon kullanıcı sayısına ulaşan e-Devlet Kapısı uygulamasıyla dünyada birinci sıralara yerleşmiştir. Her alanda cumhuriyet tarihinde yapılanların tamamını 5’e, 10’a katlayan misal atılımları saymak mümkündür. Gelişen, büyüyen, çağdaşlaşan Türkiye’de, başka alanlarda olduğu üzere özel bölümü ve kamu kısmıyla çalışma hayatı da büyük değişime uğramıştır. Ülkemizde kamu, öbür konularda olduğu üzere insan kaynakları idaresinde de lokomotiftir, modeldir, belirleyici role sahiptir. Bu anlayışla yeni idare sistemimizi tasarlarken direkt Cumhurbaşkanlığına bağlı bir insan kaynakları ofisi kuralım dedik ve kurduk. Emelimiz bu yapının öncülüğünde hem kamunun tıpkı vakitte genel olarak ülkenin insan kaynağı projeksiyonunu ve yönlendirmesini yapmaktır. Birleşmiş Milletler kalkınma amaçlarıyla de uyumlu biçimde yürüttüğümüz çalışmalarımızda fırsat eşitliği, şeffaflık, hesap verebilirlik, yenilikçilik ve liyakat üzere bedelleri temel alan bir insan kaynağı kültürü oluşturmanın peşindeyiz. Şu anda bunu kovalıyoruz. İnsan Kaynakları Ofisi’miz tarafınca bu maksatla geliştirilerek uygulamaya konulan sistemlerin tamamı da yerli ve ulusal olarak hazırlanmıştır. Atılan her adımda gençlerimizin ve çalışanlarımızın umutlarını güçlendirecek, özgüvenlerini yükseltecek, maharetlerini ve yetkinliklerini artıracak, devletimizi ve özel bölümümüzü muvaffakiyetten muvaffakiyete taşıyacak bir yetenek idare modelinin inşasını hedefliyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İlmi ve bu cins projeleri biz kendimize değil tüm insanlığa has olarak düşünüyoruz.81 ile üniversite yapmaya başladığımızda ‘ne gerek var’ diye eleştirenler vardı. Artık kimsenin söyleyecek kelamı kalmadı. Biz ilmi tahsil etmek için hocalarımızı seferber ettik. Gençliğimiz epeyce daha özgüvenle yetişme sürecine başladı. Şu anda 208 tane üniversitemiz var. İlmin ulaşamadığı yer bırakmadık. Türkiye artık yeterli eğitimli evlatlarının yurt dışına gittiği değil, yurt haricindekileri ülkesine çeken bir cazibe merkezi olmuştur” dedi.

Ulusal Staj Programı’nın 2023 yılı müracaatlarını açtıklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Özel dal de 150 bin öğrenciye staj imkânı vererek toplamda bu sayıyı 300 bine çıkarmamıza dayanak olacak. Ulusal Staj Programı’nın 2023 yılı müracaatlarını bugün prestijiyle açıyoruz. Ayrıyeten, yaz stajları için ödediğimiz minimum fiyatın yüzde 30’una tekabül eden sayısı, 2023’ten itibaren taban fiyat düzeyine yükseltiyoruz. Ek olarak staj daha sonrası öğrencilerimizin yarı vakitli çalışmaya devam edebilmelerini temin maksadıyla geliştirdiğimiz yetenek idare modelini de yaygınlaştırıyoruz. Hem kamu hem özel bölüm tarafının uzun vakittir beklediğini bildiğimiz Türkiye’nin insan kaynakları envanterinin hazırlıklarını tamamladık” dedi.

“Fırsat eşitliği prensibini yaygınlaştırıyoruz”

Eğitim, staj ve iş üzere imkânları fırsat eşitliği çerçevesinde tüm vatandaşlara sunmayı hedeflediklerini belirten Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Lideri Doç. Dr. Salim Atay, “Sayın Cumhurbaşkanımızın insanı merkeze alan vizyonu doğrultusunda fırsat eşitliği unsurunu yaygınlaştırarak ilköğretimden yükseköğretime kadar tarihimizin en yüksek okullaşma oranına sahibiz. Ülkemizin sürdürülebilir bir büyüme sergiliyor olmasının, üretim ve istihdamdaki artışın temelinde gençlerin eğitime ulaşabilmesi için yapılan yatırımların tesirini açıkça görüyoruz” diye konuştu.

Doç. Dr. Atay, “İnsan Kaynakları Ofisi olarak tüm çalışmalarımızda bilimsel yaklaşımı benimsemenin yanı sıra kamu ve özel bölüm temsilcilerinin de görüşlerini almayı bundan öncelik olarak benimsedik. Her bir kurumumuzda çağdaş insan kaynakları idaresi külçeşidini geliştirecek kapasiteye ulaştık. Çağdaş dijital araçlarla mükerrerliğin önüne geçerek kamu kaynakların israfının önüne geçtik” dedi.

Öğrencilerin mesleklerini en verimli biçimde desteklemek ismine üniversite bünyesinde Meslek Merkezi Koordinatörlüğü kurduklarını belirten Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Öğrencilerimizin mesleklerinin gelişmenini izlemek, onları gerçek yönlendirebilmek ve gereksinim duydukları profesyonel dayanağı vermek hedefiyle daima çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ülkemizde en çok meslek aktifliği yapan üniversite pozisyonundayız. Mükafatı almamızda büyük tesiri olan Ulusal Staj Programı kapsamında bin 139 öğrencimiz, bakanlıklarımız başta olmak üzere çeşitli yerlerde stajını tamamladılar. Patron konumunda gönderdiğimiz teklifler yardımıyla, Üniversitemizden ve başka üniversitelerden 62 öğrenci, Üniversitemizin çeşitli ünitelerinde stajlarını yaptılar. Ödül kriterlerinde öğrencilerinin Kariye Planlama Dersi alma oranı, Ulusal Staj Programına başvuran öğrenci oranı, Ulusal Staj Programı ile staj yapan öğrenci oranı ve Yetenek Kapısı platformuna kayıtlı öğrenci oranı ele alındığını düşünürsek bu mükafatı hak ettiğimizi söyleyebilirim” diye konuştu.

“Avrupa’nın en büyük meslek fuarına imza attık”

Yıl içerisinde Avrupa’nın en büyük meslek fuarı olan EGEKAF’a konut sahipliği yaptıklarını hatırlatan Prof. Dr. Budak, “ Yetenek Kapısı üzerinden 60 bin öğrencinin kayıt yaptırdığı fuara; 189’u kamu, 341’i özel olmak üzere toplamda 530 firma iştirak sağladı. 100 binin üzerinde ziyaretçinin iştirakiyle gerçekleştirdiğimiz Ege Meslek Fuarı, Avrupa’nın en büyük meslek fuarı olarak büyük yankı uyandırdı. tıpkı vakitte Yetenek Kapısı sistemine kayıtlı firma sayımızı bin 592’ye çıkardık. Sistemde kayıtlı 53 bin 214 öğrencimiz bulunuyor. Üniversitemizin öğrenci odaklılık amacı doğrultusunda tüm akademik ünitelerimizin temsilci öğretim üyelerinden oluşan ‘Kariyer Temsilcisi’ akademik kümemizi ve öğrencilerimizden oluşan ‘Kariyer Elçisi’ öğrenci kümemizi oluşturduk. Nizamlı aralıklarla yaptığımız toplantılarımız ve faal bağlantımız yardımıyla, yıl boyunca tüm akademik ünitelerimizin, dal temsilcilerini öğrencileriyle buluşturmak suretiyle meslek ve mezun aktiflikleri gerçekleştirmelerini sağladık. Pandemi sürecinde, her hafta gerçekleştirdiğimiz toplantılarla öğrencilerimizle bir ortaya gelerek uzaktan eğitim sürecinde de bağlantımızı birebir yoğunlukta devam ettirdik. Bu ağır çalışmalarımızın kararında da bu mükafata layık görüldük. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, YÖK Liderimiz Prof. Dr. Erol Özvar’a, İnsan Kaynakları Ofisi Lideri Doç. Dr. Salim Atay’a ve başarıda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum” dedi.

“Öğrenci odaklı uygulamalarımızla yükseköğretime öncülük ediyoruz”

Ege Üniversitesinin öğrenci odaklı vizyoner uygulamalar ve nitelikli projelerle Türk yükseköğretimine örnek olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Tam akredite araştırma üniversitemizin, son 5 yılda çağın ihtiyaçlarına uygun akademik çeşitliliği ve kuvvetli teknolojik altyapısı ile dev bir bilim üssü haline geldiğini tabir etmek istiyorum. Global ölçekte araştırma yapan ve bilimsel bilgi üreten araştırma üniversitemiz; milletlerarasılaşma, dijitalleşme, eğitim öğretim, araştırma geliştirme, idare sistemleri ve topluma katkı alanlarındaki öncü uygulamaları ile esaslı tarihine yaraşır yeni muvaffakiyet öyküleri yazdı. Benimsediğimiz öğrenci odaklı eğitim ideolojisi doğrultusunda öncü bir fazlaca uygulamayı hayata geçirdik. Öğrencilerin idare süreçlerine faal iştirakini sağlamak ismine Öğrenci Senatosunu ve Öğrenci Dekanlığını kurduk. Öğrenci Danışmanlık Sistemi, Öncelikli Randevu Sistemi, Turkuaz Masa Tahlil Merkezi ve Canlı Dayanak Sınırı, Mezun Kart Uygulaması, Uzaktan Eğitim Merkezinin güçlendirilmesi, Öğretim Teknolojileri Koordinatörlüğü ve Araştırma Odaklı Öğrenci Merkezinin kurulması üzere bir hayli birincisi hizmete sunduk. Ek Gelişim Aktiflikleri Karnesi (Ege Plus) ile öğrencilerin eğitim haricindeki faaliyetlerini belgelendirmelerini sağladık. Tüm bu uygulamalarla, öğrencilerden tam not alarak üniversiteyi öğrenci memnuniyetinde A Plus kategorisine çıkardık” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı