Yeşile sevdalı orman çalışanı diktiği fidanlara çocuğu üzere bakıyor

Musa

New member
ARMUTLU, YALOVA (AA) – Yalova‘nın Armutlu ilçesinde baba mirası orman işçiliğini 36 yıldır sürdüren Mehmet Emin Doğan, ailesinin de bulunduğu takımıyla ağaçların bakımını titizlikle yapıyor.

Mardin’den göç edip Bolu ve Düzce’de orman personelliği yapan babası ve ağabeyinden mesleği öğrenen 51 yaşındaki Doğan, 1986’dan itibaren Armutlu ormanlarında fidan dikim, bakım ve budama işlerinde çalışıyor.

Yeşile sevdalı olan Doğan, yıllar evvel diktiği ve binbir emekle büyütüp kocaman bir ormana dönüştürdüğü ağaçların gölgesinde huzur buluyor.

Mehmet Emin Doğan, AA muhabirine, babası ve ağabeyinden orman ile ilgili öğrendiklerini ailesiyle uygulamaya devam ettiğini anlattı.

Doğan, “Biri bana ‘Kaç çocuğun var?’ dese, ağaçları gösterip ‘Bu benim oğlum, bu benim kızım.’ diyorum. Çocuğumu gösterir üzere o heyecanı yaşıyorum, hayli memnun oluyorum.” dedi.

Ormandan geçenlere bu ağaçları kendilerinin diktiğini, bu ulusal serveti kazandırdıklarını söylemenin farklı bir keyif ve heyecan verdiğini vurgulayan Doğan, “Bugüne kadar yaklaşık 1 milyon ektim diyebilirim ancak grup olarak 3 milyonu geçmişizdir. Buradaki her fidanı biz ekiyoruz.” sözünü kullandı.

“Bir insan, ağacın lisanını bilirse anlar”

Doğan, ailece günlerinin büyük kısmının ormanda geçtiğini bildirdi.

Babasının bakılırsav yerinde diktiği fidanların büyüyüp orman olduğunu görmekten de heyecan duyduğunu bildiren Doğan şu biçimde konuştu:

“Elimizde çapa, testere, budama makinesi var. Bir ağaca müdahale gerekiyorsa onu yapıyoruz. Gölgesine oturuyor, bakıyor, seviyoruz. 36 yıl evvel dikmeye başladığım ağaçları artık görür görmez o birinci yıllarımı hatırlıyorum. 25 yaşındayken diktiğim ağacı görür görmez o yaşımdaki heyecana beni gdolayıyor. Güya benimle konuşuyor üzere. ’20-25 yaşında beni diktin. Ben artık büyüdüm ağaç oldum’ der üzere. İnanın bir insan, ağacın lisanını bilirse anlar.”

Okulların tatil olduğu periyotlarda çocuklarına da orman personelliği konusunda eğitim verdiğine değinen Doğan, evlatlarının çekirdekten aldıkları eğitimle epey başarılı orman personelliği yapacaklarına inandığını belirtti.

“Ağaç dikin, yeşillik hoş bir şey”

Allah güç kuvvet verdiği sürece epey sevdiği bu mesleğe devam edeceğini belirten Doğan, bir fidanın dikildikten daha sonra onuncu gün toprağa tutunmaya başladığı anda verdiği hazzın fazlaca büyük olduğunu tabir etti.

Ağacı ve yeşili sevmenin değerine işaret eden Doğan şunları kaydetti:

“Bunu bütün vatandaşlarımıza tavsiye ediyorum. Ağaç dikin, yeşillik hoş bir şey. Bugün diktiğinde anlamazsın lakin 10 yıl daha sonra baktığında daha düzgün anlarsın. Mesleğimi isteyen herkese öğretiyorum. Takımıma, çocuklarıma ağaç dikmeyi, yapmaları gerekenleri öğretiyorum. ‘Ağaca dikkat edin.’ diyorum. Bol oksijeni, yeşilliği, verdiği serinlik, toprak kaymasına karşı müdafaası üzere birfazlaca yararı var. Diktikleri fidanı kocaman ağaç olarak görür görmez ağaç dikmenin heyecanı, tadı olduğunu söylerler.”

Mehmet Emin Doğan, Armutlu haricinde Bursa’nın Mudanya, Mustafakemalpaşa ve Karacabey ilçelerinde de çalışma yürüttüklerini kelamlarına ekledi.

AA / Sıtkı Yıldız – Şimdiki