Büyükşehir öğrenme kuvvetliğü çeken çocuklar için disleksi ünitesi kurdu

abbas

Global Mod
Global Mod
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de bir birincisi gerçekleştirerek Özel Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi’nde Disleksi ünitesini hayata geçirdi. Ünitede, öğrenme kuvvetliğü çeken çocuklara özel dersler veriliyor.

Büyükşehir Belediyesi, vatandaşa dokunan hizmetlerine her geçen gün bir yenisini daha ekliyor. Döşemealtı İlçesi’nde yer alan Türkiye’nin en büyük ve en donanımlı rehabilitasyon merkezi Özel Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi’nde velilerin talebi üzerine disleksi ünitesi kuruldu. Okuma ve öğrenme kuvvetliğü çeken özel çocuklara ünitede uzman eğitmenler tarafınca özel eğitimler veriliyor. Özgüven kazanan çocukların kendilerini söz edebilmeleri hedefleniyor.

KURUMDAN ÇOK MUTLUYUM

Özel Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi’nde torununun eğitim aldığını ve fazlaca şad olduğunu tabir eden Nuran Baş (67), “Torunum buraya geldiğinde konuşamıyor ve yürüyemiyordu. Allah’a şükür şu anda konuşabiliyor ve yürüyor. Kurumda temizlikçisinden, sürücüsüne, öğretmeninden, memuruna hepsinden çok mutluyuz. Servis geliyor kapıdan alıyor konuta geri bırakıyor. Öğretmenlerimizden ayrıyeten mutluyuz. Gece yarısı bile olsa telefonlarımıza yanıt verip yardımcı oluyorlar ”dedi.

DİSLEKSİ ÖZGÜVENİ ETKİLİYOR

Öğrenme kuvvetliğü olarak bilinen disleksi rahatsızlığı ile ilgili bilgi veren özel eğitim öğretmeni Muhammet Yalıncak, “Okul çağında öğrenciler, okuyamadıkları vakit akranları tarafınca dışlanabiliyor. Bunun kararı çocuklar ruhsal olarak etkileniyorlar. Çocuklarda içe kapanma, öz inanç eksiklikleri, okumaya karşı ön yargı oluşmaya başlıyor. Burada çocuklarımızın dert duydukları hususları aşmalarını, kendilerini söz edebilmelerini sağlayacak eğitimler veriyoruz” diye konuştu.

ALANINDA UZMAN TAKIM

Özel İhtiyaçlı Bireyleri Destekleme Derneği Lideri ve hem de Özel Büyükşehir Özel Eğitim Okulu Konseyinin kurucu temsilcisi Mustafa Kılınç, 2021 yılında ailelerin talepleriyle disleksi ünitesini kurduklarını tabir etti. Kılınç, “Merkezimizde 28 özel eğitim öğretmenimiz var. 4 öğretmenimiz yalnızca özel öğrenme kuvvetliğü ünitesi ile ilgileniyor” dedi.

TALEPLER ÜZERİNE KURULDU

Ülkemizde öğrenme kuvvetliğünün değerli bir dert olduğunu söz eden Kılınç, “Birimimize gelen öğrencilerin eğitimlerin akabinde akademik manada muvaffakiyet sağladıklarını gördük. Ailelerden hayli hoş geri dönüşler alıyoruz. Bunu üniteye gelen öğrencilerin vakit ortasındaki değişimlerinden de gözlemleyebiliyoruz. Büyükşehir Belediye Liderimiz Muhittin Böcek, her mevzuda takviye veriyor ve gerimizde duruyor. Bu manada gereksinime nazaran farklı üniteleri de ilerleyen devirde açmayı düşünüyoruz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı