ABD Genelinde Artan Teneffüs Yolu Hastalıkları Hastaneler Üzerindeki Baskıyı Artırdı

Musa

New member
Bir sıhhat nazaranvlisi, ABD’nin New York kentindeki bir hastanede ziyaretçilerin ateşini ölçüyor, 13 Aralık 2021. (Fotoğraf: Wang Ying/Xinhua)

CDC bilgileri, bu dönem teneffüs yolu hastalığı niçiniyle ayakta hasta muayenelerinin yüzdesinin, en az 2017-2018’den bu yana başka tüm dönemleri kıymetli ölçüde geride bıraktığını gösterdi.

LOS ANGELES, 5 Aralık (Xinhua) — Amerika Birleşik Devletleri’nde Kovid-19, grip ve teneffüs sinsityal virüsü (RSV) dahil olmak üzere teneffüs yolu hastalıklarındaki artış yüzünden hastaneler üstündeki baskı daha da arttı.

ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezlerine (CDC) bakılırsa mevsimsel grip aktivitesi yüksek ve ülke genelinde artmaya devam ediyor.

CDC bilgilerine nazaran, 26 Kasım’da sona eren haftada toplam 47 ABD yetki bölgesinde “yüksek” yahut “çok yüksek” grip aktivitesi yaşandı. Bu sayı bundan evvelki hafta 36’ydı. Hafta boyunca ülke genelinde yaklaşık 20.000 kişi grip niçiniyle hastaneye kaldırıldı.

CDC’ye nazaran, ABD’de bu dönem şimdiye kadar en az 8,7 milyon kişi grip hastalığına yakalandı, 78.000 kişi hastaneye kaldırıldı ve 4.500 kişi ömrünü kaybetti.

Bunların içinde toplam 14 pediatrik grip vefatı de bildirildi.

CDC bilgileri, bu dönem teneffüs yolu hastalığı niçiniyle ayakta hasta muayenelerinin yüzdesinin, en az 2017-2018’den bu yana başka tüm dönemleri değerli ölçüde geride bıraktığını gösterdi.

Sağlık yetkilileri, ABD’de birfazlaca kişinin olağan faaliyetlerine döndüğü birinci kış olması niçiniyle ülkede olağandan daha makûs bir grip mevsimi beklenmesi gerektiği konusunda ikazda bulundu.

CDC, gripten korunmak için 6 aylık ve daha büyük herkesi yılda bir defa grip aşısı olmaya çağırdı.

CDC, “Aşı, enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur. Ayrıyeten aşılanan fakat bir daha de grip hastalığına yakalanan bireylerde önemli sonuçları önleyebilir” dedi.

Sağlık uzmanları, Kovid-19 devam ederken ve grip ve RSV hadiseleri artarken ülkenin karşı karşıya olduğu “üçlü salgın” konusunda ikazda bulundu.

En son CDC datalarına nazaran, ABD’de kış mevsiminde Kovid-19 niçiniyle hastaneye yatanların sayısı da bir daha yükseldi.

ABD’nin Virginia eyaletinde yer alan Arlington’daki Ronald Reagan Washington Ulusal Havalimanı’ndaki terminallerden geçen yolcular, 14 Nisan 2022. (Fotoğraf: Ting Shen/Xinhua)

Ülkede 29 Kasım’da sona eren haftada, bundan evvelki haftaya göre yüzde 17,6 artışla günde ortalama 4.200 kişi Kovid-19 niçiniyle hastaneye kaldırıldı.

Washington Post bilgi takibine bakılırsa, geçen hafta Kovid-19 niçiniyle hastaneye kaldırılanların sayısı 35.000’in üzerine çıkarak üç ayın en yüksek düzeyine ulaştı.

Uzmanlar, milyonlarca Amerikalının seyahat edip biraraya geldiği tatil toplantılarının koronavirüsün en epeyce yayıldığı vakit olduğunu söylemiş oldu.

Amerikan Hastaneler Birliği’nden Nancy Foster, “Bir yahut iki hafta ortasında RSV yahut grip gördüğümüzden hayli daha fazla Kovid hastası gorebiliriz, fakat asıl kaygı, hepsinin birden hastanelere akışıyla bu fazlaca hasta insanlara bakma kapasitesinde nitekim gerilim oluşması” dedi.

RSV yaygın ve tipik olarak yavaşça bir virüs, lakin milyonlarca çocuğa bulaşıyor. Çocuk olaylarındaki artış, pediatri hastanelerinin hastalarla dolup taşmasına niye oldu.

Kaynak: Xinhua / Aktüel