Çiftçilere hasat maliyetlerini düşürecek sistem önerisi

abbas

New member
Nilüfer Belediyesi tarafınca Tahtalı Mahallesi’nde düzenlenen eğitimde çiftçiler, “Meyve Çeşitlerinde Yeni Terbiye Sistemi: UFO” sistemi hakkında bilgilendirildi.

Nilüfer Belediyesi’nin, çiftçilerin şuurlu tarım yapmaları ve yüksek randıman elde etmeleri maksadıyla düzenlediği eğitimler, bu defa Tahtalı Mahallesi’nde düzenledi. Nilüfer Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü tarafınca köy kahvesinde düzenlenen eğitimde, Bursa Uludağ Üniversitesi Bahçe Bitkileri Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümran Ertürk, yetiştiricilerle buluştu. Doktora öğrencisi Batuhan Koşar’ın tez çalışması “Meyve Cinslerinde Yeni Terbiye Sistemi: UFO” temalı çalışma hakkında bölgedeki üreticilere bilgi veren Prof. Dr. Ertürk, çiftçilerin sorularını da yanıtladı.

Tarımda personellik masraflarının arttığına dikkati çeken Ümran Ertürk, UFO (Upright Fruting Offshoots ) sisteminin bu mevzuda çiftçilere kolaylık sağladığını belirti. Ertürk, “Meyvecilik, tarımda işçiliğin en epeyce gereksinim duyulduğu alandır. Bunun önüne geçebilmek için hasat ve bakım süreçlerini kolaylaştıracak, maliyetleri azaltacak terbiye sistemini öneriyoruz. Bu sistemin uygulanmasında telli dayanak sistemine gereksinim duyuluyor. 45 derecelik açıyla dikilen ve tele yatırılan fidanların dikey sürgünleriyle meyve duvarı oluşturuluyor. Bu sistemde ağaçlarının uzunluğu 3 metreyi aşmayacak biçimde tutulduğu için hasat, budama ve bakım süreçleri daha kolay yapılmakta. ABD’de bu sistem daha evvel kirazda denenmiş ve başarılı sonuçlar alınmış. Bu sistemin elma, armut, ayva, erik, kayısı ve şeftalide uygulanabilirliğini görmek emeliyle Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Araştırma ve Uygulama parselinde denemelerimiz devam ediyor. Merak eden ve ilgilenen çiftçilerimizi çalışmalarımızı incelemeye davet ediyoruz” dedi.
Projeyi tez çalışması olarak yürüten doktora öğrencisi Batuhan Koşar da UFO sistemini ayrıntılı biçimde anlatarak, elde edilen sonuçları rakamsal bedelleriyle paylaştı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı