Ayvalık, Girne ile kardeş kent oldu

Musa

New member
AKDENİZ, MERSİN (Bültenler) – Heyette, Ayvalık Belediye Lideri Mesut Ergin ve eşi Canan Ergin’ın yanı sıra, belediye meclis üyeleri; Onur Satıcı, Sertaç Örs, Mustafa Levent Gurup, Serdar Tuç, Semih Varol, Mehmet Anıl Okyar yer aldı.

Merasimde konuşan Girne Belediye Lideri Nidai Güngördü, Ayvalık ile kardeş kent olmaktan duyduğu memnuniyeti lisana getirdi. Lider Güngördü,”Ayvalık ile Girne belediyeleri içinde imzalanan protokol ile kardeş kent alakaları taçlandırıldı. Ayvalık’a gitmiş, orada bir süre hayatış biri olarak şunu belirtmek isterim ki, Girne ve Akdeniz kültürüne epey uygun bir belde çıktı karşıma. Gastronomi kültürü, etraf kültürü, binaların yapı modeli ve tarzı birbirine o kadar fazlaca benziyor ki. Türkiye beşerinin sevecen, hürmet ve müsamahasını en üst seviyede yaşadım Ayvalık’ta” dedi.

Belediyelerimiz lokomotif nazaranvi gorecek

İmza merasiminden daha sonra var olan tertipli ilgilerin daha da hoş bir noktaya geleceğini ve iki kentte yaşayan insanların karşılıklı olarak birbirleriyle daha hoş bağlantı ortasında olacaklarına değinen Nidai Güngördü şu biçimde konuştu:

“Belediyelerimizin yapacağı her türlü aktiflikte karşılıklı geliş gidişlerle bizler Ayvalık’ı daha yeterli tanıyacağız, sizler de Girne’deki hoşlukları tanıyacaksınız ve karşılıklı iki kentteki beşerler burada hem kültür alışverişinde tıpkı vakitte ticaret alışverişinde bulunacağız. Hem biz kendi insanımızı sizlere tanıtmak ve bu insanların karşılıklı olarak geliş ve gidişlerini sağlayacağız, belediyelerimiz lokomotif vazifesi bakılırsacek. Ve iki kent halkının da kucaklaşmalarına vesile olacağız. Ben yinedan kültür sanat ekonomik manada güzel münasebetler kuracağımıza inanıyorum. Nasıl ki Girne’de zeytin şenliği var, Ayvalık’ta da zeytin hasat günleri var. ötürüsıyla ben orada da bulunmuş biri olarak burada ya da Ayvalık’ta yapılacak hasat günlerinde karşılıklı programlarımız daha âlâ nasıl zenginleşebilir, biz onlardan gördüklerimizi nasıl uygulayabiliriz ya da biz farklı bir şey yaptıysak Ayvalık’la karşılıklı olarak çeşitlendirebiliriz. Daha hoşgörülü daha sevecen hisler yaşayacağımıza inanıyorum.”

Zeytindeki barış sevgi ve müsamaha anlayış simgesi

Zeytinin hem kendi tıpkı vakitte Ayvalık coğrafyaları için değerli bir eser olduğuna değinen Lider Güngördü şu biçimde devam etti:

Zeytin aslına bakarsan rivayete göre Hatay ve Akdeniz’den dünya’ya yayıldı. ötürüsıyla bizim bu bölgemizde 850 ve 900 yaşında zeytin ağaçlarımız var, ben tıpkı zeytin ağaçlarının benzerilerini Ayvalık’ta da görme fırsatı buldum. ötürüsıyla zeytindeki uzun ömürlülük zeytindeki barış sevgi ve müsamaha anlayış simgesi Ayvalık ve Girne içinde uzun yıllar yaşayacağının göstergesidir. Zeytin kardeşliği zeytin potansiyeli yüksek olan iki kentimizde zeytinin vereceği güçle zeytin ağacının vereceği o güçle aramızdaki sevgi barış ve müsamahanın uzun müddetli olacağının inanır yinedan her iki kentimize iyi olmasınıdiliyorum. Sayın liderime ve kıymetli meclis üyelerine epey teşekkür ediyorum ve bugünden daha sonra daha kalıcı daha somut adımlar atabileceğimizin de muştusunu vermek istiyorum, herkese yenidendan teşekkür ediyorum herkesi sevgiyle kucaklıyorum.”

Kardeş kent bağlantılarını epeyce ehemmiyet verdiklerini belirten Ayvalık Belediye Lideri Mesut Ergin, “Akdeniz’in kıymetli turizm merkezlerinden olan Girne’yle, Ege’nin değerli turizm merkezlerinden Ayvalık’ın kardeş kent olmasındaki sonucumız kentimize kültürel, turistik ve toplumsal açıdan kıymetli bir katkı sağlayacaktır” dedi.

Girne ile kardeş kent olmaktan son derece memnun olduklarını vurgulayan Lider Ergin, “İlk seslendirildiği vakit biz çabucak heyecanla gündemimize getirdik ve tüm meclis üyelerimizin de oy birliği ile bu beraberlik kağıt üzerinde gerçekleşmiş oldu. Tabi yalnızca kağıt üzerinde değil bu ilgilerimiz kardeşlik ilgilerimiz uygulamada da, projelerimizde de devam etmesi gerekiyor. Liderimizin da dediği üzere bizde de pek epeyce aktiflik var. Ayvalık epeyce özellikli bir kent, tescilli yapılarından tutun, sanat kenti tabiat parkına kadar, doğal hoşlukların de olduğu bir kent.Etkinliklerin epey olduğu kültürel aktifliklerin ortak etkinlikler de olabilir, ortak projelerde inşallah bir ortada olmak isteriz.”

Girne denilince her insanın aklına kardeş kent gelecek

Ayvalık nazaranvde bulunduğu üç yıl ortasında birinci kere uluslar ortası seviyede bir kardeş kent olduğunu hatırlatan Lider Ergin şöyleki devam etti:

“Girne, kardeş kent derken biz nelere dikkat ediyoruz, liderimin da belirttiği üzere kentler birbirine epeyce yakın, aslında kültürler özellikler bu yakınlık tabi doğal olarak kardeşliği de getirebiliyor; ortak projeleri de getirebiliyor. Güzel olacak, daha önce ben Girne’ye geldim, tabi lakin artık daha farklı bir konumdayız. Daha evvel tatil maksatlı gelmiştim artık resmi olarak gelmiş olduk, birebir vakitte bundan daha sonraki süreçte daha farklı gözle bakacağız. İşbirlikleri ile bakacağız, en azından Ayvalıklılar da şunu bilecek; Girne dediğimiz vakit kardeş kent gelecek her insanın aklına ve biz bunu her yerde söylem edeceğiz. Bu beraberliğimiz daha hoş tertiplerle iş birlikleri ile taçlandıracağımıza inanıyorum. Burada bizim meclisimizden Ayvalık belediye meclisini temsil eden bütün patilerin temsil eden arkadaşlarla teşekkür ediyoruz burada bizi bu biçimde hoş karşıladınız inşallah bizler de Ayvalık’ta bütün dostları bekliyoruz.”

Lider Ergin, kardeş kent anısına Ayvalık’tan getirdiği ve yüz yıllardır üretimi yapılan lakin çabucak sonrasında, dokuma ustalarının kaybolmaya yüz tuttuğu periyotta Ayvalık’ta yeniden dokunmaya başlanılan sedefli battaniyeli Girne Belediye Lideri Nidai Güngördü’ye armağan etti.

Bültenler / Yeni

Mesut Ergin, Akdeniz, Turizm, Zeytin, Yeni, Haberler