Yenişehirli çocuklar bilimi yaşayarak öğrendi

abbas

Global Mod
Global Mod
“Oyuna Geldik” sloganıyla bu yıl dördüncüsü düzenlenen Yenişehir Bilim Şenliği binlerce vatandaşın iştirakiyle bitmiş oldu. 3 gün süren şenlikte çocuklar başta olmak üzere vatandaşlar bilimsel deneyleri yaşayarak öğrendi.

Çocuklara bilimi sevdirmek ve toplumla bilim içinde köprü kurmak maksadıyla Yenişehir Belediyesi ve Yenişehir İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle gerçekleştirilen 4.Yenişehir Bilim Şenliği renkli manzaralara sahne oldu. TÜBİTAK’ın da takviye verdiği ve Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen 4.Yenişehir Bilim Şenliği’nde çocuklar hem eğlendi birebir vakitte öğrendi. 38 atölyede toplam 48 farklı fiyatsız etkinlikler ile bilim severleri ağırlayan şenlikte çocuklar ve gençler uygulamalı olarak da bilimi keşfetmiş oldu. 4.Yenişehir Bilim Şenliği bu yıl 7 binin üzerinde konuk ağırladı. Kurulan planeteryum ziyaretçilerin ilgi odağı olurken, şenlik kapsamında gerçekleştirilen deneyler ise büyük beğeni topladı.

Başkan Özyiğit “Eğlenerek öğrenmek çocuklar için epeyce daha dikkat alımlı olabiliyor”

Çocukların bilimle iç içe olması için Yenişehir Bilim Şenliği üzere aktifliklerin epey değerli olduğunu tabir eden Mersin Yenişehir Belediye Lideri Abdullah Özyiğit, “Bireylerin bilime olan ilgisi erken yaşlarda başladığında fazlaca daha tesirli oluyor. Bilimin aslında ne olduğunu çocuklarımıza oyunla anlatmaya çalıştık, eğlenerek öğrenmek çocuklar için epeyce daha dikkat cazip olabiliyor. Yenişehir Bilim Şenliği’nde de bunu gördük. Çocuklarımızın ağır ilgisi bizleri de memnun etti. Yenişehir İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğüne ve katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Nisa Çınar “Uygulamalı olarak bilimi öğrenme imkanı buldum”

4.Yenişehir Bilim Şenliği’ne katılan 7.Sınıf öğrencisi Nisa Çınar “Deneyleri fazlaca seviyorum ve bu şenlikte uygulamalı olarak bilimi öğrenme imkanı buldum. Yazılı eğitimden epeyce uygulamalı eğitimler daha yararlı.” dedi.

Baba Oğuz, “Teknoloji çağına denk gelen çocuklarımız için yerinde bir şenlik”

Kızı ile bir arada 4.Yenişehir Bilim Şenliği’ne gelen İnanç Oğuz çocukların bilime bakış açısını geliştirmek ve sevdirmek için aktifliğin ehemmiyetine değinerek “Şenliğe büyük emek verilmiş. Çocuklarımıza deneyimleyerek öğrenebildiği bir ortam sunulmuş. Atölyeleri gezdik, teknoloji çağına denk gelen çocuklarımız için yerinde bir şenlik. Mersin Yenişehir Belediye Liderimiz Abdullah Özyiğit’in eğitime bakış açısı fazlaca uygun. Kendisine ve emeği geçenlere epeyce teşekkür ederim.’’ tabirlerine yer verdi.

Bilim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni Emine Yıldırım ise 4.Yenişehir Bilim Şenliği’nin çocukların teknoloji ile iç içe olabildiği bir aktiflik olduğunu söyleyerek şu biçimde konuştu: “Atölyemiz, Lego Kodlama Atölyesi. Bu atölyede çocuklarımız lego kodlama ile robotik inşa öğreniyorlar. Z jenerasyonu için alfa çocukları diyoruz. Çocukları teknolojiden uzak tutamayız. Aktifliğe ve robotik kodlamaya çocuklarımız epey ilgili. Burada olmaktan memnunuz.’’

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı