Boğaziçi Üniversitesi’nden THE Tesir Sıralaması’nda yükselen performans

abbas

Global Mod
Global Mod
Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) Tesir Sıralaması 2022’yi deklare etti. Sıralama kapsamında 106 ülkeden 1.406 üniversite Birleşmiş Milletler’in (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri çerçevesinde değerlendirildi. Boğaziçi Üniversitesi geçen yılki performansını geliştirip 100 sıra ilerleyerek, bu sene 201-300 sıra bandında temsil edildi.

BM Sürdürülebilir Kalkınma Gayeleri yoksulluğu ortadan kaldırmak, gezegeni korumak ve tüm insanların barış ve refah ortasında yaşamasını sağlamak için 2015 yılında BM tarafınca yapılan üniversal bir aksiyon daveti olarak tanımlanıyor. Bu kapsamda yoksulluğa ve açlığa son verme, sağlıklı ve kaliteli ömür, nitelikli eğitim, iklim hareketi ve toplumsal cinsiyet eşitliği üzere 17 alanda 2030’a kadar ulaşılması öngörülen amaçlar yer alıyor. THE tarafınca birincisi 2018’de hazırlanan listede, bu hedefler kapsamında yükseköğretim kurumlarının toplumsal, çevresel ve toplumsal gelişim üstündeki tesirleri ölçüyor.

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE), dünya çapında 1.406 yükseköğretim kurumunun Birleşmiş Milletler 17 Sürdürülebilir Kalkınma Gayesi çerçevesindeki performanslarını araştırma, idare, dış erişim ve öğretim kriterlerine nazaran kıymetlendirdi. Boğaziçi Üniversitesi 2022 listesinde 201-300 sıra bandında yer alarak, geçen yılki 301-400 sıra bandı performansını geliştirdi. Genel sıralamada Türk üniversiteleri içinde ise ikinci sırada yer aldı.

Dünyada doruğa Avustralya’dan Batı Sindey Üniversitesi yerleşirken, onu ABD’den Arizona Eyalet Üniversitesi ile Kanada’dan Western Üniversitesi takip etti.

BOĞAZİÇİ “YOKSULLUĞA SON” MAKSADINDA DÜNYADA 56’INCI

Boğaziçi Üniversitesi 17 hedefin genel ortalamasıyla bu yıl dünyada 201-300 sıra bandında yer buldu. Boğaziçi Üniversitesi bu hedefler ortasında en âlâ performansı dünyada 56’ncı sıra ile “yoksulluğa son verme” maksadında gösterdi. “Sanayi, yenilikçilik ve altyapı”, “açlığa son verme”, “temiz su ve sanitasyon”, “iklim eylemi”, sudaki ile karasal ömür gayelerinde ise birinci 200’de yer aldı. “Toplumsal cinsiyet eşitliği”, “sürdürülebilir kentler ve topluluklar”, “sorumlu tüketim ve üretim” ile “erişilebilir ve pak enerji” emellerinde da 201-300 sıra bandında temsil edildi.

Boğaziçi Üniversitesi “barış, adalet ve kuvvetli kurumlar”, “nitelikli eğitim”, “eşitsizliğin azaltılması” ile “amaçlar için iştirakler kurma” gayelerinde 301-400 sıra bandında yer aldı.

REKTÖR İNCİ: “ÜLKEMİZİN HUZUR VE REFAHI İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

THE Tesir Sıralaması 2022’de Boğaziçi Üniversitesi’nin yükselişinin, Üniversitenin sürdürülebilirlik konusunda attığı adımları son devirde artırması yardımıyla gerçekleştiğini tabir eden Rektör Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, “Sürdürülebilir bir gelecek için emek veren tüm mensuplarımıza teşekkür ediyorum. Boğaziçi Üniversitesi olarak insanlığın ve ülkemizin huzur ve refah ortasında yaşayabileceği sürdürülebilir bir gelecek için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Rektör İnci, Boğaziçi Üniversitesi’nin son periyotta içe dönük bir anlayış yerine topluma yönelik faaliyetleri ile öne çıkmaya başladığını, sürdürülebilir gelecek gayelerinin de bu çerçevede kıymetlendirilmesi gerektiğini söylemiş oldu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı