Afrikalı büyükelçiler Türk turizmine hayran kaldı

Musa

New member
ANTALYA (AA) – Antalya‘da tatil yapma ve tesisleri inceleme fırsatı bulan kimi Afrika ülkelerinin büyükelçileri, Türk turizmine hayran kaldı.

Bir turizmcinin davetiyle bir hafta evvel Antalya‘ya gelen Güney Afrika, Gana, Cezayir, Kamerun’un da ortalarında olduğu 31 ülkenin büyükelçisi, turizm tesislerini inceleme fırsatı buldu.

Denizi, kumu, güneşi, lüks tesisleriyle öne çıkan Belek Turizm Merkezi’nde yeni yapılan yatırımları, otelleri, villaları gezen büyükelçiler, sunulan turizm hizmetinden etkilendi. Bölgede üç günlük programa katılan büyükelçiler, Türkiye’ye daha fazla Afrikalı turistin gelmesi için otel yöneticileriyle iş birliği muahedeleri yaptı.

Güney Sudan’ın Ankara Büyükelçisi Majok Guandong, AA muhabirine, Türkiye’nin epey hoş bir turizm ülkesi ve insanlarının misafirperver olduğunu söylemiş oldu.

Antalya‘nın da dünyadaki en değerli turizm merkezlerinden biri olduğuna işaret eden Guandong, “Türk beşerinin Afrika’yı, Afrikalıları sevdiğini biliyorum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Afrika kıtasına yönelik fazlaca hoş projeler yürütülüyor. Afrika Birliği ve Türkiye içinde kıymetli bir iştirak var. Bunun daha da gelişmesi için çalışıyoruz.” diye konuştu.

Antalya‘nın hoşluklarını halkıma anlatacağım”

Sierra Leone’nin Ankara Büyükelçisi Mohamed Hassan Kaisamba da Antalya‘ya daha evvel diplomasi forumu için geldiğini tabir etti.

Antalyalıların samimiyetine yakından tanıklık ettiğini anlatan Kaisamba, “Sadece burada değil, Türkiye’nin genelinde bir Afrika sevgisi var. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çabalı çalışmalarıyla da bunu daha yeterli anladık. Ülkemdeki herkesi, Antalya‘ya gelmelerini ve bu şahane yerleri görmelerini, hoş lezzetleri tatmalarını istiyorum. Bunun için çalışma yapıyoruz.” sözlerini kullandı.

Güney Afrika Cumhuriyeti Büyükelçisi Dipuo Letsatsi-Duba ise Antalya‘ya gelen turist sayısına şaşırdığını söz etti.

Kentin turizmdeki kalitesinden, gücünden etkilendiğini vurgulayan Letsatsi-Duba, “İtiraf etmeliyim ki Güney Afrika’da epey az kişi Antalya‘yı biliyor. Buraları gördükten daha sonra nazaranvim, Antalya‘yı halkıma anlatmak ve bu hoşlukları görmeleri için onları teşvik etmek olacak.” dedi.

Antalya‘da önemli bir turizm dersi aldım”

Uganda’nın Ankara Büyükelçisi Stephen Mubiru ise Antalya‘da bulunmaktan ve deneyimleri paylaşmaktan memnun olduğunu kaydetti.

Zimbabve’nin Ankara Büyükelçisi Alfred Mutiwazuka da turizmin bir kenti nasıl geliştirdiğine şahit olduklarını vurguladı.

Antalya‘yı geçen sene Kovid-19 salgınına karşın 9 milyonun üzerinde turistin ziyaret ettiğini duyar duymaz şaşırdığını tabir eden Mutiwazuka, “Zimbabve’de canlı bir turizm kesimi var lakin Antalya‘da önemli bir turizm dersi aldım ve bunu ülkemde aktarmak istiyorum. Güzel bir turizm kesiminiz var ise ekonominizi de müdafaa altına alırsınız.” diye konuştu.

“Dünyanın her bölgesinden turist ağırlamak istiyoruz”

Antalya Valisi Ersin Yazıcı da Afrika ülkelerinde de deniz, kum, güneş olduğunu lakin Antalya‘nın turizmi dünyada en âlâ yapan kentlerden olduğunu söylemiş oldu.

Büyükelçilerin Antalya‘daki turizm faaliyetlerinden etkilendiğini vurgulayan Yazıcı, “Hayran kaldıklarını söz ettiler. Biz de ‘bu hoşluğu ülkenizde duyurun’ dedik. Akdeniz çanağından bu kadar kaliteli hizmet üreten diğer bir ülke yok. Dünyanın her bölgesinden turist ağırlamak istiyoruz.” tabirini kullandı.

Büyükelçileri Antalya

AA / Yasin Tunçer – Yeni