Yenilenen laboratuvarda kurslar bir daha başlayacak

abbas

Global Mod
Global Mod
Ege Üniversitesi (EÜ) Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ı ziyaret eden Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Anatomi Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Bilge ve Doç. Dr. Servet Çelik Rektör Budak’ın dayanakları ve güdümlü proje kapsamında yenilenen Klinik Anatomi Laboratuvarında mezuniyet daha sonrası eğitimlere bir daha başlanacağını söylemiş oldu.

EÜTF Anatomi Anabilim Kolu bünyesindeki Klinik Anatomi Laboratuvarı, EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın dayanakları ve güdümlü proje ile yenilendi. EÜTF Anatomi Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Bilge, laboratuvarda yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi vermek üzere Rektör Budak’ı ziyaret etti. Tıp Fakültesi ve hastanenin neredeyse tüm klinik ve laboratuvarlarının hem fiziki tıpkı vakitte teknolojik altyapısının yenilendiğini lisana getiren Rektör Budak, “Yenileme faaliyetlerimizi büyük ölçüde tamamladık, olağan olarak sıhhat hizmetleri ve tıp eğitimi dinamik bir yapıda daima yeni gelişmeler yeni teknolojiler uygulamaya konuyor. Biz de bu doğrultuda çağın gerisinde kalmadan gelişmeleri yakından takip ediyor, yenileme faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Yenileme çalışmalarının bilimsel faaliyet, eğitim, akademik yayın ve kaliteli sıhhat hizmeti olarak sunulması yorgunluklarımızı unutturuyor, motivasyonumuzu artırıyor. kuvvetli akademik takımımız yapılan her yatırımı bilim olarak, sıhhat hizmeti olarak üniversitemize geri kazandırıyor. Bu manada projeleriyle üniversitemize değerli katkılarda bulunan hocalarımızı tebrik ediyorum” dedi.

KURSLAR TEKRAR BAŞLAYACAK

Yenilenen laboratuvarda, Avrupa Birliği Ufuk-2020 projesinin yürütüldüğünü, çalışmalarla Q1, Q2 yayınların, Bilimsel Araştırma Projelerinin ve uzmanlık tez çalışmalarının gerçekleştirildiğini lisana getiren Prof. Dr. Bilge, Anatomi Anabilim Kolunun yalnızca lisans ve lisansüstü düzeylerde değil, biroldukca cerrahi ve dahili klinik kollarla iş birliğinde ulusal ve milletlerarası mezuniyet daha sonrası kurslar düzenlendiğini hatırlattı. Prof. Dr. Bilge, “Pandemi niçiniyle bir süreliğine askıya alınan mezuniyet daha sonrası eğitimler, laboratuvarımızın da yenilenmesiyle bu yıl ortasında bir daha başlayacak. Üniversitemize kazandırılan Klinik Anatomi Laboratuvarı bu kursları düzenleyebilmek için hayli gerekli bir altyapıyı sağlıyor ve bu sayede Makroskopi Laboratuvarından bağımsız bir alanda kursların çeşitliliği ve sayısı da artabilecek” diye konuştu.

ARAŞTIRMA MERKEZİ OLMASI İÇİN YÖK’E BAŞVURULDU

Patenti alınan ve lisans dönemi gerçekleştirilen cerrahi aletlerin kullanması ile ilgili eğitimlerin de bir daha tıpkı laboratuvarda yapılacağının altını çizen Prof. Dr. Bilge, “Bu altyapı yardımıyla Yükseköğretim Kurumuna Girişimsel Anatomi ve Plastinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi (GAPUM) başvurusu üniversitemiz tarafınca yapıldı. Uygulama ve araştırma merkezi olunması durumunda memleketler arası bir cazibe merkezi haline gelecek olan laboratuvarımız ile üniversitemize maddi ve manevi kar sağlanabilecek” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı