Xavi, Barselona'ya elveda. Klopp'un ardından bir teknik adam daha istifa etti

achievable

New member
Barcelona'nın teknik direktörü Xavi, sezon sonunda Katalan ekibinden ayrılacak. Birkaç ay sonra Liverpool'dan ayrılacak olan Juergen Klopp'un ardından bir üst düzey yönetici daha veda ediyor. Alman teknik adam gibi Xavi de zorlu bir görev için fiziksel ve zihinsel enerjinin olmayışını nedenler arasında sayıyor. Villarreal'e karşı evinde alınan 5-3'lük yenilginin ardından teknik direktör, “30 Haziran'dan itibaren artık Barcelona'nın teknik direktörü olmayacağım” dedi. Bir yıl önce İspanya'nın şampiyonu olan Barselona, La Liga'nın lideri Real Madrid'in 10 puan gerisinde bulunuyor. “Kulübün yön değişikliğine ihtiyacı var. Bir Barcelonalı olarak, diyor eski oyuncu, en iyi çözümün ayrılmak olduğunu düşünüyorum. Bu aylarda elimden gelenin en iyisini yapacağım, yine de iyi bir sezon geçirebiliriz. Bu kararın olumlu sonuç vereceğine inanıyorum.” İklimin daha sakin hale gelmesine katkıda bulunmak için projemin 30 Haziran'da bitmesi gerektiğine inanıyorum. Bu kararı bir süre önce verdim ve artık üzerimden bir yük kalktı. Barselona için bir çözüm, bir kaynak olmak istiyorum. Ve bence her ikisinin de başkanla anlaştığımız gibi 30 Haziran'da ayrılması en iyisi.”

Kararın arkasında kişisel nedenler de var. “Barcelona'nın teknik direktörü olduğunuzda size saygısızlık ediyorlar. Büyük bir zihinsel enerji, sağlık israfı oluyor. Güç, devam etmenin bir anlamı olmadığını düşünecek kadar azalıyor. Uzun zaman önce karar verdim. Bu, diğer antrenörlerin ve Barselona'ya transfer olan herkesin başına geldi. Orada bir Ferguson'un olması imkansız” diyor, çeyrek yüzyılı aşkın bir süredir Manchester United'ın teknik direktörü olan Sir Alex'i düşünerek. “Bu görev aynı zamanda ailemle birlikte olmamı da engelliyor. Bu kadar bencil olamam: Dinlenip çocuklarımla birlikte olacağım.”