“22. Ulusal Astronomi Kongresi” EÜ konut sahipliğinde başladı

abbas

Global Mod
Global Mod
Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Kısmı, Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Türk Astronomi Derneği (TAD) iş birliğinde düzenlenen “22. Ulusal Astronomi Kongresi (UAK)” ve “11. Ulusal Astronomi Öğrenci Kongresi” başladı. Prof. Dr. Yusuf Vardar -MÖTBE- Kültür Merkezi’nde yapılan kongrenin açılışına; EÜ Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçer Ayaz, Astronomi ve Uzay Bilimleri Kısmı ve 22. Ulusal Astronomi Kongresi Lideri Prof. Dr. Ömer Lütfi Değirmenci, 22. Ulusal Astronomi Kongresi Bilim Heyeti Lideri Prof. Dr. Dursun Koçer, Türk Astronomi Derneği Lideri Prof. Dr. İbrahim Küçük, EÜ Fen Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Esin Sipahi, akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Kongrenin açılışında konuşan EÜ Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Kısmı Lideri Prof. Dr. Ömer Lütfi Değirmenci, “Astronomi topluluğunun 1970’li senelerdan itibaren başlangıçta farklı isimlerle gerçekleştirdiği bilimsel toplantılar, günümüzde UAK ismini aldı. Ege Üniversitesi olarak, her iki yılda bir farklı üniversitelerdeki astronomların konut sahipliğinde gerçekleştirilen bu kongrelere dördüncü kere konut sahipliği yapıyoruz. Astronomi ve Uzay Bilimleri Kısmı olarak, ‘22. UAK’ ile ‘11. Ulusal Astronomi Öğrenci Kongresi’ne mesken sahipliği yapmaktan heyecan ve gurur duyuyoruz. Bu vesileyle kongremiz bilim konseyi üyelerine, mahallî düzenleme heyetinde özveriyle çalışan kısım öğretim elemanlarımıza ve kongre boyunca bizlere yardımcı olmak için bu salonda olan lisans ve lisansüstü öğrencilerimize hayli teşekkür ediyor, tüm konuklarımız için verimli bir kongre olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Prof. Dr. Lütfi Değirmenci, “Bilindiği üzere bu sene hoş kentimiz İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıldönümüdür. Bu niçinle kongre daha sonrasına denk gelen 9 Eylül günü ve içine alan haftada 100’üncü yıldönümü etkinliklerinin siz konuklarımızın ilgisini çekeceğini düşünüyoruz. Bugün burada bir arada olmamızda emeği ve takviyesi olan başta EÜ Rektörlüğüne ve Rektör Sayın Prof. Dr. Necdet Budak’a, Fen Fakültesi Dekanlığı ve Dekan Sayın Prof. Dr. Dinçer Ayaz’a, TAD’a ve Dernek Lideri Prof. Dr. İbrahim Küçük’e, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve çalışanlarına teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

İştirakçilere piyano dinletisi sunan Piyanist Ayşe Ezgi Değirmenci’ye, Prof. Dr. Ömer Lütfi Değirmenci tarafınca teşekkür plaketi takdim edildi.“22. Ulusal Astronomi Kongresi” ve “11. Ulusal Astronomi Öğrenci Kongresi” 8 Eylül’e kadar EÜ Prof. Dr. Yusuf Vardar -MÖTBE- Kültür Merkezi’nde devam edecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı